Spis rolników już niedługo
Unsplash.com Spencer Pugh
Autor Konrad Karpiuk - 28 Lipca 2020

Urzędnicy zapukają do 1,4 mln polskich rodzin. Zapytają o majątki i zarobki, odpowiedzi są obowiązkowe

Spis rolny zostanie przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny jeszcze w tym roku. Ankieterzy zaczną pracę już od września. Sprawdzane będą między innymi dochody gospodarstw, oraz to jakim dokładnie towarem handlują.

Spis rolny będzie trwał przez trzy miesiące, docelowo mają być skontrolowane wszystkie gospodarstwa rolne. Dane będą spisywane zarówno od indywidualnych rolników, jak i od spółdzielni i spółek. Na wzięcie udział w ankietach będą trzy sposoby, wiadomo także jakie informacje trzeba będzie przekazać.

Spis rolny już niedługo, wiadomo jak będzie wyglądał

Odpowiedzi będzie można udzielić za pośrednictwem ankiety internetowej. W innym wypadku ankieter zadzwoni do respondenta i zada mu pytanie z ankiety. Jeśli rolnik nie zgodzi się na podanie informacji telefonicznie, będzie musiał umówić się na rozmowę z pracownikiem GUS. Nie ma możliwości odmówienia udziału w ankiecie, udział w spisie jest obowiązkowy.

Wśród pytań, które zostaną zadane rolnikom, są te dotyczące daty urodzenia, płci, numeru PESEL, adresu zamieszkania, numeru telefonu stacjonarnego, komórkowego, adresu poczty elektronicznej, a także podanie współrzędnych demograficznych. Jak pisze portal Money, w przypadku gdy dane będą się już znajdować w państwowej bazie danych, zostaną uzupełnione automatycznie.

Urzędnicy dokładnie prześwietlą gospodarstwa

Oprócz danych osobowych i identyfikacyjnych rolnicy będą musieli powiedzieć więcej o swoich dochodach. Wśród pytań będą te dotyczące sprzedawanych przez gospodarstwo produktów, powierzchni posiadanej ziemi, oraz o strukturze dochodów, czyli o tym ile zarobków pochodzi ze sprzedaży produktów rolnych, a ile ze świadczeń socjalnych.

To jednak nie koniec, kontrola przyniesie GUS znacznie więcej danych. W kwestionariuszu trzeba będzie wypełnić informacje o liczbie posiadanych maszyn rolniczych, opryskiwaczy, zużyciu nawozów, czy nawet o gatunkach ryb w stawach hodowlanych. Ankieta będzie mieściła się na czterech stronach papieru.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News