Skarb znaleziono na dnie Odry. Zszokował nawet archeologów.
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64122
Autor Kamila Jeziorska - 24 Listopada 2020

Na dnie Odry znaleziono niesamowity skarb. Archeolodzy po prostu oniemieli

Skarb, który wydobyto z dna Odry, zachwycił nawet samych archeologów. Miecz liczy setki lat i zdaniem ekspertów stanowi wspaniałe znalezisko nie tylko ze względu na jego stan. Skarb zostanie poddany odpowiednim badaniom tak, aby naukowcy mogli ustalić jego pochodzenie i historię. Wyniki mogą być zadziwiające.

Skarb sprzed setek lat na dnie Odry

Skarby towarzyszą nie tylko postaciom filmowym czy bohaterom bajek, ale także zwykłym ludziom. Coraz częściej do mediów przedostają się informacje dotyczące kolejnych odkryć, dzięki którym naukowcy mogą zdobyć więcej informacji dotyczących m.in. historii i stylu życia naszych przodków.

Przypomnijmy, że latem tego roku pod Grunwaldem znaleziono dwa topory mające brać udział w sławetnej średniowiecznej bitwie. Ogromnego i zarazem historycznego odkrycia niezwykłego skarbu dokonano także w Szczecinie. Co takiego się wydarzyło?

Szef Biedronki opublikował specjalny list. Wiele osób mocno zaskoczonychSzef Biedronki opublikował specjalny list. Wiele osób mocno zaskoczonychCzytaj dalej

Skarbem znalezionym w trakcie pogłębiania toru wodnego na trasie Świnoujście - Szczecin w połowie sierpnia br. jest miecz pochodzący sprzed kilkuset lat. Jak podaje Fakt, powołując się na PAP, skarb mierzy 108 cm i jest w niemal idealnym stanie, bowiem odłamany ma tylko czubek oraz kawałek sztycha.

Skarb znaleziony na dnie Odry

Znaleziony skarb jest wyjątkowy, ponieważ część szpicu umieszczona jest w pochwie zakończonej trójkątnymi obszywkami. Tezę tę potwierdzają nawet naukowcy.

- Wyjątkowość ostatniego znaleziska, miecza, polega na tym, że zachował się nie tylko miecz, ale miecz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy. Znalezisk tego typu jest naprawdę niewiele. Osobno znajduje się miecze, osobno pochwy, najczęściej w środowiskach wilgotnych, w nawarstwieniach miast. Bardzo rzadko natomiast mamy do czynienia z kompletem - tłumaczyła dr hab. Anna Bogumiła Kowalska z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Od 1 stycznia wchodzi nowy zakaz. Wystarczy zapomnieć się podczas porządków, grozi aż 5 tys. zł karyOd 1 stycznia wchodzi nowy zakaz. Wystarczy zapomnieć się podczas porządków, grozi aż 5 tys. zł karyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne kroki
  2. Czy gwiazda Top Model została przyłapana na gorącym uczynku? W dniu finału do sieci trafiło zdjęcie ze studia
  3. Bon 500 plus wciąż do wydania, skorzystało tylko 1 mln Polaków. Niektórzy dostaną aż 1000 zł

Skarb zszokował nawet archeologów

Zdaniem archeologów miecz liczy kilkaset lat i pochodzi najprawdopodobniej z okresu od 1170 r. do 1330 r. Wygląda na to, że odkryty w regionie Wyspy Dębina skarb pochodzi z okresu średniowiecza. Ten dwustuletni okres historii Polski w poszczególnych okresach charakteryzuje się rozbiciem dzielnicowym, częstymi zmianami na tronie Polski, ale także okresem panowania Władysława I Łokietka czy Kazimierza III Wielkiego.

- Miecz został wydobyty, przewieziony w odpowiednich warunkach do Muzeum Narodowego, u nas od razu zabezpieczony odpowiednimi środkami w odpowiedni sposób, tak, żeby nie zgubić żadnych informacji, które mogą być w tym mieczu i w tej pochwie zawarte, i które będziemy mogli odczyta - powiedziała ekspertka.

W środę cała Polska ma stanąć. Decyzja zapadła, ulice będą nieprzejezdneW środę cała Polska ma stanąć. Decyzja zapadła, ulice będą nieprzejezdneCzytaj dalej

Dodała także, że to dzięki szczegółowym badaniom będzie można stwierdzić czy miecz został zgubiony w rzece przypadkiem, np. w trakcie konfliktu i starć zbrojnych, czy porzucony celowo. Kowalska wyraziła także nadzieję na to, że nieinwazyjne badania pozwolą odkryć tajemnicę skarbu.

- Od głębokich pradziejów depozyty militariów miały charakter wotywny, być może ten miecz wiąże się z taką historią. [...] Gdyby rzeczywiście okazało się, że to depozyt, to byłby najbardziej wysuniętym na wschód spośród tych, które obecnie znamy - dodała. Oby miecz okazał się prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywaćNowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Część uczniów wznawia naukę. Znamy datę powrotu do szkół, opublikowano rozporządzenie
  2. Pijany kierowca i 18-letni diler zatrzymani na ulicy Puławskiej
  3. Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywać
  4. Zaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowisk
  5. Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Skąd wzięło się konsumpcyjne święto?
  6. Poznaliśmy nowy ranking FIFA. Zmiana pozycji reprezentacji Polski
  7. Słynnymi żeberkami w miodzie Michałowej zachwycał się sam biskup Sądecki. Mamy na nie przepis
Zaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowiskZaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowiskCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News