SMS oszustwo telefon
Unsplash.com Štefan Štefančík
Autor Konrad Karpiuk - 21 Grudnia 2020

Jeżeli otrzymałeś taki SMS, Twoje pieniądze są zagrożone. Szczególnie teraz, w okresie świątecznym

Wiadomość SMS od firmy InPost w okresie świątecznym nie jest niczym dziwnym, wszak wiele osób zamawia prezenty na przez internet. Jeśli jednak zauważyłeś prośbę o dopłatę za paczkę, pod żadnym pozorem nie klikaj w załączony link. To próba wyłudzenia pieniędzy przez oszustów podszywających się pod firmę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądają SMS od oszustów
  • Co próbują uzyskać oszuści
  • Jak nie dać się nabrać

Oszuści wysyłają SMS-y podając się na InPost

Oszustwo przez SMS, w którym sprawcy podawali się za InPost, było już niegdyś wykorzystywane do wyłudzenia pieniędzy. Cyberprzestępcy w związku z okresem świątecznym znów wrócili do starej i znanej już metody.

- Twoje zamowienie trafilo do naszego magazyny z powodu przekroczenia wymiaru opakowania. Prosimy wyslac 1,19 zł [pisownia oryginalna] - można przeczytać w wiadomości wysyłanej przez przestępców.

SMS wysłany przez oszustów zawiera link, podpisany jako odnośnik do sklepu, w którym można pobrać aplikację InPost i opłacić zaległą należność. W rzeczywistości po jego kliknięciu zainstalujemy na swoim telefonie szkodliwe oprogramowanie.

InPost odnosi się do prób oszustswa

W końcu i sama firma wystosowała komunikat do klientów, ostrzegając przed podejrzanymi SMS-ami. Oświadczenia pojawiły się w mediach społecznościowych InPost. Ponadto zamieszczono w komunikatach link do zakładki "bezpieczeństwo" na stronie internetowej firmy.

Nie ominą Cię obowiązkowe badania jeśli pracujesz. Na dodatek czas na ich wykonanie ulegnie zmianieNie ominą Cię obowiązkowe badania jeśli pracujesz. Na dodatek czas na ich wykonanie ulegnie zmianieCzytaj dalej

- Phishing ponownie zbiera żniwo! Uczulamy na SMS-owe ataki cyberprzestępców. Pamiętajcie, że każdą wiadomość należy sprawdzić i nigdy nie stosować się do zawartych w niej, podejrzanie brzmiących poleceń - ostrzegał InPost na Twitterze.

Firma ostrzega, że nigdy nie wysyła SMS-ów w związku z przekroczeniem wymiarów paczki. W razie braku pewności co do otrzymanej wiadomości, należy skontaktować się ze źródłem (w tym wypadku InPostem) i potwierdzić jej autentyczność.

Jak uchronić się przed oszustwami SMS?

Przed oszustwami SMS od rzekomych kurierów ostrzega także CERT Polska, zespół zajmujący się reagowaniem na naruszenia bezpieczeństwa w sieci. Eksperci przestrzegają, że oszuści próbują w ten sposób dostać się na konta bankowe swoich ofiar.

- Oczekujący na prezenty, uważajcie! Nasz zespół zaobserwował kampanię podszywającą się pod Inpost zachęcającą do instalacji złośliwego oprogramowania Cerberus na platformę android. Malware umożliwia kradzież środków z kart płatniczych i przejęcie całkowitej kontroli nad urządzeniem - pisze CERT Polska na Twitterze.

Charakterystyczne cechy SMS-ów od oszustów to błędy ortograficzne, językowe, czy brak polskich znaków. Ponadto przesyłane przez nich linki wyglądają podejrzanie, mogą mieć lekko zmienioną nazwę względem oryginalnego adresu firmy.

InPost zaznacza, że najbezpieczniejszą metodą instalacji jest pobranie aplikacji z oficjalnych sklepów Google Play i AppStore. Firma zaleca, aby osoby, które zainstalowały program z innego źródła, niezwłocznie przywróciły telefon do ustawień fabrycznych.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  2. Zmiana godzin dla seniorów w Wigilię. Możesz się mocno zdziwić, gdy wyjdziesz do sklepu
  3. Już wiadomo, za co mandat w Sylwestra. Nie będzie skrupułów
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News