Fałszywy SMS od PGE
Pxhere CC0
Autor Maria Glinka - 5 Stycznia 2021

Pozornie zwykły SMS z linkiem do płatności za gaz. Klikniesz, a pieniądze przepadną

SMS od podejrzanego nadawcy może być przyczyną poważnych problemów. Przekonali się o tym klienci PGE, do których trafiają spreparowane wiadomości o konieczności wniesienia opłaty za gaz. W ten sposób oszuści próbują przejąć kontrolę nad finansami użytkowników. To już kolejny atak wycelowany w odbiorców energii elektrycznej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie SMS-y trafiają do klientów PGE
  • Co należy zrobić, aby uchronić się przed poważnymi skutkami ataku
  • Kto znajduje się na celowniku tekstowych oszustów

SMS o płatności za gaz może pozbawić cię oszczędności

Wystarczy zwykły SMS, aby stracić kontrolę nad finansami. O nowej, niebezpiecznej kampanii wyjątkowo kreatywnych wyłudzaczy poinformował rzecznik PGE Obrót Mariusz Majewski.

Zgodnie z jego przekazem klienci PGE otrzymują wiadomości SMS o konieczności uregulowania należności za gaz. Nadawca grozi, że brak dokonania zapłaty spowoduje przerwę w dostawie energii elektrycznej. W celu sfinalizowania transakcji zachęca do kliknięcia w link umieszczony w SMS-ie, który przekierowuje bezpośrednio do strony z płatnościami online. Jak się okazuje - całkowicie fałszywej.

Ryzyko jest realne, ponieważ przy użyciu spreparowanych linków z wiadomości SMS oszuści są w stanie przejąć kontrolę nad urządzeniem klienta. Co więcej, strona z płatnościami może zostać wykorzystana do przechwycenia haseł logowania do bankowości elektronicznej. Stąd już prosta droga do utraty środków zgromadzonych na rachunku bankowym.

Apel PGE w sprawie podejrzanych wiadomości SMS

- PGE Obrót apeluje o ostrożność i przypomina o zasadach bezpieczeństwa - oświadczył przedstawiciel spółki, którego cytuje Interia. Zaleca się ignorowanie tego typu wiadomości. Należy powstrzymać się od klikania w załączone do SMS-ów linki. - PGE Obrót zwraca się do wszystkich klientów, […] aby przekazali ostrzeżenia rodzinie i znajomym - oznajmił rzecznik. W przypadku jakikolwiek wątpliwości spółka prosi o kontakt z infolinią pod numerem (+48) 422 222 222.

Znakomite informacje dla seniorów. Leki od specjalisty też będą darmoweZnakomite informacje dla seniorów. Leki od specjalisty też będą darmoweCzytaj dalej

PGE na bieżąco monitoruje wszelkie przypadki fałszywych wiadomości SMS i od razu blokuje spreparowane strony, które służą do płatności. - Każda próba oszustwa jest również zgłaszana do organów ścigania - zapewnił Majewski.

Przy okazji rzecznik przypomniał, że PGE stosuje dobre praktyki względem swoich klientów i nie informuje klientów o konieczności dokonania zapłaty poprzez SMS. W podsumowaniu dodał, że PGE cechuje się transparentnością i dba o prawidłowe przekazywanie informacji odbiorcom gazu.

- Spółka posiada certyfikat Kodeksu Dobrych Praktyk w ramach Towarzystwa Obrotu Energią. Prowadzi także regularne akcje informacyjne ostrzegające oraz informujące klientów o tym, jak nie dać się oszukać, jak również przypominające o prawach konsumentów - oznajmił przedstawiciel firmy.

PGE to największe przedsiębiorstwo energetyczne w kontekście przychodów, mocy wytwórczych i wolumenu produkcji energii elektrycznej. W 2019 r. spółka obsługiwała ponad 5,3 mln klientów, a więc potencjalne grono osób zagrożonych atakiem przez SMS jest ogromne.

SMS popularną metodą kradzieży

Na przestrzeni roku klienci PGE padli ofiarą wyłudzaczy aż dwa razy. Z bardzo podobnymi akcjami wyłudzania danych i pieniędzy poprzez wiadomości SMS przedsiębiorstwo energetyczne mierzyło się w styczniu i kwietniu ubiegłego roku.

Na celowniku tekstowych oszustów najczęściej znajdują się jednak klienci banków. Ofiarami ataków coraz częściej padają osoby, które posiadają konto w PKO BP. Pandemia, w trakcie której bazujemy na urządzeniach elektronicznych, stwarza ogromne pole do nadużyć. W tym roku z fałszywymi wiadomościami SMS mierzą się nawet klienci In Post.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Polacy masowo rezygnują z PPK. Rząd wymyślił jak wpisać nas na siłę
  2. Kiedy otwarcie restauracji i barów? Szef rządu zabrał głos
  3. Ogromna zmiana zarobków w Biedronce od 2021. Kasjerzy mają się z czego cieszyć

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News