BiznesINFO.pl
artur soboń

East News

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

20 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Wiceminister finansów Artur Soboń odniósł się we wtorek na antenie Polsat News do informacji, że gminy skarżą się na brak środków na dopłaty do zakupu węgla. Artur Soboń dodał, że samorządy powinny jak najszybciej uruchomić procedury, aby wypłacać dopłaty do węgla. 

Samorządy nie dostały pieniędzy

Przepisy o dodatku węglowym obowiązują od 17 sierpnia 2022 roku. Dodatek będzie zwolniony od podatku i możliwości zajęcia. Chętni mają czas na złożenie wniosków do 30 listopada. Urzędy na wypłatę mają 30 dni

Niektórzy wnioskodawcy teoretycznie już powinni otrzymać pieniądze. Miasta sygnalizowały, że dotychczas nie otrzymały żadnych środków na wypłaty. Co w takiej sytuacji mają zrobić urzędy? Artur Soboń na antenie Polsat News odniósł się do informacji o braku środków na dopłaty do zakupu węgla.

Pieniądze na dodatek węglowy są zabezpieczone

Wiceminister finansów zaznaczył, że środki zostały zabezpieczone. Radził samorządowcom, żeby zamiast narzekać, że nie ma pieniędzy, jak najszybciej zrobić sesję i wprowadzić potrzebne pieniądze do budżetu.

"To są środki, które dystrybuuje ministerstwo klimatu. Ja mogę powiedzieć, że środki na funduszu są zabezpieczone, więc te środki są przeznaczone na ten cel. Rozumiem, że samorządy uruchomiły procedury i te środki do nich wpłyną (...)" - powiedział Artur Soboń.

Padło także pytanie o szacunki, zgodnie z którymi wartość wniosków może sięgać 15 mld zł, tymczasem rząd przewidział na ten cel 11,5 mld. 

“Jeśli zabraknie środków na dopłaty do węgla ponad te, które już są zapewnione, pewnie trzeba będzie zabezpieczyć ich więcej” powiedział Artur Soboń.

Tagi:

Dopłatadofinansowanie

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >