Sondaż dotyczący tego jak Polacy oceniają rolę Kościoła w życiu publicznym z pewnością wielu zaskoczy
flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe
Autor Wiktoria Pękalak - 4 Listopada 2020

Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?

W ostatnich dniach dużo działo się w związku z Kościołem w Polsce. Liczne protesty, które w dużej mierze uderzyły także w kościoły, odbiły się głośnym echem w całym kraju. Jak po tych wydarzeniach Polacy oceniają rolę Kościoła w życiu publicznym? Wyniki sondażu mogą wielu zaskoczyć.

Sondaż dotyczący roli Kościoła w życiu publicznym

Sondaż przeprowadzony przez United Surveys na zlecenie “Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM dotyczył tego jak Polacy oceniają rolę Kościoła w życiu publicznym. Jego wyniki mogą być dla wielu sporym zaskoczeniem.

W ostatnich dniach o Kościele w Polsce znowu zrobiło się głośno. Powodem była fala protestów, które mogliśmy obserwować w całym kraju. Powodem niezadowolenia wszystkich osób, które wyszły na ulice była decyzja Trybunału Konstytucyjnego dotycząca aborcji. Zgodnie z wyrokiem TK aborcja płodu z przyczyn patoembriologicznych jest niezgodna z konstytucją, co jest równoznaczne z tym, że aborcja z powodu wad letalnych w Polsce jest całkowicie nielegalna.

Szykuje się godzina policyjna w Polsce? Wypowiedzi generałów budzą ogromne niepokojeSzykuje się godzina policyjna w Polsce? Wypowiedzi generałów budzą ogromne niepokojeCzytaj dalej

Protestujący za cel obrali sobie także kościoły, ponieważ winą za decyzję TK obarczono także duchowieństwo. Dochodziło m.in. do wtargnięć na msze podczas niedzielnych nabożeństw, czy wypisywanie sprayem na murach kościołów. Były to przypadki skrajne, jednak wierni zostali wezwani do obrony świątyń.

Sytuacja zdecydowanie wpłynęła na sposób postrzegania roli Kościoła w życiu publicznym przez Polaków, którzy coraz bardziej odsuwają się od radykalnej narracji duchownych, która obfituje często w mowę nienawiści, pogłębiając tylko konflikty i podział polskiego społeczeństwa.

Zgodnie z wynikami sondażu, większość Polaków negatywnie ocenia rolę Kościoła w życiu publicznym. Zdecydowanie negatywnie oceniło 37,4 proc. ankietowanych, a "raczej negatywnie" - 28,3 proc.

Już od jutra w Biedronce tanio kupisz elektronikę do domu oraz wyposażenie kuchni. Wyjątkowa oferta sieciJuż od jutra w Biedronce tanio kupisz elektronikę do domu oraz wyposażenie kuchni. Wyjątkowa oferta sieciCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?
2. Uwaga, ogromne zmiany dla całego kraju. Rząd właśnie ogłosił komunikat, dotyczy każdego
3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

W badaniu nie widać większych różnic ze względu na płeć. Rolę kościoła negatywnie oceniają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Widać jednak, że są to w większości osoby do 39. roku życia.

Zdecydowaną większość (81 proc.) osób, które negatywnie oceniają rolę Kościoła, stanowią wyborcy Lewicy.

Zaledwie 8,7 proc. oceniło pozytywnie rolę Kościoła w życiu publicznym. Niecałe 20 proc. (18,7 proc.) oceniło ją “raczej pozytywnie”.

ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzeniaZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzeniaCzytaj dalej

Ciekawe jest to, że wśród osób, które pozytywnie oceniają rolę Kościoła, większość stanowią kobiety i wyborcy Zjednoczonej Prawicy.

Podczas protestów ataki na kościoły były epizodyczne. Organizatorzy alarmowali i uczulali wszystkich, by nie dewastować świątyń i nie przeszkadzać wiernym. Mogliśmy dzięki temu obserwować jak Żandarmeria Wojskowa i katoliccy konserwatyści strzegli kościołów, których nikt nie chciał atakować. Trudno o bardziej ikoniczny obraz tego, czym stał się w dzisiejszych czasach Kościół w Polsce.

Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboruDo szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboruCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pożar w kamienicy. Płomienie wychodzą przez okno, zablokowana ulica
  2. Ministerstwo Zdrowia przekazało tragiczne wieści. Absolutny rekord zgonów i zachorowań
  3. Bolesne zderzenie z rzeczywistością. Przyszli emeryci będą pracować znacznie dłużej, złych wieści jest więcej
  4. Smutny koniec uwielbianego sklepu. Więcej już nie zrobimy w nim zakupów
  5. Zaproszą Cię do "biura" w kawiarni i namówią na budowę piramidy. Wziął się za nich UOKiK
  6. Wielka gwiazda Canal+ Sport przechodzi do największej konkurencji. Kibice nie mogą uwierzyć
  7. Katarzyna Dowbor pokazała banalnie proste i pyszne danie z ziemniaków. Na sam widok cieknie ślinka
Już od piątku zmiany w rozkładzie jazdy. PKP Intercity odwołuje część pociągówJuż od piątku zmiany w rozkładzie jazdy. PKP Intercity odwołuje część pociągówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News