Skarb cenne monety
Wikimedia Commons Pko CC1.0
Autor Konrad Karpiuk - 14 Listopada 2020

Kolejny nadzwyczajny skarb odnaleziony w lesie. Co jeszcze kryje się w polskich lasach, o czym nie wiemy?

Skarb został zakopany kilkaset lat temu w jednym z polskich lasów. O jego odnalezieniu poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Toruniu. Fachowcy oceniają, że mogą one pochodzić z Potopu Szwedzkiego.

Skarb odnaleziony w toruńskim lesie

Prawdziwy skarb odnaleziono w lasach Nadleśnictwa Cierpiszewo (woj. Kujawsko-Pomorskie). W ziemi odnaleziono stare monety, które prawdopodobnie zalegały w tym miejscu przez ponad 300 lat. Znalezisko pochodzi najprawdopodobniej z XVI i XVII wieku.

Według znalazców z Weles Grupy historyczno-eksploracyjnej WELES, skarb może być "sakiewką potopową". Monety wykonano ze srebrna i na większości z nich znajduje się wizerunek Gustawa II Adolfa (zwanego Lwem Północy), króla Szwecji w latach 1611-1632.

Wśród monet z Lwem Północy znaleziono także pochodzące z czasów dynastii Wazów. Jak informuje RDLP w Toruniu, skarb jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Świadczy to o wysokiej wartości historycznej znaleziska.

Grupa poszukiwawcza WELES prowadzi poszukiwania, mając stosowane pozwolenia oraz zgodę od władz, m.in. lokalnego konserwatora zabytków, wójtem gminy i nadleśnictwem. Współpraca jest niezwykle owocna, bo to nie pierwsze tego typu znalezisko.

Straż Pożarna z pilnym komunikatem: Zamknijcie okna, zostańcie w domach. Akcja potrwa nawet kilkanaście godzinStraż Pożarna z pilnym komunikatem: Zamknijcie okna, zostańcie w domach. Akcja potrwa nawet kilkanaście godzinCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Mariusz Czajka twierdzi, że był oszukany przez Marylę Rodowicz. Dziś przez pandemię nie ma za co żyć, pomoże mu inna artystka
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osóbPrawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osóbCzytaj dalej

Jakie skarby skrywają jeszcze polskie lasy? Sukcesy grupy WELES

Jeszcze w październiku jeden z członków grupy historyczno-eksploracyjnej WELES Arkadiusz Kurij znalazł inny skarb o wysokiej wartości historycznej. Ponownie w lasach toruńskiego Nadleśnictwa Cierpiszewo odkryto historyczne elementy końskiego ogłowia, wykonane z brązu.

Przedmioty odnaleziono niemalże przypadkowo, z wykorzystaniem wykrywacza do metali. Gdy grupa, kończąc eksplorację udałą się na miejsce zbiórki, niewyłączony wykrywacz zaczął nadawać bardzo głęboki sygnał. Po wcześniejszym uporządkowaniu i zamaskowaniu miejsca zawiadomiono wójta i konserwatora zabytków.

Poszukiwaczom przydzielono strażnika leśnego, miejsce znaleziska było przez kilka dni pilnowane zarówno przez strażników, jak i członków grupy rekonstrukcyjnej. Kilka dni później na miejsce przyjechał zespół z archeologiem i wydobyto skarb, który udokumentowano techniką 3D i rysunkami archeologicznymi.

Dlaczego te przedmioty są tak cenne? To pierwsze tego typu znalezisko w Środkowo-Wschodniej Europie, jest zabytkiem na światową skalę. Przedmioty zostały zakopane w piachu, blisko brzegu Wisły. Według przypuszczeń ekspertów końskie ogłowie zostało celowo ukryte.

Uwagę zwraca fakt, że końskie ogłowie było ozdobne. Szczególne zainteresowanie wzbudzają wykonane z blachy oraz drutu, rurkowate i pierścieniowate elementy uprzęży. W skórzanym worku znalazła się także siekierka tulejkowata z uszkiem.

Skarb mógł być schowany nawet 2,5 tys. lat temu, co świadczy o jego unikalności. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że udało się zachować na zabytkach materiał biologiczny z tamtych lat.

Skarb

Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkęBiedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubów
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Sensacja w polskiej kadrze skoczków. W naszej drużynie wyrasta nowy lider, pokonał Stocha i Kubackiego
  7. Błyskawiczny sernik Oreo bez pieczenia. Zrobisz go w 15 minut, fani ciasteczek oszaleją ze słodkiego szczęścia
Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa karaTysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa karaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News