Studniówka coraz droższa
PHOTO: AGENCJA SE/EAST NEWS KATOWICE PIENIADZE SZMAL FORSA BANKNOTY
Autor Komunikaty prasowe - 17 Stycznia 2020

Bardzo złe wieści dla rodziców. Wydacie nawet po 1,5 tys. zł na dziecko

Studniówka to niewątpliwie ważny moment w życiu każdego maturzysty. Jednak z roku na rok koszta wyprawienia imprezy są coraz większe. Łączne koszty mogą wynieść nawet 1500 zł — wynika z ustaleń dziennikarzy Wirtualnej Polski. Za sam "talerzyk" uczniowie przystępujący do egzaminu dojrzałości płacą zazwyczaj między 120 a 300 zł. A to dopiero początek wydatków.

Studniówka to impreza nierozerwalnie związana ze styczniem. To właśnie w pierwszym miesiącu roku odbywają się wystawne imprezy, mające przypomnieć, że za trzy miesiące czeka egzamin dojrzałości. Problemem jednak nie są same studniówki, a ich rosnące koszty.

Coraz częściej studniówki organizowane są w wynajętych lokalach. Ma za tym przemawiać wygoda tego rozwiązania. Jednak wygoda to kolejna rzecz, za jaką trzeba zapłacić podczas organizowania imprezy.

- Po takiej imprezie w lokalu nie trzeba zmywać czy sprzątać, dodatkowo młodzież po prostu woli, żeby to było na zewnątrz, jest tak bardziej "ekskluzywnie" - mówi dyrektor jednej z polskich szkół w rozmowie z WP.

Najważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećNajważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećCzytaj dalej

Studniówka w XXI wieku? Tort i sushi

Koszt studniówki w olsztyńskich restauracjach i hotelach organizujących studniówki to 120-140 zł za osobę. W tej kwocie znajdziemy między innymi podstawowe dekoracje, żywność i napoje. Niektóre lokale oferują w tej cenie także kwiaty dla nauczycieli. Tort okolicznościowy to dodatkowe 6 zł na osobę.

Bufet sushi to 12 złotych więcej od osoby. Jeżeli na studniówce ma być osoba towarzysząca, to również należy dopłacić. Jak zauważa Wirtualna Polska, coraz częściej studniówki przypominają małe wesela.

Wersja tradycyjna wersją budżetową

Są też miejsca, gdzie oczywiście w sposób tradycyjny studniówkę organizuje się w szkole. W I Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie za bal studniówkowy uczniowie płaci się 230 złotych. I sami przystrajają salę, gdzie odbywa się bankiet.

- Wymaga to dużego nakładu pracy, ale warto. Uczniowie sami dekorują sale, co wprowadza wartościowy klimat. Koszty organizacji studniówki w szkole wcale nie są jednak mniejsze, niż wynajęcie lokalu, bo musimy zorganizować catering, który liczy sobie jeszcze dodatkowo za transport — komentuje Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor liceum.

Dobre wiadomości dla pracowników z długim stażem. Będzie chronić ich specjalna dyrektywaDobre wiadomości dla pracowników z długim stażem. Będzie chronić ich specjalna dyrektywaCzytaj dalej

Koszty to nie tylko jedzenie, muzyka i lokal

W Warszawie ceny są jeszcze wyższe. Ceny za "talerzyk" to 300 zł w sytuacji, w której zabawa odbywa się lokalu. Oprócz tego dochodzi jeszcze koszt fotografa i DJ-a. Zewnętrzne lokale dają możliwość wyboru menu wegetariańskiego lub wegańskiego oraz potraw bez glutenu i laktozy.

Trzeba zauważyć, że do kosztu studniówki należy doliczyć także cenę sukienki lub garnituru i w przypadku kobiet makijażu, fryzur i paznokci. Wówczas skumulować może się naprawdę niezła sumka. "Niekiedy jej cena kreacji sięga nawet 600 zł. Makijaż i fryzura to dodatkowe 300 zł, buty i biżuteria kosztują podobnie. Bilans? Ponad 1000 zł wydanych na sam wygląd" - wylicza portal.

Za garnitur dla chłopaka zapłacimy w sieciówce między 300-400 zł. Natomiast w przypadku bardziej ekskluzywnego wyboru może, to być nawet 1000 złotych. W najbogatszej wersji mieszkając, w średniej wielkości mieście możemy zapłacić nawet 1500 zł. W stolicy, według wyliczeń portalu, najmniej za studniówkę zapłacimy w granicach 500 złotych.

Masz 2 miesiące na załatwienie sprawy. Jeśli zapomnisz, stracisz 1500 złMasz 2 miesiące na załatwienie sprawy. Jeśli zapomnisz, stracisz 1500 złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Polka dostaje 22 tysiące emerytury. Zdradziła swój sekret, wreszcie wiadomo co trzeba zrobić, żeby dostać taką fortunę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News