Opłaty za śmieci
Obraz RitaE z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 22 Października 2020

Nawet 50 zl za worek śmieci w 2021 roku. Opłaty za wywóz i segregację rosną w całej Polsce

Opłaty za wywóz śmieci od nowego roku znów idą w górę. Warszawa powiąże stawkę z ilością zużywanej wody, a w Krakowie zapłacimy ponad 50 zł miesięcznie. Ile zapłacą mieszkańcy miast za wywóz śmieci w 2021 roku?

Taniej nie będzie. Za wywóz śmieci zapłacimy więcej w całej Polsce. Przyglądamy się uchwałom miejskim o cenach wywozu odpadów w największych polskich miastach. Wzrosty są wszędzie. Niektóre samorządy przygotowują innowacyjne rozwiązania, które mają zmusić mieszkańców do życia bardziej ekologicznie. Warszawa i Olsztyn powiążą kwotę jaką trzeba zapłacić za odbiór odpadów z ilością zużywanej wody. Inne miasta, jak na przykład Wrocław, będą uzależniały stawkę za śmieci od wielkości domu. To jednak nie wszystkie rozwiązania. Sprawdzamy, ile zapłacą Polacy w nowym roku.

Amerykanie chcą przenieść do Polski kolejną dywizję. Ma ona opuścić NiemcyAmerykanie chcą przenieść do Polski kolejną dywizję. Ma ona opuścić NiemcyCzytaj dalej

Ceny śmieci w górę

Rok 2021 przyniesie wiele podwyżek oraz wprowadzi nowe opłaty. Polski rząd szykuje całkiem sporą ilość nowych danin, które trzeba będzie płacić – podatek cukrowy, opłata za deszczówkę, czy znaczące podniesienie opłat za posiadanie psa oraz nieruchomości. Kompletna lista nowych podatków została omówiona w tym artykule. Okazuje się jednak, że nie tylko rząd zagląda do naszych kieszeni. W związku z nowymi wymogami dotyczącymi recyklingu oraz rosnącymi cenami za przetwarzanie oraz składowanie odpadów, samorządy zmuszone są do podwyższenia cen za ich odbiór od mieszkańców. Przyglądamy się największym polskim miastom i sprawdzamy jakie rozwiązania zostały zaproponowane na nowy rok w kwestii naliczania opłat za wywóz śmieci.

Warszawa: ile wody, tyle śmieci

Decyzja stołecznego ratusza budzi u wielu kontrowersje. Warszawa zdecydowała, że od grudnia 2020 roku za śmieci zapłacimy według... wskazań wodomierzy. Nowy sposób naliczania opłaty powiąże ilość zużywanej wody z kwotą, jaką przyjdzie nam zapłacić za wywóz odpadów. Jak ma to wyglądać w praktyce? – Od grudnia 2020 r. mieszkańcy Warszawy będą płacić za śmieci według zużycia wody: 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody miesięcznie. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej (np. delikatesy w kamienicy) – czytamy na stronie stołecznego ratusza. Według wyliczeń Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, powiązanie opłaty może przynieść niewielką oszczędność.

Obecnie warszawiacy płacą za wywóz odpadów 65 złotych za każdą osobę zamieszkującą w domu. "Podstawą miesięcznej opłaty będzie średnie zużycie wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku (z ostatnich 12 miesięcy). Nie będzie jednak uwzględniona woda bezpowrotnie zużyta, czyli ta, która np. służy do podlewania ogródka (wg wskazania podlicznika). Pod uwagę będzie brana jedynie woda wykorzystywana na tzw. cele bytowe, czyli to, co wypływa z kranu i trafia do kanalizacji. Przy założeniu, że średnie zużycie miesięczne wody na osobę to 2,5 m³, opłata wyniesie od 31,82 zł (gospodarstwo 1-osobowe) do 159,10 zł (gospodarstwo 5-osobowe). Zakładając zużycie 4 m³ kranówki w miesiącu, jedna osoba mieszkająca w lokalu zapłaci 50,92 zł." wskazano na stronie UM Warszawy.

Co z domami bez wodomierzy? Ratusz wyjaśnia, że w nieruchomościach, które nie mają zainstalowanych wodomierzy przyjęto następujący przelicznik: liczba mieszkańców w domu x 4m³ wody x 12,73 zł. Jak czytamy na stronie urzędu, 4 metry sześcienne to średnie zużycie wody w ciągu miesiąca przez jednego mieszkańca Warszawy, które wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Miasto wskazuje, że podwyżka cen śmieci jest konieczna. Wynika to między innymi z rosnących cen, jakie miasto musi płacić za przetwórstwo odpadów, regulacji ustalanych na poziomie rządowym oraz wzrastającej każdego roku ilości odpadów.

– Dziś koszty opakowań, które są wprowadzane na rynek, ponoszą mieszkańcy naszych miast, a nie klienci czy konsumenci, którzy płaciliby podczas zakupu produktu. Opakowań jest na rynku coraz więcej, bo produkujące je koncerny nie mają żadnej motywacji, by wprowadzić opakowania zwrotne - nie ma żadnych mechanizmów fiskalnych, które je do tego mobilizują – wskazał cytowany w komunikacie Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

To już pewne, nie zakryjesz nosa i ust, nie zostaniesz obsłużony w sklepie. Przyjęto kluczową poprawkęTo już pewne, nie zakryjesz nosa i ust, nie zostaniesz obsłużony w sklepie. Przyjęto kluczową poprawkęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

Kraków: nawet 50 złotych za worek

Mieszkańcy grodu Kraka nie mają powodów do radości. Władze drugiego co do wielkości miasta Polski podjęli decyzję o podwyższeniu opłat za wywóz śmieci. Śmieci będą rozliczane ryczałtowo, w zależności od ilości osób mieszkających w domu, ale władze w uchwale podwyższającej ceny za wywóz odpadów przemyciły jeden intrygujący zapis. Realna liczba domowników może być kontrolowana w oparciu o odczyty z wodomierzy. Ile zapłacą krakowiacy? Nowe stawki obowiązywać będą od 1 listopada 2020 roku przez 14 miesięcy. Zgodnie z zarządzeniem włodarzy miasta 25,51 zł od osoby należy uiścić w przypadku deklaracji segregacji odpadów. Z kolei 51,02 zł od osoby, zapłacimy jeśli śmieci nie segregujemy.

Nowe stawki w Krakowie są uniwersalne. Obowiązują zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej. Na specjalną "zniżkę" mogą jednak liczyć mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zadeklarują kompostowanie odpadów. Wówczas od cen regularnych otrzymają rabat w wysokości... złotówki. Stawki zostają wprowadzone na 14 miesięcy. Niewykluczone zatem, że pod koniec 2021 roku mieszkańców Krakowa będzie czekała kolejna podwyżka cen. Wszystko będzie zależało od cen przetwarzania odpadów. Ustawa o śmieciach zakłada bowiem na samorządy obowiązek ustanowienia takiej stawki, by system zarządzania odpadami wychodził na zero. Miasta nie mogą "na śmieciach" zarabiać, ale też nie powinny do tego interesu dokładać.

Możesz stracić dostęp do konta. Skarbówka nie ustaje w działaniach, teraz masowo będzie blokować prywatne kontaMożesz stracić dostęp do konta. Skarbówka nie ustaje w działaniach, teraz masowo będzie blokować prywatne kontaCzytaj dalej

Łódź płynie do Warszawy

Aktualnie Łodzianie za wywóz odpadów płacą 24 zł za każdą osobę zamieszkującą nieruchomość. Jest to jedna z niższych cen w kraju, a miasto zakłada, że każdy obywatel uczciwie i rzetelnie segreguje odpady. Z naszych informacji wynika, że na chwilę obecną Łódź nie planuje podwyższenia cen za wywóz śmieci. Te, które obowiązują dzisiaj zostały przyjęte pod koniec 2019 roku. Jednak, jak donoszą lokalne media, miasto cały czas zastanawia się nad wprowadzeniem na swoim terenie systemu, który już wkrótce zacznie obowiązywać w Warszawie, czyli uzależnienia opłaty za śmieci od ilości zużywanej wody. Są to jednak cały czas nieoficjalne i niepotwierdzone informacje. Łódzki ratusz na chwilę obecną nie informuje o planowanych zmianach w opłacie za wywóz śmieci.

Wrocław mierzy mieszkania

Mieszkańcy Wrocławia płacą już nowe wyższe stawki. Obowiązują one od 1 września i najprawdopodobniej w niezmienionej formie będą one wiążące w 2021 roku. Wrocław wprowadził dość interesujący sposób naliczania opłat. Uzależniony jest on od powierzchni mieszkania. Jakie stawki za wywóz śmieci obowiązują we Wrocławiu? Po pierwsze uzależnione jest to od tego, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym czy w bloku. Po drugie, jak duże jest nasze mieszkanie. W pierwszej grupie, czyli mieszkańców domów wielorodzinnych, obowiązują następujące stawki: w mieszkaniach, gdzie na jednego lokatora przypada mniej niż 27 m. kw. mieszkania, zapłacić należy 1,20 zł za osobę za każdy metr kwadratowy powierzchni. Przykładowo: mieszkanie 42 metry kwadratowe, w którym zamieszkuje para studentów zapłaci po 25,20 zł za osobę miesięcznie. Nieco inaczej rozliczane są odpady z mieszkań, gdzie na jednego mieszkańca przypada więcej niż 27 metrów kwadratowych powierzchni. W takiej sytuacji opłata jest stała i wynosi 25,50 zł za osobę.

Nieco inaczej rozliczany jest odbiór odpadów z budynków jednorodzinnych oraz z budynków do 4 mieszkań. Wówczas, jeżeli na jednego lokatora przypada mniej niż 27 metrów kwadratowych mieszkania, płacimy 1,30 zł za każdy metr powierzchni. Jeżeli dom jest większy, a na jednego lokatora przypada więcej niż 27 metrów kwadratowych, wówczas obowiązuje opłata zryczałtowana 29,50 zł za osobę.

Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłatyEmerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłatyCzytaj dalej

Gdańsk: zniżki za kompost

Gdańszczanie póki co nie muszą obawiać się o wzrost opłat za śmieci w 2021 roku. Utrzymane zostają uchwalone w lutym stawki. Wynoszą one 0,88 zł. za 1m kwadratowy mieszkania do 110 metrów. Jest to oczywiście stawka miesięczna w przeliczeniu na jedną osobę. Mieszkania powyżej 110 metrów płacą z kolei 98 groszy za każdy metr powierzchni od mieszkańca. Na zniżkę rzędu jednego grosza na każdym metrze liczyć mogą mieszkańcy domków jednorodzinnych, którzy zadeklarują, że bioodpady będą samodzielnie kompostować.

Toruń liczy głowy

Mieszkańcy Torunia od nowego roku będą płacić opłatę za wywóz śmieci według liczby osób zgłoszonych w deklaracji. Niestety ceny wzrosną. Od stycznia 2021 roku torunianie zapłacą 14 złotych za każdą osobę mieszkającą w bloku i 15 złotych miesięcznie za każdego, kto mieszka w zabudowie jednorodzinnej.

Podwyżki opłat są nieuniknione w całym kraju. Jak wskazuje ratusz Warszawy związane jest to z rosnącą ilością śmieci, ale także na kosztami, które muszą ponosić samorządy. Odpady są dzielone teraz na 5 frakcji, co oznacza dużo większą liczbę pojazdów doi ich odbioru. Ponadto od lat podnoszona jest tzw. opłata środowiskowa, którą miasta przekazują wojewodom za umieszczenie odpadów na wysypiskach śmieci. W 2017 roku ta stawka wynosiła 24,15 zł za tonę odpadów, w 2020 roku jest to już 270 złotych za tonę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuSzykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News