Strajk pielęgniarek wisi nad Polską
biznesinfo
Autor Kasper Starużyk - 17 Listopada 2020

Potężny strajk już wisi nad Polską. Konsekwencje mogą być opłakane, zwłaszcza w dobie pandemii

Strajk pielęgniarek i położnych wisi na włosku. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wkrótce podejmie decyzję czy przystąpi do pozwów zbiorowych. Z komunikatu szefowej OZZPiP w mediach społecznościowych jasno wynika, że kolejnym krokiem będzie strajk generalny.

Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias zakomunikowała na Twitterze, że pielęgniarki i położne przygotowują się do pozwów zbiorowych. Według informacji podanych przez money.pl, szalę goryczy pielęgniarek i położnych przechylił pomysł rządu, aby środki pieniężne przeznaczone dla pielęgniarek i położnych trafiły do puli przeznaczonej dla szpitali.

Strajk generalny pielęgniarek i położnych kolejnym krokiem

Służba zdrowia tonie. To efekt pandemii koronawirusa, ale także wieloletnich, systemowych zaniedbań. Izby przyjęć nie nadarzają z przyjmowaniem pacjentów, na telekonsultacje pacjenci czekają po kilka dni, a karetki z chorymi wewnątrz przez wiele godzin oczekują na przyjęcie. Sytuacja jest dramatyczna. A może być jeszcze gorzej. Swój protest zapowiadają pielęgniarki.

- Przemysł teoretycznych zmian - takie słowa Doroty Gardias padły już wcześniej podczas rozmowy z rozgłośnią TOK FM. Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego określiła w ten sposób wszystkie rządowe pomysły na zapewnienie służbie zdrowia odpowiednich możliwości walki z pandemią. W związku z tym pielęgniarki ostrzegają, że jeśli rozmowy spełzną na niczym, kolejnym krokiem będzie strajk generalny. To oznaczać będzie praktycznie totalny paraliż służby zdrowia.

Spór zbiorowy pielęgniarek i położnych będzie miał zasięg ogólnopolski i dotyczył będzie stawek, które pielęgniarki mają otrzymać ze względu na wytężoną pracę w czasach pandemii.

- Jeszcze, żeby tego było mało, to pan minister [Adam Niedzielski] ma ostatnio nowy pomysł, by środki, które dostają pielęgniarki od [czasów - TOK FM] ministra Mariana Zembali [...] wprowadzić do puli szpitali. Czyli te środki mogą w ogóle nie trafić do personelu, który ma zajmować się polskim społeczeństwem i obywatelami. Oni będą mniej zarabiać - tłumaczyła Gardias w rozmowie z rozgłośnią, sprawę przypomina portal money.pl

Wyższe stawki cen prądu coraz bliżej. Ale prawdziwą fortunę stracimy przez nową opłatęWyższe stawki cen prądu coraz bliżej. Ale prawdziwą fortunę stracimy przez nową opłatęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. Agata Duda zabrała głos ws. narażonych ciąż. Wiele osób będzie po prostu wściekłych
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Przedstawicielka OZZPiP Iwona Burcholska mówi o przepaści, z której praktycznie nie da już się wyjść. Braki kadrowe są olbrzymie, brakuje personelu na oddziałach z respiratorami - zauważa Burcholska w programie "Newsroom WP".

Na facebookowym profilu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych pojawiło się video. Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP tłumaczy w nim powody swojej decyzji.

Protest pielęgniarek - materiał video

- Zarząd Krajowy (...) podjął decyzję i jednogłośną uchwałę o wszczęciu przygotowań do pozwów zbiorowych (...). Uważamy, że jest to konieczne. Ignorowanie środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych staje się coraz częstsze. Jest to konieczne również ze względu na fakt, że Sejm rozpoczął procedowanie kolejnej zmiany ustawy [...], którą to zmianą chce odebrać uchwalone wcześniej dodatki do wynagrodzeń w wysokości 100 proc. dla wszystkich pracowników pracujących w narażeniu na COVID-19 - mówi przewodnicząca OPZZPiP.

Strajk pielęgniarek wisi w powietrzu, a ustawy nie ma

Dodatkowym problemem jest "uśpienie" przez rząd ustawy o dodatki "covidowe" dla wszystkich lekarzy, nie tylko tych pracujących bezpośrednio z osobami zarażonymi koronawirusem. Dokument przeszedł przez Sejm i Senat, teraz czeka na podpis prezydenta.

Szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok już wczoraj ostrzegała rząd, że sytuacja w służbie zdrowia jest krytyczna - co przypomina Business Insider.

Krystyna Ptok przypomina również, że były już wcześniejsze apele medyków do premiera. Jak sama mówi, strajk generalny może być w tym przypadku konieczny.

Emerycie, jednak nie musisz opłacać jednego z rachunków. Ogromna grupa seniorów jest zwolniona z opłatyEmerycie, jednak nie musisz opłacać jednego z rachunków. Ogromna grupa seniorów jest zwolniona z opłatyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pod Warszawą powstaje osiedle dla katolików. Każdy dom ze świętym patronem i cudownym medalikiem
  2. Porsche przewróciło ciężarówkę. Cud, że nie doszło do eksplozji
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Efektowne zwycięstwo Polaków na zakończenie eliminacji. Rywale nie mieli najmniejszych szans
  7. Babcia nagrała jak najszybciej i najtaniej zrobić ciasto bez pieczenia. Hitowy przepis podbija sieć

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News