sld
Autor Paulina Musianek - 4 Sierpnia 2019

Nie będzie już SLD. Ugrupowanie planuje zmienić swoją nazwę

Jak nieoficjalnie informuje PAP, liderzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej chcą zmienić nazwę partii na Lewica. Powodem jest obawa przed startem w najbliższych wyborach w ramach koalicji.

Lewica jak stonoga

Będę namawiał koleżeństwo z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, aby zmienić nazwę komitetu na inny - powiedział Krzysztof Gawkowski wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Podobne zdanie ma Katarzyna Piekarska, uważa, że pewna zmiana będzie konieczna.

Żeby już nie było tylko samego SLD, ale by uwzględnić te inne podmioty - mówi Piekarska.

Według Gawkowskiego, obecnie SLD to jedna formacja, a na lewicy potrzeba wielu nóg. Ta lewica ma być jak stonoga, gdzie każdy widzi jeden cel - tłumaczył.

Konieczny kompromis

Jak donosi się PAP, powodem takiej zmiany ma być potrzeba pójścia na kompromis w ramach lewicowej koalicji, w której skład wchodzą SLD, Wiosnę i Lewicę Razem.

Liderzy tych partii obawiają się, że rejestracja porozumienia jako koalicji wyborczej może nie przynieść im tyle głosów, aby móc przekroczyć próg 8 procent. Dlatego też, zastanawiają się nad rejestracją list partyjnych i start kandydatów kilku ugrupowań z list jednej partii, aby nie stracić na subwencji wyborczej.

Jak czytamy, SLD już od jakiegoś czasu dopuszczało rejestrację własnych list partyjnych i zaproszenie na nie kandydatów Lewicy Razem i Wiosny, ewentualnie innych drobnych ugrupowań lewicowych. To jest jedyne wyjście ponieważ SLD odrzuca pomysł start z list innej partii. Zaś Wiosna i Lewica Razem nie są zbyt chętnie na start z list SLD.

Rozwiązaniem ma być zmiana nazwy SLD na Lewica, co ma zachęcić kandydatów innych partii start z list tego ugrupowania - tak samo bowiem nazywa się cała koalicja, jaką tworzą dziś SLD, Wiosna i Lewica Razem.

W odpowiedzi na pytanie PAP o zmianę nazwy partii szef SLD Włodzimierz Czarzasty powiedział, że nie potwierdza, nie zaprzecza. Wszystko mają ogłosić w przyszłym tygodniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News