Sondaż Konfederacja wypada
Sejm RP fot. Rafał Zambrzycki
Autor Konrad Karpiuk - 13 Grudnia 2020

Nowy sondaż poparcia. Konkurent PiS poza Sejmem

Jest już nowy sondaż poparcia partii politycznych. Gdyby teraz miały odbyć się wybory parlamentarne, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Natomiast do Sejmu nie weszłaby Konfederacja.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jaki byłby wynik wyborów, gdyby odbyły się w tę niedzielę
 • Co zmieniłoby start Kukiz'15
 • Jak wygląda sondaż innej pracowni

Sondaż dla portalu DoRzeczy. Wzrost PiS, traci prawie cała opozycja

Najnowszy sondaż pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl nie pozostawia wielu wątpliwości w przypadku wyborów parlamentarnych. Na ten moment wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 38,8 proc. (wzrost o 1,9 pkt proc. względem ubiegłego sondażu). Taki wynik gwarantowałby 219 mandatów.

Zaraz za partią rządzącą znalazłaby się Koalicja Obywatelska z 25 proc. głosów badanych (spadek o 2,4 pkt proc.), co gwarantuje 128 posłów w Sejmie. Zgodnie z sondażem, trzecią siłą w parlamencie zostałby ruch Szymona Hołowni Polska 2050z poparciem 13,8 proc. (spadek o 2 pkt proc.) i 59 mandatami.

Wśród pozostałych partii opozycyjnych wzrost poparcia o 1 pkt proc. zaliczyła Lewica. Dzięki 10,6 proc. głosów, ugrupowanie Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga obsadziłoby 39 miejsc w Sejmie. W izbie poselskiej dzięki 6,4 proc. poparcia (wzrost o 1,6 pkt proc.) zasiadłoby także 17 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej. Do parlamentu nie weszłaby Konfederacja, ocierając się o próg z wynikiem 4,9 proc. (spadek o 0,3 proc.). Na inne partie zagłosowałoby jedynie 0,5 proc. badanych.

Sondaż Estymatora wskazuje, że niewiele zmieniłby samodzielny start Kukiz'15, która uzyskałby 2,4 proc. poparcia. W efekcie mniej głosów miałby PiS o 0,5 pkt proc. (strata dwóch mandatów), KO o 0,1 pkt proc. (bez zmian w mandatach), ruch Szymona Hołowni o 0,6 pkt proc. (strata jednego mandatu), PSL o 0,7 pkt proc. (strata dwóch mandatów), Konfederacja o 0,5 pkt proc. (poza Sejmem), oraz inne partie o 0,3 pkt proc. Z kolei Lewica zyskałby trzy mandaty dzięki dodatkowym 0,3 pkt proc. poparcia.

Wiemy już, ile rząd zapłaci za chryzantemy. Dużo mniej niż prognozowanoWiemy już, ile rząd zapłaci za chryzantemy. Dużo mniej niż prognozowanoCzytaj dalej

Frekwencja wyborcza wyniosłaby 59 proc. Sondaż pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy został przeprowadzony w dniach 10-11 grudnia 2020 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1023 dorosłych osób. Wykorzystano metodę wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Sondaż CBOS, wzrost poparcia PiS i KO

W przypadku sondażu CBOS ostateczny wynik wyborów byłby podobny, tzn. wygrałby PiS, ale znacznie zmieniłby się rozkład sił. Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby większość w Sejmie dzięki poparciu 31 proc. wyborców (wzrost o 1,3 pkt proc.).

Drugą siłą byłaby Koalicja Obywatelska z poparciem 18,1 proc. (wzrost o 1,8 pkt proc.). Trzecie miejsce pod względem ilości mandatów zanotowałaby Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 15,6 proc., co jest spadkiem o 0,7 pkt proc.

W przypadku sondażu CBOS, w Sejmie rzutem na taśmę znalazłaby się Konfederacja z wynikiem 5,1 proc., co i tak jest wynikiem niższym o 1,7 pkt proc. względem listopada 2020. Do Sejmu nie weszłaby natomiast Lewica z wynikiem 3,9 proc. (spadek aż o 2,1 pkt proc.).

Poza Sejmem znalazłyby się także PSL z 2 proc. poparcia i Kukiz'15 również z 2 proc. poparcia. Głosowanie na inne ugrupowanie zadeklarowało 1 proc. respondentów, aż 19 proc. było niezdecydowanych i 3 proc. odmówiło udzielenia odpowiedzi.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Wywiady przeprowadzono metodami CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera), wywiadami telefonicznymi z ankieterem (CATI) i poprzez ankiety internetowe. Wybór metody należał do respondenta, we wszystkich trzech przykładach ankieta miała ten sam zestaw pytań i strukturę.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Zapomnisz, zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

  KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News