Spadek może okazać się kłopotliwy. Warto prześwietlić najpierw finanse zmarłego
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Grudnia 2019

Spadek nawet w najbliższej rodzinie może być kłopotliwy. Skomplikowane zasady dziedziczenia

Spadek po zmarłym - kto go dziedziczy? Jak spadkobiercy mają podzielić odziedziczony majątek? Którą formę nabycia spadku warto wybrać? Spadek to nie tylko majątek - może też okazać się źródłem kłopotów finansowych. Dlatego przed decyzją o nabyciu spadku po rodzicach warto znać zasady dziedziczenia.

Spadek - dwie możliwości nabycia

Spadek można nabyć w wyniku prawa spadkowego zawartego w IV Księdze Kodeksu Cywilnego albo wtedy gdy zmarły zostawił testament. W sytuacji, gdy osoba zmarła nie pozostawiła testamentu, dochodzi do tzw. dziedziczenia ustawowego. Prawo decyduje o tym, które osoby z rodziny mają prawo do spadku. “Fakt” podaje, że jeżeli zostaje wdowa lub wdowiec oraz dzieci, to wszyscy są spadkobiercami, a spadek zostanie podzielony po równo.

Bardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćBardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćCzytaj dalej

Tu należy zaznaczyć, że wdowa lub wdowiec musi otrzymać przynajmniej czwartą część spadku. Jest to istotne w sytuacji, gdy rodzina była wielodzietna. Ważne jest też to, że spadek po ojcu przysługuje wszystkim dzieciom zmarłego, nie tylko tych z małżeństwa. Natomiast pozostałym krewnym spadek nie przysługuje. Jednak może być inaczej w sytuacji, gdy małżeństwo nie miało dzieci. Wtedy wdowa lub wdowiec otrzymuje połowę spadku, a do reszta prawo ma rodzina zmarłej osoby.

W pierwszej kolejności będą to rodzice, a jeśli i oni opuścili już świat, to spadek przysługuje rodzeństwu zmarłego. “Fakt” podaje, że warto też pamiętać o tym, że jeśli nie dochodzi do sporu między spadkobiercami, to potrzebne formalności można załatwić u notariusza. Koszt takiej usługi to 50 złotych, a więc nie jest to duży wydatek.

Różne warianty dziedziczenia

“Rzeczpospolita” podaje, że jeżeli spadkobierca zamierza złożyć oświadczenie w sprawie spadku, to ma trzy możliwości: Może odrzucić spadek w całości, przyjąć go w całości, bądź przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie spadku w całości oznacza, że spadkobierca otrzymuje cały majątek, ale też odpowiada za spadkowe zadłużenie. Na ten wariant można się decydować w sytuacji, kiedy spadkobierca miał małe zadłużenie bądź nie miał w ogóle długów. Jeżeli nie ma pełnej wiedzy na ten temat, to najlepiej przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Odrzucenie spadku w całości oznacza, że spadkobierca zrzeka się praw do całego majątku zmarłego i tym samym do jego potencjalnych długów. Sąd będzie jednak zmuszony do wyznaczenia kolejnych spadkobierców. Może być tak, że ktoś ma prawo nabyć spadek po rodzicach, jednak nie zamierza go dziedziczyć np. z powodu długów.

Najbezpieczniej jest przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to bowiem, że spadkobierca dziedziczy nie tylko majątek, ale też długi, jednak nie musi się martwić. Zgodnie z prawem odpowiada on za zadłużenie tylko do wartości majątku. Kiedy długi okażą się niższe, to po spłacie roszczeń pozostaje mu reszta majątku. Dla przykładu: dziecko ma odziedziczyć spadek po ojcu i decyduje, że przyjmie go z dobrodziejstwem inwentarza, nie wiedząc jeszcze o tym, jak wygląda spadek. Okazuje się, że są tam długi, a wartości materialnych bądź finansowych nie ma. W tej sytuacji nie spłaca długów, ponieważ nie było żadnego majątku, który można by wykorzystać do spłaty zadłużenia.

Urzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiUrzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  5. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News