Zmiany w ślubach
Pxhere
Autor Komunikaty prasowe - 31 Stycznia 2020

Śluby będą teraz wyglądały inaczej. Już w tym roku ważne zmiany przepisów kościelnych

Ślub kościelny od czerwca 2020 roku będzie zawierany na innych zasadach niż to było dotychczas. Wejdą powiem nowe przepisy kościelne, które dotyczą zawierania małżeństw. Zostały przyjęte dekretem z dnia 26 listopada 2019 roku.

Ślub kościelny na innych zasadach

Nowelizacja prawa dotycząca zawierania ślubu kościelnego jest wynikiem zmian społecznych, obyczajowych, a także cywilnoprawnych. Nowe przepisy zostały zawarte w "Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego".

Bardzo dobre informacje dla użytkowników LPG. Wiele osób może być mocno zaskoczonychBardzo dobre informacje dla użytkowników LPG. Wiele osób może być mocno zaskoczonychCzytaj dalej

Najpóźniej trzy miesiące przed datą ślubu narzeczeni powinni udać się do stosownej kancelarii parafialnej, gdzie będzie trzeba dopełnić wszystkich formalności. Wówczas ksiądz powie, jakie dokumenty trzeba mieć gotowe i umówi na sporządzenie protokołu przedślubnego.

Protokół przedślubny

Sporządzanie protokołu przedślubnego jest momentem, podczas którego czekają przyszłych małżonków największe zmiany, w porównaniu do tego, co obowiązywało dotychczas.

Najdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachNajdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachCzytaj dalej

"Po swobodnej rozmowie z narzeczonymi duszpasterz winien zadawać pytania każdemu z nich osobno, przynajmniej w tych kwestiach, które nie są tylko zwykłym pozyskaniem danych personalnych. Ten wymóg uzasadniony jest jednym z ważniejszych celów badania kanonicznego, mianowicie ochroną przed dopuszczeniem do zawarcia nieważnego małżeństwa. Rozmowa na osobności sprzyja szczerej wypowiedzi" - czytamy w dekrecie, jak przytacza portal Tustolica.pl.

Podczas spotkania duszpasterz będzie miał prawo zapytać nawet o intymne szczegóły. Wcześniej narzeczeni będą musieli złożyć przysięgę o stanie wolnym i mówieniu prawdy. Nie będzie można udzielić jedynie odpowiedzi “tak” lub “nie” na zadawane pytania, tak jak to było do tej pory. Każda odpowiedź będzie musiała zawierać szczegóły. Zadaniem księdza jest stwierdzenie czy przyszli małżonkowie "mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad".

Co z osobami transpłciowymi

Konferencja Episkopatu Polski w dekrecie zwróciła uwagę, co zrobić w przypadku osób transpłciowych, które dokonały korekty płci. Nie obyło się bez transfobicznych i wysoce uprzedzeniowych stwierdzeń, nie mających niczego wspólnego z nauką.

Użytkownicy diesli mogą być naprawdę źli. Będą poważnie przepłacać za ropęUżytkownicy diesli mogą być naprawdę źli. Będą poważnie przepłacać za ropęCzytaj dalej

"W związku z tym w takiej sytuacji nie wolno spisywać protokołu przedślubnego, ustalać daty ślubu i czynić żadnych obietnic do czasu definitywnej decyzji Kurii Rzymskiej. Należy wówczas uprzedzić narzeczonych, że ich sprawa jest wysoce skomplikowana. Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (z punktu widzenia biologiczno-genetycznego). W tego rodzaju przypadkach należy brać też pod uwagę możliwość zaistnienia przeszkody impotencji, a także poważnych zaburzeń psychoseksualnych" - cytuje Tustolica.pl.

Ślub w innej parafii

Jedynie w wyjątkowych okolicznościach ślub można zawrzeć w innej parafii. "Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Syn znanego polskiego polityka wśród oskarżonych o grupowy gwałt. Sprawa za zamkniętymi drzwiami
  2. Pierwsza pomoc w przypadku migreny. Jak pomóc osobie, u której pojawił się paraliżujący ból
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nie pomogą 13-tki, ani 500 plus dla seniorów
MEN opublikowało listę najbardziej pożądanych zawodów w najbliższych latach. Profesje, które gwarantują pracęMEN opublikowało listę najbardziej pożądanych zawodów w najbliższych latach. Profesje, które gwarantują pracęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News