Smartfon zastępuje polskim dzieciom zabawki.
Pxfuel
Autor Julian Bakuła - 30 Sierpnia 2020

Dzieci dorastają z telefonem w ręce. 75% 6-latków obsłuży smartfona, ale tylko 9% zawiąże buty

Dzieci od najmłodszych lat korzystają z nowych technologii, używają smartfonów i godzinami przeglądają internet. Może to mieć fatalny wpływ na ich rozwój intelektualny i emocjonalny, ale także powodować garbienie się i inne problemy wynikające z niedoboru ruchu na świeżym powietrzu. Dzieciom, świetnie obeznanym ze światem nowych technologii, obsługa smartfona nie sprawia żadnych problemów, za to zasznurowanie butów - już tak.

Większość dzieci obsłuży smartfona, ale niewiele z nich umie zasznurować buty

Jak podaje Polsat News, według psycholog Marty Wojtas z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę nawet 75 proc. dzieci w wieku 6 lat potrafi już obsługiwać smartfona. Sam ten fakt nie musiałby być może niepokojący, gdyby dysproporcja w jakiej umiejętności cyfrowe polskich dzieci pozostają w stosunku do reszty ich rozwoju.

Marta Wojtas zwraca uwagę, że wczesne zanurzenie się w świecie nowych technologii nie idzie w parze z rozwojem praktycznych umiejętności takich jak chociażby zawiązywanie butów - umie to zrobić zaledwie 9 proc. 6-latków. To jednak niejedyny szkodliwy aspekt wpływu technologii na dzieci.

RMF: Wyciekł tajny rządowy scenariusz. Na zimę umrzeć ma nawet 85 tys. osóbRMF: Wyciekł tajny rządowy scenariusz. Na zimę umrzeć ma nawet 85 tys. osóbCzytaj dalej

Dzieci szybko uzależniają się od internetu, co sprawia, że spędzają nad smartfonem coraz większą część wolnego czasu. Istnieje ryzyko, że będą to robić kosztem innych, czasem bardziej rozwojowych zajęć, a także kosztem nauki czy kontaktów z rodziną i rówieśnikami. - Badania, które Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadziła kilka lat temu, pokazują, że problem ten w dużym nasileniu występuje u 1,5 proc. młodych ludzi. Z kolei 12 proc. już wykazuje przynajmniej kilka objawów nadużywania internetu - przywołuje słowa Marty Wojtas Polsat News. Przede wszystkim jednak smartfon może obniżyć umiejętności poznawcze dziecka, doprowadzić do problemów z koncentracją, zaburzać rozwój umiejętności społecznych oraz umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne wiadomości. Odszedł wybitny Polak
2. Szefowa ZUS z zaskakującą informacją dla seniorów. Klasyczna forma emerytur i zasiłków zniknie?
3. Czy 500 plus zostanie w końcu podwyższone? Jest nowy projekt budżetu

Smartfon zastąpił polskim dzieciom zabawki, książki i kontakt z rówieśnikami

Smartfon, nad którym dziecko spędza zbyt wiele czasu, może także negatywnie wpływać na jego mózg. Nadmierna stymulacja płynąca z ekranów urządzeń elektronicznych zaburza rozwój układu nerwowego, przecierając szlaki uzależnieniom od internetu i urządzeń elektronicznych. Jak podaje Polsat News, z tych względów Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła w tym tygodniu kampanię "Zadbaj o dziecięcy mózg".

Naprędce wycofują przysmak z polskich sklepów. Został zakażony groźną bakteriąNaprędce wycofują przysmak z polskich sklepów. Został zakażony groźną bakteriąCzytaj dalej

Pomysłodawcy chcą przemówić do rodziców, aby zwracali oni większą uwagę na nadużywanie urządzeń elektronicznych przez ich dzieci. Rodzicom sugeruje się zastosowanie na co dzień "domowych zasad ekranowych", regulujących ilość czasu spędzanego przed ekranem i sposób korzystania ze smartfona. - Chcemy, żeby rodzice spojrzeli na ten problem z pozytywnej strony, bo jesteśmy zdania, że nowe technologie mogą nam dużo dać i bardzo ułatwić życie, natomiast bardzo ważne jest też to, żeby nauczyć się z nich korzystać, tak aby nie przysłaniały nam ważnych elementów życia - czytamy na portalu Polsat News słowa Marty Wojtas.

Rodzice powinny być również świadomi zalecanych cezur wiekowych, przed przekroczeniem których dziecko nie powinno mieć nic do czynienia ze smarfonami. Cezury te ustalane są na podstawie badań dokonywanych przez ośrodki takie jak Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne.

- Według tych zaleceń dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny być eksponowane na ekrany. Z kolei dzieci miedzy 2. a 6. rokiem życia mogą korzystać z urządzeń ekranowych ok. pół godziny dziennie. Między 6. a 12. rokiem życia takie użytkowanie powinno odbywać się około godziny w ciągu dnia. Później ten czas zwiększa się do mniej więcej dwóch godzin - mówiła w Polsat News Marta Wojtas.

Nowy podatek 1350 zł może być rozszerzony. Władza chce, by był powszechniejszyNowy podatek 1350 zł może być rozszerzony. Władza chce, by był powszechniejszyCzytaj dalej

Z kolei pierwszy smartfon na własność dziecko może otrzymać nie wcześniej niż po skończeniu 12. roku życia, chociaż amerykańscy psychiatry mówią nawet o wieku 15-16 lat. Te ograniczenia są wskazane z uwagi na troskę o rozwój mózgu dziecka, który we wczesnym dzieciństwie działa bardziej impulsywnie, co utrudnia dzieciom kontrolę własnych zachowań czy przyzwyczajeń i sprzyja uzależnieniu od smartfona.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyciekły szczegóły stanu zdrowia Fabio Jakobsena. Nikt nawet nie wiedział, że wciąż jest w bardzo złym stanie
  2. Niebezpieczeństwo nadciąga nad Polskę. "Superkomórki i tornada"
  3. Owca została sprzedana za astronomiczną cenę. Jest najdroższym w historii przedstawicielem swojego gatunku
  4. Rosną problemy z bonem turystycznym. Nawet 500 tys. osób może być odciętych od pieniędzy, ty także
  5. Wchodzą w życie obostrzenia w wyznaczonych strefach. Wiemy już gdzie i jakie
  6. Wczoraj wszyscy rzucili się na łowy w Lidlu. Błąd, dzisiaj jest o niebo lepiej, wszystko z 1 powodu
Seniorze, przygotuj się na poważną zmianę. We wrześniu może cię spotkać niemiła niespodziankaSeniorze, przygotuj się na poważną zmianę. We wrześniu może cię spotkać niemiła niespodziankaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News