Ślub kościelny na nowych zasadach
Pixabay/niekverlaan
Autor Maria Glinka - 3 Czerwca 2020

Ślub kościelny ze zmianami. Księża dokładniej będą weryfikować niektóre okoliczności

Ślub w kościele będzie wyglądał inaczej niż dotychczas, a powodem zmian nie jest tym razem koronawirus. Zdaniem kręgu duszpasterskiego, nowe zasady umożliwią sprawdzenie dojrzałości relacji, dzięki czemu uda się zmniejszyć liczbę rozwodów w Polsce.

Ślub na nowych zasadach

Od 1 czerwca pary przygotowujące się do ślubu kościelnego muszą się liczyć z nowymi zasadami, które wynikają z dekretu ogólnego Konferencji Episkopatu Polski. Każdy z narzeczonych będzie odbywał oddzielną rozmowę z księdzem, co ma sprzyjać szczerości odpowiedzi. Co więcej, znikną niektóre pytania zadawane w trakcie badania kanoniczno-duszpasterskiego, na które padały dotychczas krótkie odpowiedzi „tak” lub „nie”. Wszystko to ma ułatwić duchownemu bliższe poznanie osób, które decydują się na ślub – podają wiadomosci.onet.pl.

Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupKontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupCzytaj dalej

Skąd pomysł zmian w przygotowaniach do ślubu? „Mamy dużo rozwodów i wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Celem jest unikanie takich sytuacji, kiedy trzeba będzie stwierdzić nieważność. Dlatego badanie kanoniczno-duszpasterskie będzie bardziej szczegółowe. Wszystko po to, by sprawdzić dojrzałość relacji, a także wykluczyć sytuacje, które mogą spowodować problemy w małżeństwie” – wyznał biskup radomski Henryk Tomasik na antenie Radia Puls.

O jaką weryfikację chodzi? Księża będą mogli zadawać pytania dotyczące relacji z rodzicami, posiadania nałogów czy leczenia psychiatrycznego. W dalszym ciągu duchowni będą sprawdzali okoliczności utrudniające stworzenie rodziny wynikające z przeszkód natury fizycznej i psychicznej – pisze polsatnews.pl.

Wziąłeś 5 tys. zł pożyczki z tarczy antykryzysowej? Nastąpiły zmiany, o których musisz wiedziećWziąłeś 5 tys. zł pożyczki z tarczy antykryzysowej? Nastąpiły zmiany, o których musisz wiedziećCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Zatrważające doniesienia z Dolnego Śląska. Mocny wstrząs, pod ziemią byli ludzie, co tam się wydarzyło?

Bez odpowiedniego przygotowania ślub kościelny nie może się odbyć

Nowe regulacje zakładają, że narzeczeni powinni zgłosić się do parafii z zamiarem wzięcia ślubu co najmniej trzy miesiące przed planowanym terminem zawarcia związku małżeńskiego. Już na pierwszym spotkaniu ksiądz ma obowiązek poinformować parę o wymogach i zasadach przygotowań do ślubu. Wspólnie z narzeczonymi powinien sporządzić protokół przedślubny.

Ponadto, nowe prawo ma być dostosowane do bieżących realiów zawierania ślubu. Dekret zawiera wytyczne dla księży, dzięki którym bez problemów będą mogli przewodniczyć ceremonii, w której jeden z nowożeńców jest osobą niewierzącą lub wyznaje inną religię. Dzięki nowym regulacjom duszpasterze będą wiedzieli, jak udzielić ślub w niestandardowych miejscach – coraz więcej Polaków decyduje się bowiem na zawieranie małżeństwa za granicą np. w miejscach pielgrzymkowych. Na mocy nowych zasad zdecydowanie trudniej będzie zorganizować ślub w innej parafii niż wskazuje na to adres zameldowania – będzie to można zrobić jedynie w wyjątkowych sytuacjach za zgodą własnego proboszcza.

Prawo jazdy zostawisz w domu, wystarczy jedna tablica rejestracyjna. Idą ogromne zmiany w prawie, kierowcy będą uradowaniPrawo jazdy zostawisz w domu, wystarczy jedna tablica rejestracyjna. Idą ogromne zmiany w prawie, kierowcy będą uradowaniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przeraźliwa przepowiednia Jackowskiego. Jasnowidz mówi o dziwnej rzeczy. Co się wydarzy?
  2. Naukowcy ostrzegają. Syrop na kaszel może wzmacniać namnażanie koronawirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Domy wpadały do morza jeden po drugim. Tragedia, wszystko się nagrało

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News