składki ZUS
Flickr/Piotr Drabik
Autor Paulina Musianek - 17 Października 2019

Ryzykowny pomysł dotyczący przedsiębiorców może jednak nie wejść w życie

Składki ZUS nie do ruszenia. Prawdopodobnie PiS nie da rady przeforsować jednego ze swoich głównych pomysłów i nie zniesie limitu 30-krotności składek ZUS.

Składki ZUS. Gowin nie poprze likwidacji zasady 30-krotności

Składki ZUS pozostaną bez zmian? Jak powiedział Jarosław Gowin w programie "Tłit" prowadzonym przez WP.pl, politycy jego ugrupowania nie będą popierali pomysłu Prawa i Sprawiedliwości, czyli likwidacji 30-krotności składek ZUS.

- Są pewne korekty, które naszym zdaniem powinny zostać wprowadzone. Wczoraj potwierdziłem obu moim rozmówcom, że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności składek ZUS. Myślę, że ten temat zostanie zdjęty z agendy. To było wspólne stanowisko moje i minister Emilewicz, całego Porozumienia. Teoretycznie PiS i SP mogą przegłosować takie rozwiązanie np. z Lewicą. To uderzenie w wysoko wyspecjalizowanych specjalistów (...), najbardziej kreatywną część społeczeństwa. Do takiego uderzenia Porozumienie nie przyłoży ręki. Miałem wrażenie, że moi rozmówcy przyjęli to ze zrozumieniem - mówił Gowin.

Wycofanie się ugrupowania Gowina z poparcia dla pomysłu PiS sprawia, że partia rządząca musiałaby szukać głosów wśród posłów opozycji. Ci jednak nie są do tego chętni, co najprawdopodobniej sprawi, że nie dojdzie do likwidacji zasady 30-krotności.

Makabryczne testy w niemieckim laboratorium. Grzywna po prostu załamujeMakabryczne testy w niemieckim laboratorium. Grzywna po prostu załamujeCzytaj dalej

Zniesienie zasady 30-krotności

Zgodnie z planami rządu, składki ZUS miałyby być płacone na nowych zasadach. Według obecnych zasad, przedsiębiorcy płacą składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do kwoty 142 950 złotych rocznie. Powyżej tej kwoty nie mają takiego obowiązku. Limit 30-krotności to nic innego jak trzydziestokrotność miesięcznego, średniego wynagrodzenia w gospodarce. W 2020 roku wyniósłby około 156 tysięcy złotych brutto, jednak jeśli PiS doprowadzi do końca plany nad nowym projektem to przedsiębiorcy będą zobowiązani do odprowadzania składek ZUS od całości dochodu, co wygeneruje wyższe koszty pracy najlepiej zarabiających specjalistów i menedżerów, a także może skutkować zahamowaniem rozwoju gospodarczego kraju, wyjazdem specjalistów do pracy za granicę oraz w przyszłości koniecznością wypłacenia takim przedsiębiorcom emerytur w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

14. emerytura nie dla każdego. Tysiące emerytów odciętych od świadczenia14. emerytura nie dla każdego. Tysiące emerytów odciętych od świadczeniaCzytaj dalej

Zgodnie z projektem budżetu na 2020 rok zniesienie limitu miałoby przynieść zysk w wysokości około 5 mld złotych netto. Zniesienie 30-krotności dotyczyłoby ponad 300 tys. pracowników w kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. W galerii handlowej podszedł do niej starszy pan i poprosił o przysługę. Po wszystkim uciekła do toalety i długo płakała
  6. TVN opublikował ważny apel dla Polaków. Można stracić ogromne pieniądze, nawet ponad 300 tysięcy złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News