Fałszywy SMS od operatora
Pixabay/jorge_henao15
Autor Maria Glinka - 27 Listopada 2020

Tylko odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Potem możesz tego długo żałować

SMS może sprawić, że użytkownik utraci całkowitą kontrolę nad telefonem. Wszystko przez nową kampanię przestępców, która namawia do zainstalowania pozornie wiarygodnej aplikacji. Kliknięcie w link wiąże się z pobraniem złośliwego oprogramowania.

Groźny SMS od rzekomego operatora

SMS od operatora sieci komórkowej nie zawsze jest bezpieczny. Przed nową metodą oszustwa ostrzega CERT Polska – zespół, który reaguje na niebezpieczne zdarzenia w sieci.

Przestępcy podszywają się m.in. pod Play czy Orange i rozsyłają fałszywe SMS-y. W treści wiadomości oszuści informują o konieczności zainstalowania nowej aplikacji, która zaktualizuje dostęp do internetu. SMS zawiera link, który przekierowuje użytkownika do pozornie autentycznej strony operatora.

CERT przekazuje, że w przypadku klientów sieci Orange fałszywy SMS zawiera link do strony https://operatorgsm.pl/orange.

SMS z wirusem, który umożliwia przejęcie kontroli nad telefonem

Portal dobreprogramy.pl donosi, że pobrany plik zawiera trojana Hydra. Jest to złośliwe oprogramowanie, które pozwala przejąć kontrolę nad smartfonem. Poprzez wirusa oszuści mogą przechwycić widok ekranu, co pozwala im na odczytywanie wiadomości SMS i uzyskanie dostępu do bankowości mobilnej. Stąd już prosta droga do utraty pieniędzy zgromadzonych na koncie.

Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkichPłaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkichCzytaj dalej

W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości SMS należy powstrzymać się od jakichkolwiek czynności. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi i można stracić dostęp do telefonu.

Warto powstrzymać się od instalowania jakichkolwiek aplikacji spoza Sklepu Play czy AppStore. Chcąc uchronić się przed atakiem oszustów, nie wolno zezwalać na dostęp do jakichkolwiek uprawnień, których żądają programy pochodzące ze sklepów nieautoryzowanych przez system Android czy iOS.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali
 3. Zadzwoniła do TVP Info, na wizji wsparła Martę Lempart i rzuciła mocnym słowem. "Mam stuprocentowe prawo"
 4. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy
Klienci dwóch banków muszą być gotowi na utrudnienia w weekend. Właśnie wtedy dojdzie do poważnej operacjiKlienci dwóch banków muszą być gotowi na utrudnienia w weekend. Właśnie wtedy dojdzie do poważnej operacjiCzytaj dalej

To nie pierwszy atak oszustów przez wiadomości

Na początku listopada ofiarami tekstowych oszustów padli klienci banku PKO. Do użytkowników trafiały jednak nie SMS-y, a spreparowane e-maile. W treści wiadomości oszuści informowali o zapłacie czekiem i oczekiwali weryfikacji danych w załączonym pliku. Bank PKO ostrzegał, że otwarcie załącznika prowadzi do instalacji złośliwego oprogramowania, podobnie jak w przypadku oszustów podszywających się pod operatorów i rozsyłających wiadomości SMS. Pobranie pliku przez klienta PKO prowadziło do utraty kontroli nad kontem bankowym, smartfonem lub komputerem.

Z podobnym atakiem mierzył się pod koniec sierpnia także bank Santander. TVN24 donosi, że poprzez fałszywe e-maile przestępcy domagali się weryfikacji konta bankowego. Załączony, spreparowany link przenosił klientów do fałszywej strony internetowej, dzięki czemu oszuści przejmowali kontrolę nad instrumentami bankowymi.

Z kolei metodę „oszustwa na telefon” praktykowali wyłudzacze podszywający się pod mBank. Na początku listopada przestępcy wykonywali telefony do klientów i żądali udostępnienia wrażliwych danych takich jak: dane osobowe, dane do karty płatniczej czy informacji pozwalających na korzystanie z bankowości elektronicznej.

Biedronka bezkompromisowa jak nigdy wcześniej. Klienci mogą być oszołomieni nową ofertą sieciówkiBiedronka bezkompromisowa jak nigdy wcześniej. Klienci mogą być oszołomieni nową ofertą sieciówkiCzytaj dalej

Na celowniku cyberprzestępców znaleźli się w ostatnim czasie nie tylko klienci operatorów sieci czy banków, ale także firmy InPost. W sierpniu wyłudzacze rozsyłali wiadomości SMS z fałszywym linkiem, dzięki któremu uzyskiwali dostęp do środków zgromadzonych na karcie płatniczej.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Godziny dla seniorów znikną na jeden dzień
 2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
 3. Wpadł na jeździe po pijanemu, bo chciał zagadać do policjantów w cywilu
 4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
 5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
 6. Na jaw wyszła prawda o religii Roberta Lewandowskiego. Zadziwiające, mało który młody Polak może tak o sobie powiedzieć
 7. Makłowicz podczas podróży zaczął przecierać oczy. Odkrył wyjątkowy przepis na farsz do pierogów, absolutny hit
Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News