W polu kukurydzy znaleziono niezwykły skarb
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 19 Grudnia 2020

Kapitalne odkrycie na polu kukurydzy. Pod Kaliszem znaleźli wielki skarb sprzed 900 lat

Informowaliśmy o znalezieniu skarbów w różnych miejscach, ale nie na... polu kukurydzy. A właśnie na takim polu w Słuszkowie niedaleko Kalisza archeolodzy znaleźli m.in. 6,5 tys. srebrnych monet oraz dwie złote obrączki i pierścionki. Eksperci podkreślają, że to jeden z najbardziej intrygujących skarbów na terenie naszego kraju.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O znalezieniu m.in. 6,5 tys. srebrnych monet na polu kukurydzy
  • Co najbardziej zaintrygowało archeologów
  • Do kogo mogły należeć znaleziska

Skarb na polu kukurydzy

Niedawno pisaliśmy o niezwykłym skarbie znalezionym na dnie Odry, tymczasem dziś przychodzi nam poinformować o średniowiecznym skarbie znalezionym w... polu kukurydzy. Na takim polu w Słuszkowie (woj. wielkopolskie) kaliscy i warszawscy archeolodzy znaleźli skarb liczący 6,5 tys. srebrnych monet ułożonych w lnianych sakiewkach, placki srebra, fragmenty ołowiu, a także dwie złote obrączki i pierścionki.

- Znaleziony na polu w podkaliskim Słuszkowie skarb pochodzi z przełomów XI i XII wieku – mówi cytowany przez Polsat News dr Adam Kędzierski z kaliskiej stacji Polskiej Akademii Nauk.

Do odkrycia być może by nie doszło, gdyby nie plany wydania na przyszły rok monografii dotyczącej wydarzeń w Słuszkowie sprzed 85 lat, kiedy znaleziono największy na świecie depozyt denarów krzyżowych i największy na ziemiach polskich skarb monet w ogóle. Liczył on 13061 zabytków, w większości były to monety.

Archeolodzy pojechali do Słuszkowa w celu udokumentowania swoich badań nad monetami ze średniowiecza. Planowali jedynie zrobić zdjęcia miejsc poprzednich znalezisk, ale rozmowy z mieszkańcami wioski skłoniły ich do podjęcia poszukiwań skarbu.

Ugryź się w język, zanim opowiesz żart o Rumunach. Poziomem życia dorównali PolakomUgryź się w język, zanim opowiesz żart o Rumunach. Poziomem życia dorównali PolakomCzytaj dalej

- Według oficjalnej wersji skarb miał być ukryty na przecięciu granic trzech działek, położonych w północnej części wsi. Wiadomość ta okazała się fałszywa, dlatego w czasie tegorocznych prac poszukiwawczych uwagę skupiono na polu bliżej szosy. Miejsce to wskazywał ksiądz Stachowiak, który na początku lat 80. ubiegłego wieku uzyskał taką informację od znalazców skarbu - wyjaśnia dr Kędzierski.

Dwie doby poszukiwań wystarczyły, by skarb znalazł się w rękach archeologów. Znaleziono, jak podaje Polsat News garnek wypełniony po brzegi denarami.

- To niesamowicie cenne odkrycie dla archeologów, historyków i muzealników – podkreśla dr Kędzierski, dodając, że skarb okazał się tak duży, że można za te monety wykupić całą wioskę (konieczna była nocna ochrona wykopalisk, której podjęli się strażacy z OSP w Słuszkowie).

Intrygujące odkrycia

Kędzierski nie ukrywa, że wśród znalezisk największe zainteresowanie archeologów budzą dwie sztuki obrączek i pierścionków. Na jednej z obrączek znajduje się cyryliczny napis, który brzmi: "Panie pomóż służce swojej Marii", który rozszyfrował prof. Adrian Jusupović z Instytutu Historii PAN w Warszawie.

Według archeologów obrączkę należy wiązać z księżniczką ruską o imieniu Maria, która mogła być siostrą Zbysławy, księżniczki ruskiej, żony Bolesława Krzywoustego. Znalezione monety mogły być z kolei częścią wiana, jakie Maria otrzymała.

Archeolodzy planują dalsze badania, które miałyby objąć tereny między Kościelcem Kaliskim i Dzierzbinem, a także sam Słuszków.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News