Sopot walczy z zanieczyszczeniem powietrza
wikimedia.org/Jacek Halicki
Autor Komunikaty prasowe - 16 Grudnia 2019

Nad morzem wprowadzają zakaz palenia węglem. Trzeba szybko zmienić piece

Sopot do 2024 roku planuje, by w mieście zostały zlikwidowane wszystkie piece węglowe. “Aby przyśpieszyć tę transformację w ciągu najbliższych dwóch lat miasto będzie w całości finansowało wymianę urządzeń grzewczych opalanych węglem na ekologiczne” - informuje “Interia”.

Sopot posiada status uzdrowiska

Sopot od 1999 roku posiada status uzdrowiska. Miasto uzyskało go m.in. za sprawą dobrych parametrów powietrza. Według stanowiska ratusza, sprawą priorytetową jest ich utrzymanie, a nawet poprawienie wskaźników. Ma w tym pomóc likwidacja ok. 350 pieców węglowych i zastąpienie ich systemem proekologicznym.

Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karęJuż za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karęCzytaj dalej

Zakaz stosowania pieców węglowych w Sopocie

Rozwiązanie w tej kwestii ma być takie samo, jakie wprowadzono w Krakowie od 1 września, czyli zakaz stosowania pieców węglowych. “Sopot wspólnie z Gdynią i Gdańskiem wystąpił do marszałka Pomorza z wnioskiem o przygotowanie przez samorząd wojewódzki projektów uchwał w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa ograniczeń w możliwości eksploatacji urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa stałe” - informuje “Interia”.

Uchwała dla Sopotu jest już gotowa

Uchwała w tej sprawie dla Sopotu została już przygotowana. Zawiera ona określenie terminu, do kiedy powinny być zlikwidowane te instalacje grzewcze, w których stosuje się paliwo stałe. Jeżeli po tym czasie wciąż będą one funkcjonowały, wówczas na właścicieli i użytkowników domów lub mieszkań zostaną nałożone kary finansowe. Terminem tym ma być 1 stycznia 2024 roku, jak poinformował sopocki urząd.

Wymiana piecy ma być finansowana przez Sopot

Na czwartkowej sesji rady miasta będzie omawiana propozycja modyfikacji obecnego systemu likwidacji pieców węglowych. Jak wynika z projektu, w latach 2020-2021 Sopot będzie w stu procentach finansować wymianę pieców węglowych na proekologiczne urządzenia grzewcze. Jednak po tym czasie dofinansowania będą coraz mniejsze.

“W roku 2022 sięgnie 80 proc., a w roku 2023 - 60 proc. dofinansowania (przy czym jak zastrzega ratusz maksymalny poziom dofinansowania to 800 zł na każdy kilowat zainstalowanej mocy nowego źródła ciepła). Od stycznia 2024 r. miasto nie będzie już finansować wymiany pieców” - informuje “Interia”.

Bardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćBardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  5. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News