stan wojenny
Wikipedia/Anonymous
Autor Paulina Musianek - 13 Grudnia 2019

38 lat temu czołgi wyjechały na ulice. Do dziś decyzja Jaruzelskiego dzieli Polaków

Stan wojenny trwający od 1981 do 1983 roku zmienił historię Polski i losy wszystkich Polaków. Dzisiaj obchodzimy 38. rocznicę wprowadzenia go przez gen. Jaruzelskiego. Prezydent Duda na uroczystościach państwowych odda hołd ofiarom.

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku. O godzinie 6 rano generał Wojciech Jaruzelski w wystąpieniu poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całej Polski. Informację podano przez Polskie Radio oraz Telewizję Polską. Jednym z największych kłamstw władzy komunistycznej było twierdzenie, że krok ten podjęto przez fatalną sytuację w kraju.

W niedzielę zakupów nie zrobisz już nigdzie. Nowy zakaz handlu wykończy nawet ŻabkęW niedzielę zakupów nie zrobisz już nigdzie. Nowy zakaz handlu wykończy nawet ŻabkęCzytaj dalej

Stan wojenny prezycyjne zaplanowany

Zatrzymania działaczy opozycyjnych i związkowców z Solidarności rozpoczęły się już 12 grudnia przed północą. Zaś jak informuje dr Jarosław Szarek, prezes IPN, przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok. - Pierwsze listy internowania powstały już w październiku 1980 r. - mówi. Mimo to wciąż wielu Polaków uważa, że stan wojenny był jedyną szansą na “uratowanie kraju”.

“Jaruzelski miał ambicję wprowadzić stan wojenny perfekcyjnie przygotowany. To się w dużej mierze udało i stało się nawet powodem jego dumy, że Polak potrafi. (...) Interpretacja, że stanem wojennym uratował kraj, obowiązywała od początku. Najpierw jednak mówiono, że uratował kraj przed Polakami, którzy chcieli go zniszczyć”, pisze Michał Ogórek, znany felietonista, satyryk, ale też znawcy historii najnowszej w swojej książce „Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców”. “Z czasem Jaruzelski jako przeciwnika zaczął wskazywać interwencję sowiecką, której miał stanem wojennym zapobiec”, czytamy dalej.

Decyzja pierwszego sekretarza zaczęła być wręcz uznawana przez Polaków za „czyn patriotyczny”.

Uroczystości państwowe

Pierwsze uroczystości upamiętniające wprowadzenie 38 lat temu stanu wojennego odbyły się w nocy z czwartku na piątek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Hołd ofiarom oddano również przed północą przy ulicy Jezuickiej w Warszawie przy tablicy upamiętniającej Grzegorza Przemyka. Dzisiaj o godz. 12 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.

W czasie stanu wojennego życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników w kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku. Spośród 122 niewyjaśnionych przypadków zgonów działaczy opozycji aż 88 miało bezpośredni związek z działalnością funkcjonariuszy MSW.

Akcyza obejmie kolejny produkt. Resort rozwścieczył tysiące PolakówAkcyza obejmie kolejny produkt. Resort rozwścieczył tysiące PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne nagranie SOP w sieci. "Z drogi polskie ch***y! Szlachta jedzie"
  2. Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. To już oficjalne, los 13. emerytury został przypieczętowany. Podpisana ustawa wywoła dreszcze u seniorów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News