Straż miejska mandaty za maseczki
Jan Bielecki/East News
Autor Konrad Karpiuk - 16 Października 2020

Pouczyć za brak maseczki mogą, ale mandatu już nie powinieneś od nich otrzymać. Jest kruczek prawny

Straż miejska ze względu na wątpliwości prawne nie może wystawiać mandatów za niezakrywanie ust i nosa. Do tej pory wystawiono kary i skierowania do sądu, ale okazało się, że przepisy nie są jednoznaczne.

Straż miejska nie wystawi mandatu za brak maseczki. Ale może skierować sprawę do sądu

Straż miejska we Wrocławiu od marca wysłała 28 wniosków o ukaranie osób, które nie chciały zakrywać nosa i ust, ponadto wystawili 200 mandatów, ale zdecydowali, aby poprzestać na pouczeniach i skierowaniach do sądu. Wszystko przez dosyć niejasne przepisy dotyczące maseczek. W związku z tą sytuacją, w czwartek odbyła się telekonferencja komendantów straży miejskiej z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Na telekonferencji ustalono, że nie będą wystawiane mandaty, ograniczając się do pouczeń i skierowań do sądu. Sami strażnicy miejscy mówili dla Gazety Wrocławskiej, że nie zdarzają się raczej sytuacje, w których ktoś stawia większy opór, z reguły brak maseczki wynika z zapominalstwa obywateli. Jednak jak wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, problem niezasłaniania nosa i ust często dotyczy denialistów pandemii, którzy wykorzystują niejednoznacznie skonstruowane przepisy.

Wiele zależy od tego czy rząd załata dziurę w przepisach

Ustawa o chorobach zakaźnych reguluje, że nakaz noszenia maseczek można nałożyć jedyne na osoby chory, lub podejrzane o zakażenie, jeśli ktoś nie ma objawów to, teoretycznie nie może być ukarany za brak maseczki. Dlatego często, sądy uniewinniają ludzi, którzy złamali przepisy reżimu epidemicznego, bo brakuje podstaw prawnych do ukarania. Oczywiście trafiają się przypadki osób, którym nie udaje się uciec od kary, ale jest ich zdecydowanie za mało.

Jak wskazuje Gazeta Wrocławska, problem rozwiązałoby wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Wtedy też karą za brak maseczki może być nawet areszt do 30 dni. Może to nie być potrzebne, bo Rzecznik Praw Obywatelskich ubiegał się o to, żeby dokonać korekty ustawy, ale rząd zabiera się za to dopiero teraz. Jeśli uda się załatać dziurę w przepisach, straż miejska zapewne wróci do wypisywania mandatów.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News