Kurski jak Piłsudski
wikimedia/flickr
Autor Radosław Święcki - 25 Lipca 2020

Co mają wspólnego Kurski i Piłsudski? Okazuje się, że jedna nietypowa sprawa łączy ich obu

Ślub Jacka Kurskiego był wydarzeniem poprzedniego weekendu. Wydarzenie to wzbudziło ogromne kontrowersje z powodu unieważnienia przez Kościół poprzedniego małżeństwa prezesa TVP. Nie wszyscy wiedzą, że ze zbliżonymi zmaganiami, w celu poślubienia ukochanej mierzył się sam marszałek Józef Piłsudski.

Co ma wspólnego ślub Kurskiego z Piłsudskim?

Ślub Jacka Kurskiego, który odbył się w poprzedni weekend wzbudził zainteresowanie porównywalne z wyborami prezydenckimi. Do tego, że osoby kojarzone z prawicą rozwodzą się i decydują na ponowny ślub (cywilny) zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Kurski jednak zdecydował się na ślub kościelny, a poprzednie (trwające ponad 20 lat małżeństwo) postanowił unieważnić, co jak wiadomo nie jest łatwe.

Okazuje się, że trudy związane z ożenkiem musiał przed laty przejść marszałek Józef Piłsudski. Opisuje je w “Dzienniku” Andrzej Krajewski.

Zakaz handlu. Czy 26 lipca zrobimy zakupy?Zakaz handlu. Czy 26 lipca zrobimy zakupy?Czytaj dalej

Wyjaśnimy, że w okresie II RP obowiązywały w tej kwestii przepisy z czasów zaborów. I tak na ziemiach zaborów rosyjskiego i austriackiego udzielanie ślubów i decydowanie o ważności małżeństw pozostawało w gestii poszczególnych kościołów. Jeśli katolicy chcieli unieważnić poprzednie małżeństwo musieli zwrócić się w tej kwestii do sądów diecezjalnych. Decyzja w tej sprawie zapadała jednak latami i nigdy nie było wiadomo, czy ich decyzja będzie dla wnioskodawców korzystna. W tej sytuacji wiele osób, w tym właśnie Naczelnik, a ściślej jego wybranka Maria Juszkiewicz jeszcze w okresie zaborów skorzystało z pewnej furtki.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Porażające sceny na pogrzebie Andrzeja Strzeleckiego. Nikt się nie spodziewał
2. Płaca minimalna 2021. Znamy już wstępną kwotę, najgorszy możliwy scenariusz
3. Sąsiad nie poradził sobie ze szczęściem uczestniczki "Nasz nowy dom"? Dramat kobiety, której pomogła Katarzyna Dowbor

Ślubne perypetie Naczelnika

Tą furtką okazał się Kościół Ewangelicko-Reformowany, który nie traktował małżeństwa jako nierozerwalnego. By doszło do ślubu Juszkiewicz musiała przejść z Kościoła katolickiego do Ewangelicko-Reformowanego i dopiero wtedy starać się o unieważnienie małżeństwa. Piłsudski, który jako katolik nie mógł ożenić się z byłą mężatką przeszedł zaś do umiarkowanie postępowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Choć marszałek i Juszkiewicz należeli do dwóch kościołów protestanckich - jak zauważa Krajewski - w świetle rosyjskiego i austriackiego prawa mogli legalnie stanąć na ślubnym kobiercu.

Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapatyPrzyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapatyCzytaj dalej

Co warto podkreślić cały wysiłek w zasadzie poszedł na marne, gdyż w późniejszych latach Naczelnik zakochał się w Aleksandrze Szczerbińskiej i powrócił na łono Kościoła katolickiego. Piłsudski nie mógł jednak liczyć na specjalne względy Episkopatu i poślubił ukochaną dopiero po śmierci małżonki. Do cichego ślubu doszło 25 października 1921 roku w parafii św. Aleksandra w Warszawie. Niestety i to małżeństwo nie było zbyt udane, o czym świadczy fakt, że Naczelnik co i rusz wdawał się w romanse, m.in. z lekarką Eugenią Lewicką, z którą spędził zimę 1930/31 na Maderze (jak się okazuje Ryszard Petru nie był pierwszy). Historia tego związku zakończyła się tragicznie - po powrocie z Madery żona marszałka zażądała o niego zerwania relacji z Lewicką. Gdy do tego doszło upokorzona i załamana Lewicka popełniła samobójstwo.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielki smutek w pałacu prezydenckim. Kancelaria Andrzeja Dudy przekazała tragiczną wiadomość
  2. Szumowski zapowiada możliwy powrót maseczek. Zdradził nawet, kiedy będziemy musieli je ponownie założyć
  3. Wyjawili nowe informacje ws. bonu turystycznego. Padła data, która ucieszy Polaków
  4. Emerycie, znamy już kwotę czternastej emerytury. Uśmiech na Twojej twarzy gwarantowany
  5. Waloryzacja 2021: Wiemy, jakie będą podwyżki. Najwyższe od 10 lat
  6. Od 2021 roku nowy obowiązek na zakupach. Wprowadzić go będą musiały nawet najmniejsze ze sklepów
  7. Skandaliczne zachowanie ekspedientki z Żabki. Bezceremonialnie wyrzuciła klientkę ze sklepu, powód poraża
Wielu nie wie, a urzędnik przemilczy. Niektórzy emeryci mogą dostać nawet 2080 zł do emeryturyWielu nie wie, a urzędnik przemilczy. Niektórzy emeryci mogą dostać nawet 2080 zł do emeryturyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News