mlotek-spadek-publicdomainpictures.net
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Lutego 2020

Dobre wiadomości dla spadkobierców. Będą mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy

Spadek w postaci nieruchomości jest mniej kłopotliwy dla osób, które sprzedali je po 1 stycznia ubiegłego roku. Długi spadkowe dopiero od niedawna mogą być kosztem - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Spadek w postaci nieruchomości może być problematyczny

“DGP” opisuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który musiał orzec w sprawie pewnej kobiety, która toczyła spór z fiskusem. Chodziło o spadek po matce, która zostawiła córce zadłużoną nieruchomość. Spadkobierczyni szybko ją sprzedała, spłaciła wierzycieli, a za resztę pieniędzy kupiła mieszkanie.

Pozornie wydaje się, że wszystko w tej sprawie jest jasne. Jednak do sprzedaży doszło przed upływem pięciu lat od daty otwarcia spadku. W efekcie na kobietę spadł obowiązek zapłaty PIT od dochodu. Za sprzedaną nieruchomość otrzymała 750 tys. zł, z czego dwie trzecie poszło na spłatę długów, a za resztę kupiła mieszkanie. Jak podaje “DGP”, nie miała w zasadzie kosztów.

Spór o podatek od spadku

Spór dotyczył podatku od środków, które zostały przeznaczone na spłatę długów. Zdaniem kobiety te pieniądze należało uznać za koszty i pomniejszyć przychód ze sprzedaży nieruchomości. Ale fiskus uznał inaczej.

“Podkreślił on, że spłata wierzycieli nie była konieczna do tego, by sprzedaż doszła do skutku, oraz że musieliby oni zostać spłaceni bez względu na nią. Innymi słowy: to, że podatniczka spłaciła dług przy okazji, nie oznacza, że należy się jej przywilej pomniejszenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości” - czytamy.

Sąd przyznał rację fiskusowi

I tak też orzekły WSA w Gdańsku i NSA. “Sędzia Agnieszka Krawczyk przypomniała, że ustawodawca dopiero od 1 stycznia 2019 r. pozwolił zaliczać do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości spłacone przez spadkobiercę długi spadkowe” - pisze “DGP”.

Tu trzeba też przypomnieć o innym udogodnieniu, które pojawiło się za sprawą nowelizacji: termin pięciu lat, po którym można sprzedać nieruchomość bez odprowadzenia podatku, liczy się od momentu nabycia spadku, a nie od daty śmierci spadkodawcy.

A to oznacza, że gdyby kobieta poczekała ze sprzedażą do 2019 roku, to nie musiałaby płacić PIT od sprzedaży lub mogłaby pomniejszyć przychód o zadłużenie spadkowe.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News