Warto segregować śmieci. Dzięki temu dbamy o nasze środowisko
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Października 2019

Zwróć uwagę na śmieci. Możesz zapłacić za nie sporą grzywnę

Śmieci muszą być obowiązkowo segregowane od 6 września. Za brak segregacji grożą surowe grzywny.

Śmieci - segregacja jest obowiązkowa

Według przepisów informacje o tym, kto segreguje śmieci, a kto nie, powinna przekazywać gminie firma zajmująca się zbieraniem śmieci. Jednak jak się okazuje, przedsiębiorstwa z branży “śmieciarskiej” nie są zadowolone z przysługujących im nowych kompetencji - podaje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Przyczyną, dla której firmy wywożące śmieci nie są zadowolone z takiego obrotu spraw jest to, że nie wiedzą, jak mają zbierać dowody na to, że ktoś nie segreguje śmieci. Łatwo jest przecież sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś podrzuca nie swoje śmieci do innej posesji.

Szef kancelarii premiera ujawnia. Powstanie nowe ministerstwoSzef kancelarii premiera ujawnia. Powstanie nowe ministerstwoCzytaj dalej

Brak regulacji w rozporządzeniu

Kwestia dochodzenia, czy ktoś segreguje śmieci jest dodatkowo skomplikowana przez to, że w ustawie nie istnieją jednolite standardy selektywnej zbiórki. Ministerstwo środowisko nie zdecydowało się na taki krok i to gminy będą decydować, czy śmieci były nieprawidłowo segregowane. Oznacza to, że w każdej gminie mogą być inne standardy - pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

- Nie jest to dla nas radosna kompetencja, choć oczywiście zdajemy sobie sprawę, że odbierane odpady nie mogą pozostawać poza kontrolą - powiedział w rozmowie z “DGP” Karol Wójcik ze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami.

Popularny lek na zgagę masowo wycofywany. Grozi wywołaniem rakaPopularny lek na zgagę masowo wycofywany. Grozi wywołaniem rakaCzytaj dalej

Czterokrotna kara

Wynika z tego, że teraz pracownicy obsługujący śmieciarkę będą musieli oceniać jakość śmieci, prowadzić notatki służbowe i dokumentację fotograficzną. Czyli muszą zbierać to, co będzie pozwalało wójtowi gminy rozpocząć postępowanie przyczyniające się do podjęcia decyzji o podniesieniu stawki. Kary za brak segregacji mogą wynosić od dwukrotności do czterokrotności przyjętej stawki podstawowej - pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Nie żyje legendarny aktor. Rodzina podała smutne wieści, miał tylko 77 lat
  6. Po cichu obniżono emerytury Polaków. Sytuacja dotyczy tysięcy osób

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News