Spadek może okazać się problematyczny
fot. public domain pictures/Circe Denyer
Autor Radosław Święcki - 3 Marca 2020

Nawet jak pozbędziesz się spadku, to za długi i tak zapłacisz. Nie unikniesz poważnych problemów

Spadek niekiedy może być źródłem poważnych problemów, np. w sytuacji, gdy okazuje się, że zmarły pozostawił po sobie gigantyczne zadłużenie. Co wtedy? Okazuje się, że zbycie spadku nie zwolni nas z odpowiedzialności za zaległości nieboszczyka.

Spadek niekiedy może być źródłem poważnych problemów, np. w sytuacji, gdy okazuje się, że zmarły pozostawił po sobie gigantyczne zadłużenie. Co wtedy? Okazuje się, że zbycie spadku nie zwolni nas z odpowiedzialności za zaległości nieboszczyka.

Wyciął drzewa z własnej ziemi, teraz musi zapłacić fortunę. Lepiej uważajcie, sądy są bezlitosneWyciął drzewa z własnej ziemi, teraz musi zapłacić fortunę. Lepiej uważajcie, sądy są bezlitosneCzytaj dalej

Spadek z długami. Z taką sytuacją spotkał się jeden z czytelników “Gazety Podatkowej”. W piśmie do prawnika zwraca się on z pytaniem, czy po zbyciu swojego udziału w spadku po ojcu na rzecz rodzeństwa zostanie zwolniony z długów. Odpowiedź jest jednoznaczna: nie.

Prawnik gazety wyjaśnia, że pytanie czytelnika wskazuje, że jest on spadkobiercą i formalnie przyjął on spadek. Jeśli czytelnik chciałby “całkowicie uwolnić się od wszystkich kwestii związanych z dziedziczeniem”, wówczas powinien spadek po prostu odrzucić. Wówczas taka osoba traktowana jest, jakby nie dożyła otwarcia spadku.

Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Monika Olejnik jednym wpisem straciła w oczach fanów. "Nie wierzę, że pani tak napisała"

- Zbycie spadku, o czym wspomina Czytelnik, to zupełnie inna konstrukcja prawna. Taką umowę może zawrzeć wyłącznie spadkobierca, który spadek przyjął. Przewiduje się, że spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części, przy czym to samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Umowa zobowiązująca do zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Podobnie jest przy umowie przenoszącej spadek, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do zbycia spadku - czytamy w “Gazecie Podatkowej”.

- W wyniku zawarcia tego porozumienia nabywca spadku wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy. Co istotne, nabywca spadku ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w tym samym zakresie co zbywca. Ich odpowiedzialność względem wierzycieli jest solidarna. Tak przewiduje art. 1055 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.) - dodano.

Z regulacji tej wynika wprost, że po zbyciu spadku dotychczasowy spadkobierca nadal ponosi odpowiedzialność za długi. Zbycie spadku (udziału w spadku) nie może być zatem sposobem ucieczki przed zobowiązaniami spadkowymi.

Zgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówZgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówCzytaj dalej

Spadek z kłopotami

“Gazeta Podatkowa” zwraca uwagę, że czym innym jest relacja zbywcy spadku względem wierzycieli spadkowych, a czym innym wewnętrzne porozumienie zbywcy spadku z nabywcą spadku.

O ile niczego innego strony nie postanowiły, nabywca ponosi względem zbywcy odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą od niego żądali spełnienia świadczeń na zaspokojenie długów spadkowych. Oznacza to, że jeśli czytelnik spłaciłby wierzyciela (wierzycieli), to w takim przypadku przysługiwać mu będzie regres wobec nabywcy spadku. Innymi słowy, wierzyciel ma prawo domagać się zapłaty należności przez zbywcę spadku, ale z kolei zbywca spadku ma prawo domagać się zwrotu zapłaconej kwoty od nabywcy spadku.

- Z punktu widzenia ekonomicznego umowa zbycia spadku może uwolnić zbywcę spadku od ciężaru związanego z długami spadkowymi. Nigdy jednak nie można prawnie wyłączyć odpowiedzialności formalnej zbywcy w stosunku do wierzycieli. To wyłącznie tym podmiotom przysługuje prawo do decydowania czy chcą dochodzić spłaty należności od nabywcy spadku, od zbywcy, czy może obu stron umowy zbycia spadku - czytamy w gazecie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skradziono kota ze schroniska w Warszawie. Musi pilnie wrócić, ma chorobę, potrzebuje leczenia
  2. Na diagnozę czekała 16 lat. Objawy były książkowe
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pilna konferencja ws. koronawirusa w Polsce. Potwierdziły się najgorsze przypuszczenia
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News