Skarb odnaleziony na grzybobraniu
Pixabay/utroja0
Autor Maria Glinka - 21 Listopada 2020

Wyszedł tylko na grzyby. W lesie natrafił jednak na nieprawdopodobny skarb

Skarb można spotkać w najmniej oczywistych okolicznościach. Przekonał się o tym Czech, który wybrał się na grzybobranie. W trakcie poszukiwania okazów odnalazł starodawny miecz i topór. Znalezisko liczy ponad 3 tys. lat.

Skarb pośród grzybów w czeskim lesie

Na starożytny skarb natrafił Czech – Roman Novak, który wiosną wybrał się na grzybobranie w regionie Jesenicko. Deszczowa pogoda sprzyjała zbiorom, ale grzybiarz nie spodziewał się, że jego łupem padnie tak wyjątkowy okaz.

Mężczyzna podzielił się wrażeniami z tego wydarzenia w rozmowie z Radio Prague International. - Zauważyłam kawałek metalu i kopnąłem go. […] Później zorientowałem się, że jest to ostrze miecza. Zacząłem kopać trochę głębiej i natknąłem się na topór – relacjonował odkrywca skarbu.

Niestety, klienci jednego z największych banków w Polsce w niebezpieczeństwie. Można stracić wszystkie pieniądzeNiestety, klienci jednego z największych banków w Polsce w niebezpieczeństwie. Można stracić wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

Skarb sprzed tysięcy lat poddany precyzyjnym badaniom

Grzybiarz bez wahania postanowił zgłosić skarb czeskim archeologom. Po wnikliwej analizie badacze stwierdzili, że broń została wykonana brązu w północnej Europie. Okaz pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 3300 lat.

Eksperci przyznali, że miecz przypomina narzędzie, które spotyka się najczęściej na terenie obecnej Szwecji. Wirtualna Polska podaje, że skarb jest prawdopodobnie dziełem lokalnych rzemieślników.

Wszystkie wnioski archeologów bazują na kilkukrotnie powtórzonych badaniach. W celu dokonania jak najbardziej precyzyjnego wglądu specjaliście przeprowadzili także analizę składu chemicznego odkrytego skarbu.

Wyszedł tylko na grzyby. W lesie natrafił jednak na nieprawdopodobny skarbWyszedł tylko na grzyby. W lesie natrafił jednak na nieprawdopodobny skarbCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
  2. B. mąż Marty Kaczyńskiej nagle wpadł we wściekłość. Posypały się wulgaryzmy
  3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami

Skarb o nieznanym rodowodzie i przeznaczeniu

Zdaniem archeologów technika wykonania miecza sugeruje, że nie służył on do walki. Broń wykonywana była bowiem w formie wybijania, a skarb odnaleziony przez grzybiarza powstał w wyniku wytopienia.

Do czego mógł zatem służyć skarb? Archeolodzy podejrzewają, że artefakt stanowił element ceremoniałów. W ich ocenie znaleziska mogą być związane z obrzędami lub kultem religijnym, ale „nic nie jest pewne”. W dalszym ciągu nie wiadomo, w jaki sposób „szwedzki” skarb znalazł się w czeskim lesie.

Odkrycie skarbu zapoczątkowało prace wykopaliskowe w regionie

Naukowiec Jiří Juchelka z Muzeum Śląskiego wyznał w rozmowie z Live Science, że pradawny skarb skłonił archeologów do rozpoczęcia badań w regionie Jasenicko.

Archeolodzy nie byli wcześniej zainteresowani tym obszarem, ponieważ znajduje się w dość dużej odległości od miejsca starożytnych osad. Skarb odkryty przez grzybiarza zmienił ich punkt widzenia.

Miejsce odkrycia skarbu - Jasenicko (powiat Jesionik), leży w kraju ołomunieckim, który znajduje się północno-zachodniej i północnej części Moraw. Ziemie powiatu historycznie przynależą do Śląska.

Prezes ZUS ujawniła prawdę. Padły słowa o dyskryminacji i braku dyscyplinyPrezes ZUS ujawniła prawdę. Padły słowa o dyskryminacji i braku dyscyplinyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zacznie się jutro równo o godzinie 12 w centrum Warszawy. Już się skrzykują na Facebooku, znów wyjdą na ulice
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
  5. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
  6. Fame MMA 8 ruszyło z kopyta. Gwiazdor "Top Model" bezlitosny, uwielbieniec znany z ekranów TVN rozłożył rywala na łopatki
  7. Ale moc. Przepis na syrop z cebuli, czosnku, imbiru, miodu i kurkumy na przeziębienia i odporność
4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywać4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News