Społem przejęty przez państwo?
Pexels/Oleg Magni
Autor Maria Glinka - 8 Lutego 2021

Społem obawia się przejęcia swoich sklepów przez państwo

Dni Społem mogą być policzone. Niewykluczone, że sklepy położone w dogodnej lokalizacji znajdą się na celowniku państwa, które przymierza się do uruchomienia Narodowego Holdingu Spożywczego. Na potencjalne zagrożenie zwraca uwagę Ryszard Pieńkowski, dyrektor warszawskiej Hali Mirowskiej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka może być przyszłość Społem
  • Z jakimi trudnościami mierzą się sklepy
  • Na czym ma polegać Narodowy Holding Spożywczy

Społem odejdzie w zapomnienie? Przejęcie przez państwo wysoce prawdopodobne

Rok 2021 może okazać się wyjątkowo trudny dla Społem. Na horyzoncie jawi się bowiem przejęcie Spółdzielni Spożywców przez państwo.

- Głównym zadaniem, przed którym staje Krajowy Związek Spółdzielczy w bieżącym roku jest obrona Spółdzielni Spożywców przed ewentualnymi próbami ich przejęcia poprzez zapowiadany rządowy plan utworzenia państwowej sieci spożywczej w ramach tzw. Narodowego Holdingu Spożywczego - stwierdził Ryszard Pieńkowski, dyrektor warszawskiej Hali Mirowskiej, która wchodzi w skład Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Śródmieście.

Dlaczego to właśnie Społem może znaleźć się na celowniku państwa? Zdaniem Pieńkowskiego ogromnym atutem Spółdzielni Spożywców są atrakcyjne lokalizacje. Dzięki temu rządowy plan utworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego może odnieść sukces.

Portal Spożywczy donosi, że drugim argumentem, który może skłonić państwo do sięgnięcia po Społem jest słaba kondycja spółdzielni. Pogorszenie sytuacji finansowej to pokłosie trwającej pandemii. Rząd regularnie wdraża kolejne odsłony tarcz antykryzysowych, zapominając o krajowych handlarzach.

Dlatego też o wymierne wsparcie dla Społem zaapelował Pieńkowski. - Jako długoletni działacz i pracownik sektora spółdzielczego, doceniając działania rządu w postaci szeregu tarcz antykryzysowych dla wielu branż gospodarki, oczekuję podjęcia również takich działań w stosunku do rodzimego handlu spółdzielczego, który został praktycznie pozbawiony jakiegokolwiek wsparcia – przyznał dyrektor Hali Mirowskiej w rozmowie z magazynem „Społemowiec Warszawski”.

Narodowy Holding Spożywczy na horyzoncie

Rządowa inicjatywa, której obawia się Społem, została ogłoszona w ubiegłym roku. Celem uruchomienia Narodowego Holdingu Spożywczego (inaczej Krajowej Grupy Spożywczej) jest wspieranie polskich wytwórców żywności. Business Insider Polska donosi, że nowy projekt ma bazować na konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej. Główną rolę ma odgrywać Krajowa Spółka Cukrowa (KSC).

Plany rządu w sprawie Narodowego Holdingu Spożywczego są ambitne. Producenci żywności, skupieni pod jednym szyldem, mają stać się poważnymi graczami na co najmniej kilku rynkach (cukru, ziemniaka, zbóż i młynów, przetwórstwa i nasiennictwa). Proces tworzenia Krajowej Grupy Spożywczej ma zakończyć się w pierwszym półroczu 2021 r.

Niewykluczone, że z powstaniem holdingu będzie wiązało się także uruchomienie państwowej sieci sklepów spożywczych. Plany w tym zakresie deklarowali politycy Zjednoczonej Prawicy, którzy podkreślali, że nie chodzi o zbudowanie spółki od początku. W grę wchodzi przejęcie już istniejącej sieci handlowej. Choć szczegóły tej sprawy jak na razie nie ujrzały światła dziennego, to same doniesienia mogą być powodem do niepokoju dla Społem.

Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” to podmiot o bogatej historii, który został założony w 1868 r. Pierwsze sklepy Społem zostały uruchomione w Poznaniu, a w ślad za Wielkopolską podążyły inne regiony Polski.

Po kryzysie związanym z transformacją ustrojową Społem nie odzyskał dawnej świetności, ale przerodził się w firmę bardziej nowoczesną i zaakceptował reguły gospodarki rynkowej. Wizytówką Spółdzielni stały się sklepy LUX, które wykreowały nowy, zmodernizowany model Społem. Mimo tego w sklepach należących do Spółdzielni w dalszym ciągu można poczuć atmosferę PRL.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News