RPP pozostawiło stopy procentowe bez zmian już po raz 59
fot. MAREK BAZAK / EASTNEWS
Autor Komunikaty prasowe - 5 Lutego 2020

Ważna informacja dla kredytobiorców. RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Stopy procentowe bez zmian - poinformowała po swoim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej. To już 59 raz z rzędu, gdy RPP postanowiło utrzymać na tym samym niezmienionym poziomie stopy procentowe, co oznacza, że maksymalne oprocentowanie kredytów pozostanie w tej samej wysokości. 

Stopy procentowe bez zmian

Samo ogłoszenie informacji o wysokości stóp procentowych jak pisze Business Insider przedłużyło się o 1,5 godziny. Jednak NBP nie ma stałych godzin co do informowania o decyzjach w sprawie stóp procentowych. Decyzja co do pozostawianie ich na tym samym poziomie co wcześniej, była zgodna z oczekiwaniami rynku. Jednak to posiedzenie RPP mogło być o wiele bardziej wyczekiwane od poprzednich, ponieważ część ekonomistów w mediach wyrażała opinie co do konieczności przystopowania inflacji. Mogłaby mieć na to wpływ właśnie decyzja RPP. Inflacja za grudzień wyniosła 3,4 proc., a ta prognozowana w styczniu i lutym ma wynieść około 4 proc. Jednak na przestrzeni tego roku inflacja ma wyhamować do poziomu 3 proc., stąd więc mogła wynikać decyzja, by stóp procentowych obecnie nie zmieniać.

Carrefour pilnie wycofuje jeden ze swoich produktów. Sieć ostrzega, że może wybuchnąćCarrefour pilnie wycofuje jeden ze swoich produktów. Sieć ostrzega, że może wybuchnąćCzytaj dalej

Gospodarka zwalnia


Drugim argumentem pozostawienia wszystkich czterech stóp na tym samym poziomie mogą być też informacje o coraz niższym wzroście PKB Polski, na co zwracał uwagę na konferencji po posiedzeniu prezes NBP Adam Glapiński. - Ze względu na zahamowanie w Europie Zachodniej, w szczególności w Niemczech, to tempo (PKB w Polsce - red.) z pewnym opóźnieniem spadło. Spadło z 5 procent w okolice być może 3-3,5 procent, 3,6 procent. Mówię o tym roku — powiedział prezes NBP.

Polacy łamią wszelkie normy podczas kontroli. Największe rekordy promili w wydychanym powietrzu [GALERIA]Polacy łamią wszelkie normy podczas kontroli. Największe rekordy promili w wydychanym powietrzu [GALERIA]Czytaj dalej

Ponadto RPP miała podkreślić, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

Inflacja może wynieść więcej niż wynosi cel inflacyjny NBP, czyli 2,5 proc. i przekroczyć dopuszczalne odchylenie w wysokości 1 punktu procentowego, co jednak nie jest do końca związane z prowadzoną przez NBP polityką pieniężną. - Do przejściowego wzrostu dynamiki cen przyczynią się czynniki o charakterze podażowym i regulacyjnym, a więc pozostające poza bezpośrednim wpływem krajowej polityki pieniężnej — poinformowała RPP.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Internauci wpłacili 400 tys zł. Zbiórka zgłoszona do prokuratury
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Zostało mało czasu. Można odzyskać od państwa grube pieniądze, trzeba się spieszyć
Najdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąNajdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News