Spadek w postaci przedsiębiorstwa będzie opodatkowany
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Grudnia 2019

Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych

Spadek obłożony VAT? Choć przedsiębiorstwo w spadku nie ma osobowości prawnej, jest jednak podatnikiem m.in. VAT i PIT - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Spadek w postaci firmy

W zeszłym roku została wprowadzona ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Miała sprawić, że śmierć przedsiębiorcy nie będzie się już równać z końcem jego firmy. I rzeczywiście tak się stało - dzięki wprowadzeniu ustawy ułatwiono kontynuowanie działalności po śmierci właściciela.

W sytuacji, gdy otrzymuje się spadek w postaci firmy nie trzeba już od razu podpisywać nowych umów z pracownikami i kontrahentami. Nie jest też konieczna zmiana NIP czy rachunku bankowego. Jest też możliwość ciągłego wykonywania praw i obowiązków administracyjnych, które wynikały z koncesji, zezwoleń, licencji czy pozwoleń wydanych dla zmarłego. ”Wprawdzie przedsiębiorstwo w spadku nie ma osobowości prawnej, jest jednak podatnikiem m.in. VAT i PIT, dzięki czemu zapewniona jest też ciągłość rozliczeń podatkowych firmy” - czytamy.

Jednak nie jest tak dobrze

Można mieć wrażenie, że ustawodawca poradził sobie z zadaniem i wprowadził odpowiednie regulacje, które w pełni rozwiązują problemy, jakie mogą wystąpić, kiedy ktoś otrzymuje spadek w postaci działalności gospodarczej. “Niestety okazuje się, że cały efekt psuje niewielka na pierwszy rzut oka zmiana w ustawie o VAT” - pisze “DGP”.

Wyślesz tylko kartkę świąteczną i złamiesz prawo. Paru rzeczy musisz się koniecznie wystrzegaćWyślesz tylko kartkę świąteczną i złamiesz prawo. Paru rzeczy musisz się koniecznie wystrzegaćCzytaj dalej

Fiskus zażąda pieniędzy za towar zmarłego

Gazeta pisze, że w przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego lub uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego należy sporządzić spis z natury wszystkich towarów, które pozostawił zmarły właściciel i zapłacić od nich VAT. Jednak rozwiązanie może dziwić. “Trudno jednak zrozumieć, czemu zdecydowano się na takie rozwiązanie, skoro działalność ma być kontynuowana i nie dochodzi do konsumpcji nabytych towarów na cele prywatne” - pisze “DGP”.

Poza tym podatek od remanentu likwidacyjnego nie jest odliczany, co sprawia, że będzie to spory ciężar dla osoby, która przejmie spadek w postaci firmy po zmarłym przedsiębiorcy. Wychodzi więc na to, że z pozoru dobrze skonstruowana ustawa wcale nie ułatwia sukcesji jednoosobowej działalności gospodarczej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News