Strajk generalny pielęgniarek coraz bardziej możliwy
Zdjęcie ilustracyjne: flickr/Greenpeace Polska, (CC BY-ND 2.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 18 Listopada 2020

Polsce grozi strajk generalny. Liczona w setkach tysięcy grupa ma już dosyć

Strajk pielęgniarek jest jak najbardziej możliwy. Już dziś Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) poinformował o podjętych przygotowaniach do wszczęcia zbiorowych sporów.

Strajk pielęgniarek

Widmo strajku pielęgniarek wisi w powietrzu. Grupa zawodowa, która z narażeniem własnego życia i zdrowia pracuje przy chorych na COVID-19 buntuje się przeciwko zmianie ustawy, która ma wycofać dodatki dla pracowników najbardziej narażonych na zachorowanie.

- Sytuacja jest krytyczna. W pierwszych dwóch tygodniach listopada zmarło więcej pielęgniarek niż w pierwszej połowie roku, kiedy trwała epidemia. Zarząd krajowy na posiedzeniu, które odbyło się 9 listopada, podjął jednogłośną uchwałę o rozpoczęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych w skali ogólnopolskiej jak również, jeśli będzie konieczność, podjęcia decyzji o strajku generalnym - powiedziała cytowana przez Polsat News Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Jak podaje portal, do końca ubiegłego miesiąca 16 lekarzy, 11 pielęgniarek, sześciu farmaceutów, jeden ratownik medyczny i jedna położna zmarli na skutek zarażenia wirusem. To tragiczny bilans liczony od początku pandemii w Polsce.

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Ten strajk odczujemy dotkliwie

Służba zdrowia w Polsce w czasie epidemii koronawirusa jest potrzebna jak nigdy wcześniej. Dlatego też w wypadku wybuchu strajku pielęgniarek, dotkliwie odczują go pacjenci i cały system ochrony zdrowia, który już teraz nie ma się najlepiej.

- To byłby dodatkowy paraliż systemu opieki zdrowotnej - powiedział w rozmowie z money.pl Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Co się stanie, nie wiem, ale jako diagnosta laboratoryjny rozumiem stanowisko kolegów i koleżanek z pozostałych zawodów medycznych. Obciążenie pracowników systemu opieki zdrowotnej w Polsce jest w tej chwili gigantyczne, płace są od dawna barbarzyńsko niskie, a wymagania podczas pandemii COVID-19 coraz większe - dodał Dzieciątkowski.

W wypadku rozpoczęcia przez pielęgniarki strajku, mielibyśmy do czynienia ze strajkującą grupą liczącą kilkaset tysięcy osób. Ile dokładnie? Szacunki z sierpnia 2019 roku w zasadzie wskazują dwie liczby. Zgodnie z danymi z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych, w kraju około 335 tys, osób wykonuje zawód pielęgniarki.

Z drugiej jednak strony w 260 tys. faktycznie wykonuje ten zawód, co oznacza, że 65 tys. osób nie pracuje jako pielęgniarka lub położna. Oczywiście w okresie pandemii mogło się to zmienić, gdyż rząd w ramach walki z nią nie opiera się sięgać po najróżniejsze formy pomocy.

Rząd chce wycofać dodatki

Głównym powodem niezadowolenia pielęgniarek jest to, że “Sejm rozpoczął procedowanie kolejnej zmiany ustawy drukiem 717, którą chce odebrać uchwalone wcześniej dodatki do wynagrodzeń w wysokości 100 proc. dla wszystkich pracowników pracujących w narażeniu na COVID-19” - poinformowała Ptok.

- Uważamy, że jest to karygodne. Apelowaliśmy do premiera o powstrzymanie tych zmian, bowiem odebranie tego świadczenia jest nie do utrzymania wizerunkowego dla rządu, który w stanie epidemii przyznaje dodatki, a następnie mówi, że była to pomyłka. Tej kwestii w żaden sposób nie załatwiają incydentalne polecenia ministra zdrowia z 4 września, 30 września i 1 listopada. Różnicują nas na tych, którzy otrzymują te dodatki i tych, którzy tych dodatków nie otrzymują. Na lepszych i gorszych - alarmowała przewodnicząca OZZPiP cytowana przez Polsat News.

- Mamy dość ignorowania nas przez kolejny rząd, dlatego podjęta decyzja o przygotowania do sporów zbiorowych. Żądamy zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy i wypłatę obiecanych dodatkowych wynagrodzeń za walkę z COVID. Domagamy się godziwego traktowania pracowników przez kadrę pracowniczą w podmiotach leczniczych - dodała Ptok.

Ogromny stres i praca w trudnych warunkach z narażeniem własnego życia i zdrowia zdecydowanie zasługuje na docenienie ze strony rządu, ale też wszystkich obywateli. Służba zdrowia, która codziennie pracuje w pocie czoła, zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie - choćby pieniężne.

Dopóki pielęgniarki i lekarze będą pracować, dopóty nie odczujemy z pełną mocą obecnego w Polsce stanu epidemii. Wystarczy jednak chwila, by sparaliżować cały system z wyraźną szkodą dla pacjentów i całego kraju.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News