photo by Army Sgt. 1st Class Tyrone C. Marshall Jr.
https://archive.defense.gov/DODCMSShare/NewsStoryPhoto/2014-10/scr_DSC_3454.jpg
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Marca 2020

Od dzisiaj władza może powołać także ciebie. Specjalne uprawnienia stanu epidemii

Stan epidemii umożliwia rządowi powołanie do pracy wszystkich pracowników służby zdrowia, ale też wszystkich innych osób, które mogą pomóc w jej zapobieganiu - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Stan epidemii w Polsce

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili wprowadzenie stanu epidemii. Szef resortu zdrowia stwierdził, że obecna sytuacja wymaga wprowadzenia ostrzejszych przepisów niż te, które wynikały ze stanu zagrożenia epidemicznego. Wprowadzono m.in. wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny - z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Czym się różni stan epidemii od stanu zagrożenia epidemicznego? Minister zdrowia zaznaczył, że stan epidemii daje władzy większe możliwości w zakresie mobilizacji określonych grup obywateli do pomocy przy walce z epidemią.

Trzynasta emerytura i renta z opóźnieniem. Część uprawnionych dostanie pieniądze dopiero za kilka miesięcyTrzynasta emerytura i renta z opóźnieniem. Część uprawnionych dostanie pieniądze dopiero za kilka miesięcyCzytaj dalej

Stan epidemii - co może zrobić rząd?

Jak podaje “GW”, podstawą prawną jest ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a precyzyjniej rozdział 8 art. 47. Jest tam zapis o możliwości przymusowego skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii wszystkich osób wykonujących zawody związane ze służbą zdrowia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Biedronka wprowadziła ogromne zmiany w związku z wirusem. Musicie to wiedzieć

W ustawie można przeczytać, że są to "pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych".

Stan epidemii daje rządowi prawo do powołania wszystkich obywateli

Ale “GW” zwraca uwagę, że może to dotyczyć także innych obywateli. W tym samym artykule czytamy, że "do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii".

Zgodnie z ustawą, że takie skierowanie następuje w drodze decyzji. Jeżeli ktoś się z nią nie zgadza, to może złożyć odwołanie. Jednak “Wyborcza” podkreśla, że samo odwołanie i czas oczekiwania na werdykt nie wstrzymuje od wykonania decyzji. To oznacza, że i tak każdy obywatel, które dostanie wezwanie, będzie musiał pracować.

Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Dostałeś powołanie w stanie epidemii? Państwo za wszystko zapłaci

A co się stanie ze zwykłą pracą? Jak się okazuje, że wezwani obywatele są chronieni przed zwolnieniem z pracy - dostają specjalny urlop. Państwo odpowiada za koszty przejazdów, noclegi i wynagrodzenie w kwocie dotychczasowej pensji obywatela. Z zaznaczeniem, że zarobki nie mogą być niższe niż 150 proc. średniej płacy.

Więcej w “Gazecie Wyborczej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu
  2. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Zmarła pierwsza kobieta, która miała koronawirusa. Sąsiedzi Polski ujawnili smutną prawdę
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News