Średnia emerytura najwyższa na Śląsku, najniższa we wschodniej Polsce
EastNews/Arkadiusz Ziołek
Autor Radosław Święcki - 19 Lipca 2020

2881,68 zł najwyższą średnią emeryturą w Polsce. Od najniższej średniej dzieli ją przepaść

Najwyższe emerytury w Polsce otrzymują seniorzy mieszkający na Śląsku, gdzie średnia emerytura wynosi 2881,68 zł. To o ponad 700 zł więcej niż przeciętna emerytura w regionie, gdzie świadczenia dla seniorów są najniższe.

Gdzie najwyższa/najniższa średnia emerytura?

Emerytalna mapa Polski, którą utworzył na bazie danych Głównego Urzędu Statystycznego portal Money.pl pokazuje, że w najlepszej sytuacji są emeryci z województwa śląskiego, gdzie średnia emerytura to 2881,68 zł. To o blisko 400 zł więcej niż przeciętna emerytura w całym kraju.

Pancerne konto na ciężkie czasy. Do kasy komornik nawet się nie zbliżyPancerne konto na ciężkie czasy. Do kasy komornik nawet się nie zbliżyCzytaj dalej

Śląsk jest zdecydowanym liderem zestawienia. W województwie mazowieckim, które znalazło się na drugim miejscu średnia emerytura wynosi 2524,18 zł. Mazowsze nieznacznie wyprzedza Dolny Śląsk, gdzie przeciętne świadczenie to 2420,83 zł i tym samym zamyka emerytalne podium.

Gdzie natomiast emeryci mają najgorzej? Emerytalna mapa pokazuje, że tu niechlubnym liderem jest Podkarpacie. Średnia emerytura w tym województwie to 2158 zł, czyli aż o 700 mniej niż na będącym liderem zestawienia Śląsku. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w innych województwach wschodniej Polski. W województwie świętokrzyskim jest to 2177,12 zł, podlaskim - 2186,92 zł, a w województwie lubelskim 2193,50 zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Śmierć przyszła nieubłaganie, nie żyje zasłużony Polak

Zwolnienie lekarskie z całkiem nowego powodu. Nie musisz dogorywać w łóżku, by dostać L4Zwolnienie lekarskie z całkiem nowego powodu. Nie musisz dogorywać w łóżku, by dostać L4Czytaj dalej

Skąd tak wysoka dysproporcja w wysokości średnich emerytur? Money.pl przypomina, że to w jakiej wysokości otrzymujemy świadczenia wynika z wysokości zebranych składek, a ta zależy od wysokości wynagrodzeń. Jak wiadomo w województwach znajdujących się na wschodzie naszego kraju pensje wciąż są znacząco niższe niż w pozostałych regionach.

Dobrze pokazują to zaprezentowane przez portal dane z których wynika, że przeciętna pensja w województwie mazowieckim to ok. 6 tys. zł, co pozwala pracownikowi wraz z pracodawcą odłożyć na przyszłą emeryturę 1,1 tys. zł, podczas gdy w województwie Podkarpackim jest to nieco ponad 4 tys. zł, co pozwala pracownikowi (wraz z pracodawcą) odłożyć na rzecz przyszłego świadczenia 816 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzruszające słowa umierającego 4-latka. Tuż przed śmiercią powiedział je do swojej mamy
  2. Media przemilczały śmierć gwiazdora "Rancza". Widok jego grobu przytłacza
  3. Dziś wieczorem Polsat będzie bezkonkurencyjny. Pokaże megahit, miliony zasiądą przed telewizorami
  4. Ich zdjęcie ślubne sprzed kilkudziesięciu lat wyciekło do sieci. Poznajecie?
  5. Można spaść z siedzenia. Ujawniono, ile wynosi największe "co łaska" za ślub, przykry żart
  6. Socha poznała męża jako 16-latka. Wystrój jej niebywałej kuchni jest jej 2 ogromnym powodem do dumy
Ojciec i syn rażeni piorunem w Małopolsce. Uciekając przed burzą, podjęli jedną z najgorszych decyzjiOjciec i syn rażeni piorunem w Małopolsce. Uciekając przed burzą, podjęli jedną z najgorszych decyzjiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News