Składki na ZUS będą wyższe dla przedsiębiorców. Podwyżka będzie drastyczna
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 9 Grudnia 2019

Składki na ZUS bez ulgi. Fatalne zmiany uderzą w 1,5 mln osób

Składki na ZUS będą znacznie wyższe, niż do tej pory. Rząd uważa, że samozatrudnieni radzą sobie na tyle dobrze, że nie muszą korzystać z ulg. Zmiany dotkną nawet 1,5 osób.

Składki na ZUS w górę

Składki na ZUS będą znacznie wyższe dla osób, które prowadzą własną działalność i mają przychód ponad 10 tys. zł - podaje “Fakt”. Zdaniem rządu takie osoby radzą sobie na tyle dobrze, że nie potrzebują wsparcia i w związku z tym nie dostaną ulg. W takiej sytuacji jest 1,5 mln osób.

Składki na ZUS w 2020 roku będą większe niemal o 10 procent. Osoby prowadzące własną działalność, które nie korzystają z żadnych ulg, będą musiały odprowadzać 1069,14 zł (przy 974,65 zł w tym roku). To kwota wyższa o 94,49 miesięcznie - to tak jakby przedsiębiorcy opłacali “trzynastkę” dla państwa.

Skąd tak duża podwyżka? Składki na ZUS są zależne od prognozy średniego wynagrodzenia w Polsce. Jeśli to się podnosi, to składki automatycznie także są podwyższane (podstawa składki na ZUS wynosi 60 proc. średniej płacy).

Nawet jak nie ogrzewasz mieszkania, to i tak będziesz płacił. Przepisy są nieubłaganeNawet jak nie ogrzewasz mieszkania, to i tak będziesz płacił. Przepisy są nieubłaganeCzytaj dalej

Miało być lepiej, a będzie gorzej

Ale to nie wszystko. W przyszłym roku przedsiębiorcy będą musieli zapłacić więcej także za składkę zdrowotną. Jednak jej wysokość zostanie podana przez GUS dopiero w styczniu 2020 roku. “Fakt” podaje, że ze wstępnych szacunków można ona wynosić ok. 375 zł. Tym samym mniejsi przedsiębiorcy będą musieli odprowadzać co miesiąc blisko 1500 zł.

Wszystko wskazuje na to, że stawki pójdą gwałtownie w górę, a tymczasem rząd chwali się, że obniża składki na ZUS. Od przyszłego ma wejść w życie tzw. Mały ZUS+, jednak rzeczywistość jest taka, że skorzystać z niego będzie mogło tylko ok. 370 tys. przedsiębiorstw, natomiast ok. 1,5 mln będzie płacić więcej. Na dodatek wyższe składki nie przekładają się na wysokość świadczeń emerytalnych. Składki na ZUS od 2010 roku zostały podniesione o 57 proc., z kolei emerytury - zaledwie o 37 proc.

Gigantyczne podwyżki dla wszystkich Polaków już za 22 dni. Gigantyczne podwyżki dla wszystkich Polaków już za 22 dni. "Niektórzy tego nie wytrzymają"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jacek Kurski zwolnił pracownika z TVP. Kuriozalny powód
  2. Syn rozbił stary wazon. Gdy mama zobaczyła, co było w środku, natychmiast zawołała męża
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tysiące emerytów straci swoje mieszkania. Wszystkiemu winna jest emerytura

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News