Składki ZUS pod kontrolą
Pikist/DMCA
Autor Oktawian Góral - 18 Sierpnia 2020

Składki na ZUS sprawdzi nie tylko Zakład. Jeszcze inny podmiot ma do nich dostęp

Składki są kontrolowane nie tylko przez ZUS. Dostęp do danych o terminowości płatności ma jeszcze jedna instytucja, lepiej mieć się na baczności. Okazuje się, że urzędnicy Izb Obrachunkowych przyglądają się harmonogramom wpłat i wyciągają konsekwencje.

Składki muszą być płacone terminowo. I nie ma wyjątku od tej reguły - za brak regularności ukarani mogą być zarówno przedsiębiorcy, jak i... samorządy. Sprawdzamy najnowsze doniesienia o działalności Regionalnych Izb Obrachunkowych. O całej sprawie możemy przeczytać w Rzeczpospolitej. Dziennik został poinformowany przez pracownicę samorządowego zakładu zarządzania nieruchomościami. Co przekazała pracowniczka budżetówki?

Popularny operator będzie wypłacał rekompensaty. Możliwe, że tobie też się należyPopularny operator będzie wypłacał rekompensaty. Możliwe, że tobie też się należyCzytaj dalej

Składki pod lupą RIO

Pytania jakie padły w kierunku "Rz" dotyczyły zasadności kontroli RIO w zależnym od gminy zakładzie. Dziennikarze podjęli trop i zbadali sprawę. Wnioski są zaskakujące. Otóż zgodnie z literą polskiego prawa Regionalne Izby Obrachunkowe, których zadaniem jest sprawowanie pieczy nad działalnością jednostek budżetowych.

Izby kontrolują m.in. legalność podejmowanych uchwał, orzekają o ich nieważności, gdy te są sprzeczne z prawem, w przypadku braku uchwalenia lub unieważnienia budżetu przez samorząd RIO ustala go. Okazuje się Izba ma także prawo zajrzeć do historii płatności jakie jednostka samorządu wykonała na rzecz ZUS-u.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polak odnalazł wielki skarb sprzed tysięcy lat. Nie mógł się nadziwić temu, co zobaczył
2. Bezpośrednia opinia pójdzie w pięty Jackowi Kurskiemu? Byłemu szefowi z TVP puściły nerwy

Polski lek na koronawirusa wystartował. Właśnie ruszyła produkcjaPolski lek na koronawirusa wystartował. Właśnie ruszyła produkcjaCzytaj dalej

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub zaległości w składkach, RIO może pociągnąć do odpowiedzialności kierownika zakładu w myśl zapisu o dyscyplinie finansów publicznych. Jak wskazuje "Rz" inspektorzy z RIO maja takie uprawnienia na podstawie ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych.

W przepisach ustanawiających działalność i kompetencje izb znalazły się zapisy mówiące o obowiązku nadzoru finansowego, a akże o mozliwości kontroli całej gospodarki finansowej danej jednostki, a zatem także wywiązywania się z obowiązków podatkowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  2. Pilne ostrzeżenia dla turystów w Ustroniu. Sprawa jest bardzo poważna
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Koszyki w Lidlu mają nieznaną niemal nikomu, ukrytą funkcję. Ma ogromne znaczenie
Mieli dostać bon, będzie inne świadczenie dla seniorów. Do portfela dorzucisz bonusowe 1 tys. złMieli dostać bon, będzie inne świadczenie dla seniorów. Do portfela dorzucisz bonusowe 1 tys. złCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News