10.10.2020 Warszawa 126. miesiecznica katastrofy smolenskiej fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: , Jaroslaw Kaczynski
flickr.com/Sejm RP
Autor Kamila Jeziorska - 28 Listopada 2020

Sensacyjny sondaż, PiS bez władzy. Nawet w koalicji tylko 194 mandaty w Sejmie

Sondaż Ipsos dla OKO.press nie pozostawia żadnych złudzeń - gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość musiałoby oddać stery władzy. Polska scena polityczna przechodzi spore przetasowanie i wygląda na to, że KO oraz Szymon Hołownia mogą się cieszyć.

Sondaż nie pozostawia żadnych złudzeń

Krajobraz polskiej sceny politycznej zmienia się znacznie i to bardzo dynamicznie - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie OKO.press. Wszystkie znaki wskazują na to, że Prawo i Sprawiedliwość mocno traci na popularności. Na jakie poparcie mogłoby liczyć ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego?

Od soboty nowe zasady w pracy, maseczki obowiązkiem. Wyjątków jest niewieleOd soboty nowe zasady w pracy, maseczki obowiązkiem. Wyjątków jest niewieleCzytaj dalej

Poparcie dla partii rządzącej drastycznie spadło po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego i nagle z 40 proc. zwolenników, swoje poparcie dla PiS deklaruje niecałe 30 proc. osób. Najnowszy sondaż także nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości.

Z badania wynika, że PiS może liczyć na 29 proc. głosów w wyborach, a tuż za nim plasuje się KO z wynikiem 23 proc.Wiele powodów do radości ma także ruch Szymona Hołowni, Polska 2050, bowiem do Sejmu wszedłby z 20 proc. poparcia.

W Sejmie zasiedliby także przedstawiciele Lewicy (10 proc.), Konfederacji (9 proc.), jednak PSL i Kukiz'15 (4 proc.) pozostałyby poza Sejmem. Aktualnie niezdecydowanych pozostaje zaledwie 5 proc. badanych.

Nie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęciaNie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęciaCzytaj dalej

Portal OKO.press dokładnie zilustrował to, na ile mandatów sejmowych mogłaby liczyć obecna partia rządząca. Do PiS należałoby zaledwie 161 mandatów, czyli o 72 mniej niż obecnie. Z kolei KO zgarnęłaby 120 miejsc w parlamencie, a Szymon Hołownia 103 miejsca.

W tym przypadku nie można także zapominać o Lewicy, która zgarnęłaby 42 miejsca. W tym przypadku Jarosławowi Kaczyńskiemu w żaden sposób nie udałoby się stworzyć większości parlamentarnej, bowiem nawet sojusz z Konfederacją zaowocowałby jedynie 194 mandatami poselskimi. Koalicja KO, Szymona Hołowni oraz Lewicy pozwoliłaby na solidną 265 mandatową większość.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
  2. Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II
  3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany
Szykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuSzykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuCzytaj dalej

Sondaż wyjątkowo niekorzystny dla PiS-u

Jarosław Kaczyński nadal może liczyć na poparcie swojego twardego elektoratu, czyli mieszkańców wsi, osób po 60. roku życia oraz tych z wykształceniem podstawowym. Mimo wszystko, odsetki poparcia są o ćwierć niższe niż w wyborach parlamentarnych w 2019 r.

"To znaczne straty partii władzy, z perspektywy Kaczyńskiego wręcz zdrada części „ludowego elektoratu”, który najlepiej do tej pory reagował na politykę społeczną PiS (na czele z 500 plus, które traci swą polityczną moc) i na narodowo-katolicką propagandę" - pisze OKO.press.

Co więcej, Kaczyński traci także na rzecz opozycji. Z badań wynika, że obecnie PiS udało się zachować "tylko 15 proc. mieszkańców miast ponad 500 tys. (w wyborach 2019 – 27 proc.), 16 proc. najmłodszych wyborców i wyborczyń 18-29 lat (w wyborach – 26,3 proc.) oraz 13 proc. osób z wyższym wykształceniem (w wyborach – 30,1 proc.)".

Będą dopłaty do czynszów. Znamy już warunki otrzymania pomocyBędą dopłaty do czynszów. Znamy już warunki otrzymania pomocyCzytaj dalej

Zdaniem ekspertów stracone głosy Kaczyńskiego trafiły w ręce opozycji. Mimo tego, że Polska 2050 zabrała część głosów KO, to oba ugrupowania wciąż rosną w siłę. Coraz bardziej realne wydaje się, że partie te mogą powalczyć o zwycięstwo w następnych wyborach parlamentarnych już za niecałe 3 lata.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  3. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  4. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  5. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
  6. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  7. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Wszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająWszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News