Skarbówka grozi przedsiębiorcom w dziwnych nieuzasadnionych listach
maxpixel.net
Autor Stanisław Węgrowski - 9 Października 2019

Skarbówka rozsyła kontrowersyjne listy. Nie zwiastują niczego dobrego

Przedsiębiorcy otrzymują od skarbówki listy, które wywołują niepokój. Urzędy sugerują im, żeby się zastanowili, czy opłacili w pełni podatki. Tym bardziej te osoby, które prowadzą działalność i nie wykazują zysków. Skarbówka nie powołuje się na żadne przepisy ani nie wskazuje, które podatki nie zostały opłacone. List to nic innego jak grożenie palcem - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Skarbówka wysyła listy

W liście przesłanym przez Urząd Skarbowy można przeczytać, że celem ich działań “jest ochrona legalnego biznesu i zasad uczciwej konkurencji”. Trzeba przyznać, że cel jest szlachetny, jednak forma działania, jaką skarbówka obrała, pozostawia wiele do życzenia.

- „Przeprowadzona analiza terminowości wpłacania przez Spółkę w latach ubiegłych zaliczek na podatek dochodowy wskazuje na prawdopodobieństwo występowania w tym zakresie uchybień” - można przeczytać w liście. Jednak skarbówka nie wyjaśnia, na czym polegają niezgodności i jakiego okresu dotyczą. Tak naprawdę w korespondencji nie ma żadnych konkretów, a urząd nakazuje przedsiębiorcy samemu wszystko sprawdzać.

Biedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyBiedronka przeżyje szturm. Kurczaka sprzedają za 50 groszyCzytaj dalej

Skarbówka grozi przedsiębiorcom

Na końcu wiadomości od skarbówki znajduje się też stwierdzenie-groźba. - „Podatnicy, wobec których istnieje podejrzenie o braku wywiązywania się z obowiązków wpłat zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego, mogą zostać objęci pogłębioną weryfikacją polegającą na czynnościach sprawdzających z ich udziałem lub kontrolą podatkową.” - czytamy w gazecie.

Jednocześnie skarbówka przestrzega, że podatki, które nie zostaną opłacone na czas, podlegają przymusowej windykacji w ramach egzekucji administracyjnej, co może doprowadzić „generowania dodatkowych kosztów oraz zakłóceń funkcjonowania prowadzonej działalności” - podaje “GW”.

Jaja masowo wycofywane. GIS ostrzega przed ich jedzeniemJaja masowo wycofywane. GIS ostrzega przed ich jedzeniemCzytaj dalej

Skarbówka przeczy sama sobie

Oburzeni listem są przedsiębiorcy, którzy go otrzymali, ale też poseł Stanisław Tyszka z Kukiz’15, który na problem zwracał uwagę już w poniedziałek. Eksperci od prawa podatkowego są zdania, że list narusza standardy - przykładem jest chociażby naruszona zasada legalizmu, która nakazuje wskazywanie podstawy prawnej lub przepisów na zasadzie których skarbówka podejmuje takie działania.

“Gazeta Wyborcza” poprosiła Ministerstwo Finansów o skomentowanie akcji urzędów skarbowych. Odpowiedź przyszła od wydziału do spraw Komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej. - “Urzędy skarbowe prowadzą w ten sposób działania informacyjne skierowane do podatników zobowiązanych do zapłaty podatku, przed przesłaniem im upomnienia czy tytułu wykonawczego. Pisma takie są formą przypomnienia o obowiązkach podatkowych i nie wiążą się z jakimikolwiek czynnościami sprawdzającymi czy kontrolnymi” - twierdzi Krajowa Administracja Skarbowa, mimo że jest to sprzeczne z treścią rozsyłanych listów, w których jest ostrzeżenie o kontrolach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Została zgwałcona przez brata w wieku 14 lat. Prawdziwy cios wymierzyli jej jednak rodzice
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News