Skarb znaleziony pod Toruniem
Pixabay/niscomobile
Autor Wiktoria Pękalak - 16 Listopada 2020

Zjawiskowy skarb odkryty w Polsce. Znalazcy oniemieli z zachywtu

Poszukiwacze z Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Weles odnaleźli pod Toruniem niezwykle cenny skarb - monety datowane na XVI i XVII wiek. To już kolejne niezwykłe znalezisko grupy w ostatnim czasie.

Niezwykły skarb pod Toruniem

Cennego odkrycia dokonało dwóch członków Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Weles, która działa w okolicach Torunia: Artur Rybski i Sławomir Grabowski, podaje portal Zwiadowca Historii.

- Teren, który na ten dzień zaproponował dla nas Artur, nie zapowiadał się szczególnie obiecująco, przeczucie, że coś tam może być go jednak nie myliło - wspomina cytowany przez portal Sławomir.

Teren poszukiwań znajdywał się bowiem w miejscu, w którym wcześniej Sławomir odnalazł srebrną monetę. Mężczyźni założyli więc, że i tym razem szczęście się do nich uśmiechnie - nie przeliczyli się.

- Weszliśmy na teren, który wydawał się już przeszukany, wtedy Sławek trafił Simplexem [model wykrywacza metali - przyp. red.] pierwszą monetę tego dnia. Od tego momentu do akcji wszedł już mój Equinox [inny model - przyp. red.], przy pomocy którego udało się odkryć kolejne 30 srebrnych monet! - relacjonuje drugi z poszukiwaczy, Artur.

Kolosalna zmiana dla wszystkich Polaków. Trzeba będzie zastosować się od 1 styczniaKolosalna zmiana dla wszystkich Polaków. Trzeba będzie zastosować się od 1 styczniaCzytaj dalej

Podczas poszukiwań zapaleńcy historii znaleźli w sumie 38 srebrnych monet, których odnalezienie nie było wcale trudne, ponieważ zalegały płytko pod powierzchnią ziemi - na głębokości ok. 10 cm.

Skarb pamięta m.in. bitwę pod Wiedniem, ponieważ najmłodsze monety pochodzą z XVII wieku. Najstarsze znaleziska datuje się na XVI wiek.

Według badaczy wszystkie monety zostały pozostawione na tym terenie w drugiej połowie XVII wieku, czyli w okresie potopu szwedzkiego. Dlatego właśnie skarb znaleziony pod Toruniem nazwano „sakiewką potopową”.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Lidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkę
2. Milionerzy: Uczestnik usłyszał pytanie za milion. Wydarzyło się coś niespodziewanego, sam Urbański się nie spodziewał
3. Świadczenie emerytalne nie wystarcza, coraz więcej osób ucieka się do ostateczności. Ty też możesz nie mieć wyjścia

Minister zdrowia wypowiedział się na temat powrotu do szkół i świąt Bożego Narodzenia. Nie wszyscy będą zadowoleniMinister zdrowia wypowiedział się na temat powrotu do szkół i świąt Bożego Narodzenia. Nie wszyscy będą zadowoleniCzytaj dalej

Toruń - strategiczne miasto w czasie potopu szwedzkiego

Jak skarb znalazł się na tych terenach? Zwiadowca Historii podaje, że Toruń był jednym z ważnych punktów strategicznych na mapie Polski w czasie potopu szwedzkiego. Wielokrotnie toczono na tych terenach walki, a miasto było tłumnie odwiedzane przez członków obu armii.

Historycznym momentem kulminacyjnym dla tego miasta był 2 lipca 1658 roku, kiedy dokonano oblężenia miasta, w którym Szwedzi bezskutecznie bronili się przed wojskami Rzeczpospolitej. Pięć miesięcy później - pod koniec grudnia doszło do kapitulacji Szwecji i zwycięstwa wojsk konnych. Skarb odnaleziony na tych terenach pochodzi najprawdopodobniej właśnie z tego okresu.

O skarbie został poinformowany już Wojewódzki Konserwator Zabytków. Monety po procesie konserwacji trafią do zbiorów muzeum.

To niejedyne cenne znalezisko, jakim może pochwalić się Grupa Weles. Niedawno poszukiwacze znaleźli pod Toruniem końską uprząż z epoki brązu, która ma ponad 2,5 tys. lat.

Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rządWaloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rządCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów
  2. Już 5 grudnia wejdą w życie długo wyczekiwane zmiany. Kierowcy będą zadowoleni
  3. Rząd cichcem przepycha podwyżki dla podsekretarzy stanu. Oprócz wyższej pensji dostaną też trzynastki
  4. Zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Będzie wystarczyć 15 minut, by pożegnać prawo jazdy
  5. Płaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostaniesz
  6. Marta Linkiewicz pokazała nagie pośladki. Gwiazda Fame MMA szokuje, zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)
  7. Nie tylko dla fanów słynnego batonika. Przepyszne ciasto bez pieczenia „Prince Polo”
  8. rzyby">Makłowicz w końcu zdradził najlepszy przepis na tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Lepszego farszu nie można sobie wymarzyć
Nowe wsparcie dla dotkniętych pandemią. Po 2 tys. zł do ręki, potwierdził sam wicepremierNowe wsparcie dla dotkniętych pandemią. Po 2 tys. zł do ręki, potwierdził sam wicepremierCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News