Policja będzie zabierać dowody rejestracyjne
pixabay
Autor - 20 Listopada 2019

Policja będzie walczyć ze smogiem na drogach. Nie wiesz, jak łatwo możesz stracić dowód rejestracyjny

SMOG to akcja policji, która sieje postrach wśród kierowców. 11,3 tys. dowodów rejestracyjnych zostało zatrzymanych, jak wynika z ustaleń portalu Dziennik.pl.

SMOG - policja nie próżnuje

SMOG to akcja polskiej policji, która sieje postrach wśród kierowców. W 2019 roku miało miejsce dziesięć jednodniowych operacji, podczas których policja przeprowadziła przeszło 244,3 tys. kontroli samochodów na krajowych drogach. Wynika z tego, że średnio raz w miesiącu w ciągu jednej, trwającej od rana do nocy akcji drogówka zatrzymała ponad 24 tys. aut. Jakie są tego rezultaty? “Dotychczas w ramach akcji SMOG policjanci zatrzymali ponad 11,3 tys. dowodów rejestracyjnych. W tej liczbie przeszło 2,5 tys. dokumentów zatrzymano w związku z nadmierną emisją spalin” – powiedział portalowi Dziennik.pl podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. "Tylko w trakcie ostatnich październikowych działań z tym dokumentem rozstało się ponad 1375 kierowców. To o 450 więcej niż we wrześniu. A te statystyki od dziś na pewno ulegną zmianie" -dodał.

Dziś trwa na drogach akcja SMOG

Dziś od 6 rano w całej Polsce jest prowadzona przez policję akcja SMOG, przez co kontrole drogowe zostały wzmożone. Celem funkcjonariuszy jest przeciwdziałanie korzystaniu z pojazdów, które zatruwają naturalne środowisko. Z tego też względu z dróg będą usuwane samochody, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, czyli na przykład, gdy duże zadymienie może wskazywać na złe działanie silnika albo usterkę układu wydechowego. Aby sprawdzić takie dysfunkcje, użyty zostanie specjalny sprzęt kontrolno-pomiarowy: dymomierze do aut z silnikiem Diesla oraz analizatory spalin do mierzenia jednostek benzynowych.

Brak sprzętu nie uniemożliwi przeprowadzenia kontroli

Gdy zdarzy się tak, że funkcjonariusze podczas kontroli nie będą dysponowali specjalistycznym sprzętem, mogą również posłużyć się drugą metodą - na podstawie podejrzenia. Jak wyjaśnia Kobryś, wówczas policja ma także prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz skierowanie auta na dodatkowy przegląd techniczny.

Nowe przepisy L4 zaciągną cię do pracy. Nawet gdy jesteś przewlekle choryNowe przepisy L4 zaciągną cię do pracy. Nawet gdy jesteś przewlekle choryCzytaj dalej

“Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w razie stwierdzenia, lub uzasadnionego przypuszczenia – mówi o tym przepis z art. 132 Prawo o ruchu drogowym” – powiedział Kobryś. “Brak urządzenia nie oznacza jednak bezradności, bo kiedy policjant np. zauważy, że układ wydechowy jest nieszczelny bądź wydobywa się z niego więcej niż w sprawnym aucie spalin wtedy ma uzasadnione podejrzenie, że pojazd nie spełnia norm – poinformował podinspektor cytowany przez Dziennik.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W zgliszczach samolotu odnaleziono list do Anny Jantar. Po latach ujawniono jego tragiczną treść
  2. Dostała przelew od byłego, gdy zobaczyła jego tytuł, popłakała się
  3. Antyfake - największy portal fact-checkingowy. Jego misja i najważniejsze informacje
  4. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  5. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  6. Najgorsze informacje dla wszystkich Polaków. Nikogo nie ominą wielkie opłaty, ceny przygnębiają

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News