Straż miejska może zweryfikować poziom szkodliwych substancji wydobywających się z komina domu
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 17.10.2018. n/z Panorama miasta z mostu Gdanskiego z widocznym smogiem nad centrum.
Autor Komunikaty prasowe - 8 Marca 2020

Nawet nie próbuj truć środowiska. Sprzęt za 200 tys. zł jest nie do oszukania

Straż miejska dysponuje sprzętem, który umożliwia poprzez przelot nad osiedlem wykrycie miejsc, w których dokonuje się opału niedozwolonymi materiałami. Dron do tego typu patroli w Warszawie kosztuje niemało, bo 190 tys. złotych, ale pozwala na dokładne określenie czy piec jest stary lub czy dokonuje się opału choćby śmieciami.

Straż miejska kontroluje warszawkie osiedla za pomoc drona

Jak informuje portal money.pl dron, którego używa Straż Miejska do tego typu kontroli zasysa dym i wykrywa ewentualne znajdujące się w nim szkodliwe substancje.W przypadku gdy okaże się, że z komina wydobywają się coś niepokojącego, to wizytę mieszkańcom w domu składają strażnicy miejscy. Może zakończyć się na rozmowie edukacyjno-ostrzegawczej, a może zostać też nałożony mandat lub jeśli ktoś nie przyznaje się do winy, to wtedy może zostać wszczęte postępowanie sądowe.

"Każdego dnia – łącznie z weekendami – dwuosobowe patrole wyjeżdżają na warszawskie osiedla, głównie domków jednorodzinnych. Drony mają w zanadrzu tylko dwa zespoły, ale Oddział Ochrony Środowiska ma również do dyspozycji pięć specjalistycznych aut, które dziennikarze pieszczotliwie określili mianem smogowozów" - informuje portal money.pl.

Zapukają do twoich drzwi i mogą nałożyć karę. W 2019 zmusili do zapłaty 10 tys. PolakówZapukają do twoich drzwi i mogą nałożyć karę. W 2019 zmusili do zapłaty 10 tys. PolakówCzytaj dalej

- Najważniejsza jest edukacja. Wyjaśniamy ludziom, dlaczego to, co wkładamy do pieca, jest ważne. Błędy często wynikają z niewiedzy. Właściwie regułą jest, że złapany na gorącym uczynku zapewnia, że wymieni piec. Zwłaszcza ludzie starsi zachowują się honorowo: jest im naprawdę przykro, obiecują poprawę. Jeśli problemem są pieniądze, wyjaśniamy, w jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie – wyjaśnia st. insp. Adam Szarubko z grupy patrolowej Straży Miejskiej.

Kontrolowane są warsztaty samochodowe

Jeżeli nasz komin emitował szkodliwe substancje, to po miesiącu lub później możemy ponownie zostać poddani kontroli i po raz kolejny, jeśli sytuacja nie uległa poprawie zostanie nałożony na nas mandat. Patrolujący, mają na szczególnej uwadze warsztaty mechaniczne, bo te zamiast pozbywać się starego oleju silnikowego często dokonują nim opału. Taki olej powinien być odsprzedany firmie zajmującej się utylizacją. Jednak to też jest koszt, którego właściciele nie chcą często ponosić, a skutki palenia olejem mogą przez lata odczuwać wszyscy mieszańcy.

- Do tych ludzi często nie trafiają argumenty, że trują okolicę. Tłumaczę im więc inaczej: "dzisiaj pan pali olejem przepracowanym i oszczędza pan pieniądze, ale za kilka lat może pan trafić na onkologię. Albo zniszczy pan zdrowie swoich dzieci". I to zdecydowanie bardziej działa na ich wyobraźnię – tłumaczy Szarubko.

Najpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomNajpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomCzytaj dalej

Po zakończeniu sezonu grzewczego dwa drony, na którego to wyposażeniu są warszawskie patrole, wykorzystuje się do ustalania, czy ktoś nie wylewa nieczystości do wód lub na pola albo nie składuje odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie miejsca, w którym pochowany zostanie Paweł Królikowski w sieci. Smutne
  2. Najczęstsze objawy udaru. Każdy z nas powinien je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Mieszkańcy przeżyli chwile grozy, 9 ofiar śmiertelnych. Zniszczenia są ogromne, tornado za granicą
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News