Składki powinny być dobrowolne?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 20 Maja 2020

Dobrowolne opłacanie składek na ZUS i ubezpieczenie społeczne. Czy Polacy powinni otrzymać taką dowolność?

Składki na ZUS dobrowolne dla przedsiębiorców - taką propozycję wysuwał rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz. Czy to rozwiązanie pomogłoby osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą?

Czy składki powinny być dobrowolne?

Opłacanie składek na ZUS powinno być wynikiem dobrowolnej decyzji przedsiębiorcy – tak w ubiegłym roku twierdził rzecznik MŚP Adam Abramowicz. W czasie pandemii dyskusja na ten temat wydaje się być aktualna jak nigdy przedtem.

Zdaniem przedstawiciela MŚP osoba samozatrudniona miałaby możliwość zadecydowania, czy woli pozostać w obecnym systemie składek i dalej je uiszczać, czy jednak preferuje rezygnację z ubezpieczenia społecznego. Jedyne składki, które w dalszym ciągu miałyby być obowiązkowe to te przekazywane na poczet ubezpieczenia zdrowotnego.

Ministerstwo zajęło nowe stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Spore zaskoczenieMinisterstwo zajęło nowe stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Spore zaskoczenieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce? Niepokojące doniesienia

Kto skorzysta na dobrowolnych składkach?

Nastroje społeczne w tej sprawie postanowił zbadać Instytut JPC. Ankietowani odpowiadali na pytanie „Czy mając możliwość zrezygnowania z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne podjąłby Pan decyzję o niepłaceniu składek wiedząc, że będzie się to wiązać z utratą prawa do odpowiednich świadczeń?”. Niespełna 45 proc. odpowiedziało, że przystałoby na takie rozwiązanie. Z kolei 43 proc. sprzeciwia się takiej propozycji i nie skorzystałoby z niej, nawet gdyby została wdrożona.

Jakie byłyby skutki zwolnienia z obowiązkowego opłacania składek? Projektowana zmiana zmniejszyłaby opodatkowanie przedsiębiorców, co mogłoby okazać się szczególnie korzystne dla mikro, małych i średnich firm. Dużo zyskaliby też innowatorzy oraz start-upy, których wejście na rynek byłoby znacznie prostsze.

Co więcej, zniesienie obowiązkowych składek ZUS mogłoby przyczynić się do rozwoju sektora prywatnego ubezpieczeń społecznych. Jednak warto zwrócić uwagę, że ten pomysł będzie zapewne oznaczał konieczność zmian w kwestiach emerytury czy dywersyfikacji zarządzanymi środkami.

Tarcza 4.0 wprowadza wielkie zmiany dotyczące urlopów. Twoje wakacyjne plany mogą się nie udaćTarcza 4.0 wprowadza wielkie zmiany dotyczące urlopów. Twoje wakacyjne plany mogą się nie udaćCzytaj dalej

Czy dobrowolne składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe to rozwiązanie, które ma szanse powodzenia w publicznym systemie ubezpieczeniowym? Projekt Abramowicza pozostaje na razie bez pokrycia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ksiądz nagle źle się poczuł, wezwano karetkę. Kościół w kwarantannie, czekają na testy
  2. Polskie media podały przykre informacje. Poważny wypadek w skateparku zakończył się tragedią, nie żyje młody chłopak
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wyciekły dane 9 milionów osób i ponad 2 tysięcy kart kredytowych. Klienci linii lotniczych ofiarami hakerów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News