PHOTO MAREK BARCZYNSKI / SE / EAST NEWS MIROW-BOBOLICE WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE W JASKINI STAJNIA POLSCY NAUKOWCY Z UNIWERSYTETOW SZCZECINSKIEGO I WROCLAWSKIEGO POKAZALI PIERWSZE SZCZATKI NEANDERTALCZYKA Z TERENOW NASZEGO KRAJU. W JASKINI STAJNIA (JURA KRAKOWSKO-CZESTOCHOWSKA) ZNALEZIONY ZOSTAL ZAB TRZONOWY CZLOWIEKA NEANDERTALSKIEGO, KTORY JEST PIERWSZYM DOWODEM NA WYSTEPOWANIE NEANDERTALCZYKOW NA POLNOC OD KARPAT. BADANIA W JASKINII STAJNIA SA PROWADZONE OD 2006 ROKU. ODKRYCIA DOKONALI NAUKOWCY Z ZAKLADU ARCHEOLOGII INSTYTUTU HISTORII I STOSUNKOW MIEDZYNARODOWYCH UNIWERSYTETU SZCZECINSKIEGO POD KIERUNKIEM DR MIKOLAJA URBANOWSKIEGO. N/Z MIEJSCE WYKOPALISK JASKINIA STAJNIA http://agencja.se.com.pl 21 / 08 / 2009
East News, Marek Barczyński
Autor Kamila Jeziorska - 8 Listopada 2020

Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed Chrystusem

Odkrycie, którego dokonano na Śląsku to prawdziwy skarb historii naszej cywilizacji. Jak się okazuje, znaleziony skarb pochodzi z czasów przed Chrystusem, czyli sprzed naszej ery i stanowi ogromną gratkę dla naukowców. Czym jest tak zaskakujące odkrycie?

Skarb odkryty na Śląsku to prawdziwa perełka

Skarb, którego odkrycia dokonano na Śląsku to prawdziwa gratka nie tylko dla naukowców, ale także wspaniała podróż do przeszłości, podwalin naszej cywilizacji. Jak się okazuje, to właśnie dzięki takim odkryciom możemy poznać styl życia naszych przodków.

Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownuNarodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownuCzytaj dalej

Odkrycie dotyczy Celtów, którzy, jak przypomina portal niezależna.pl, od ok. 400 do ok. 120 r. p.n.e. zamieszkiwali Śląsk tylko w kilku regionach, m.in.: w okolicach Wrocławia, Krakowa, na Podkarpaciu i na płaskowyżu głubczyckim. W Samborowicach Celtowie mieli swoją osadę, dlatego to tutaj od kilku lat archeolodzy badają ich życie. Jak się okazuje, latem postanowili wziąć się za piec garncarski.

- Piec składa się z dwóch komór. Zachowała się nawet do naszych czasów płyta gliniana z otworami, na której kładziono wypalane naczynia, opowiada portalowi dr Przemysław Dulęba z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik badań współpracujący przy projekcie z Jackiem Soidą z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Archeologowie nie odkryli w piecu celtyckich naczyń, co jest o tyle dziwne, że Celtowie zazwyczaj je tam zostawiali. Jak się okazuje, odkrycia dokonano dopiero w czasie wykopalisk. "[...] wydobyto aż kilkaset różnego rodzaju fragmentów naczyń ceramicznych. Było to odpady poprodukcyjne - naczynia, które posiadały jakiś defekt i nie nadawały się do użytku lub sprzedaży", pisze niezależna.pl.

Naukowcy badający COVID-19 rozpoznali kluczową kwestię dot. choroby. Ważne odkrycie może ogromnie dużo zmienićNaukowcy badający COVID-19 rozpoznali kluczową kwestię dot. choroby. Ważne odkrycie może ogromnie dużo zmienićCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Co z podwyżkami emerytury dla polskich seniorów? Minister przerwała milczenie, "sytuacja jest wyjątkowa"
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Odkrycie na Śląsku zachwyca naukowców

Odkrycie skarbu spowodowało wielką radość u naukowców, którzy nazwali to prawdziwą skarbnicą wiedzy. Odkrycie pozwoli im na odtworzenie procesu tworzenia naczyń, ale czy na coś jeszcze?

- W reliktach chat z innej części tej celtyckiej osady znaleźliśmy także naczynia ceramiczne ulepione ręcznie, których używano na co dzień. Te wydobyte z pieca były zdecydowanie lepszej jakości. Używano ich w czasie ważniejszych wydarzeń i pełniły one zapewne funkcję tzw. ceramiki stołowej. Wkładano je też zmarłym do grobów, mówi prof. Dulęba.

Emerytura z limitami, są konkretne liczby. Przekroczysz jedną z nich i mogą nawet zabrać pieniądzeEmerytura z limitami, są konkretne liczby. Przekroczysz jedną z nich i mogą nawet zabrać pieniądzeCzytaj dalej

Co więcej, kwestia samego pieca także jest swoistego rodzaju odkryciem, bowiem nie każda osada miała profesjonalnego rzemieślnika mogącego zająć się obsługą urządzenia. Zdaniem naukowców z pieca korzystali już ostatni celtyccy osadnicy.

"Naukowcy uważają Celtów za innowatorów. Na ziemie polskie wprowadzili znajomość toczenia naczyń na kole, zaawansowanej metalurgii. Jako pierwsi podkuwali konie, upowszechnili również siodło, stworzyli pierwsze kolczugi. Pierwsze monety, wykonane ze złota i srebra, znalezione na obecnych ziemiach naszego kraju to również zasługa Celtów", pisze niezależna.pl. Miejmy nadzieję, że odkrycie okaże się prawdziwym skarbem naukowym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Leki, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Dziś każdy powinien mieć je w domowej apteczce
  3. Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcen
  4. Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna
  5. Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  6. Jakub Błaszczykowski został skandalicznie wykorzystany. Prawda wyszła na jaw, oszukano go
  7. 2 łyżki na 30 minut przed posiłkiem sprawią, że zniknie bolesna, intymna przypadłość. Jeden sok nie ma sobie równych
Niemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet SomaliiNiemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet SomaliiCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News