specustawa-praca-zdalna-pxhere
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 13 Marca 2020

Zostaniemy w domu aż do września? Mało znane szczegóły nowej specustawy

Specustawa zatwierdzona przez rząd 8 marca wyznaczyła pracodawcom duże możliwości w związku z pracą zdalną. W obliczu epidemii ta forma pracy jest znacznie bezpieczniejsza. Pracownicy mogą być informowani o zmianie trybu pracy za pośrednictwem maila lub telefonicznie. Podniesiono także limit czasu, w jakim można zlecać pracę zdalną.

Specustawa przyjęta

8 marca specustawa została przyjęta przez rząd i podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W ramach specjalnego rozporządzenia pracodawcy dostali szerokie kompetencje w związku z pracą zdalną - podaje next.gazeta.pl. W trosce o bezpieczeństwo swoich pracowników coraz więcej firm zleca pracę zdalną. A specustawa dodatkowo uprawnia je do tego.

Dzięki specustawie firma może poinformować pracownika o swojej decyzji ustnie lub telefonicznie. Taką informację można też przesłać za pośrednictwem wiadomości e-mail, co wydaje się najbardziej komfortową formą kontaktu, także ze względu możliwość udokumentowania takiej decyzji.

Polska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie naradyPolska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie naradyCzytaj dalej

Specustawa sprawi, że zostaniemy w domach do września?

Jak pisze “Rzeczpospolita”, pracodawca może zlecać pracę zdalną swoim pracownikom bez ograniczeń. I to samo w drugą stronę - ma prawo do nakazania powrotu do pracy stacjonarnej, np. w biurze. Specustawa przewiduje swobodną możliwość zlecenia pracy zdalnej aż do 4 września tego roku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Ważny apel Morawieckiego. Chodzi o kwarantannę oraz zamknięcie sklepów i miast

Może też dojść do sytuacji, gdy niektórzy pracownicy będą pracować zdalnie w późniejszym okresie. Chodzi o moment wydania polecenia pracy zdalnej. Pracodawca może określić tryb pracy jako “do odwołania”, a to oznacza, że ma obowiązku wskazania daty powrotu do zakładu pracy.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Coraz więcej Polaków pracuje zdalnie

Z danych firmy analitycznej Antal, na które powołuje się portal next.gazeta.pl, wynika, że branże, które dają możliwość pracy zdalnej, zatrudniają już ponad 2,5 mln osób. W obliczu epidemii koronawirusa przy najbliższy czas znacznie więcej osób będzie pracować w takim trybie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kierowca zginął na miejscu, pasażer zmarł w szpitalu. Tragiczny wypadek na "7", droga jest zablokowana
  2. Tom Hanks zarażony koronawirusem. Infekcja może być dla niego szczególnie niebezpieczna
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Zamykają sklepy i punkty usługowe. Rząd podjął decyzję, sytuacja we Włoszech coraz gorsza
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News