Archeolodzy trafili na dosyć istotny trop
fot. pixabay/olgelsch
Autor Komunikaty prasowe - 7 Marca 2020

Polacy znaleźli wielki skarb. Takiego znaleziska nikt się nie mógł spodziewać

Polacy znaleźli skrzynie, która w oczach archeologów może być nazwana skarbem. O czym mowa? O starożytnym depozycie królewskim sprzed 3,5 tys. lat znalezionym niedaleko słynnej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie.

Skarb odnaleziony w Egipcie

Znaleziony skarb to prawdopodobnie tzw. depozyt królewski, który ma wskazywać na to, że w pobliżu znajduje się grobowiec Totmesa II. - Depozyt królewski świadczy o tym, że zakładano w imieniu króla świątynię albo że zakładano grobowiec tego króla. Ponieważ jesteśmy w samym centrum cmentarza królewskiego, to chodzi o grób z całą pewnością. Znalezienie tego depozytu wskazuje na to, że jesteśmy w trakcie odkrywania grobowca - informuje prof. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW.

Skrzynka o długości 40 centymetrów wyglądem przypominała blok kamienny. Jednak jak zauważają archeolodzy po dłuższych obględzinach zauważono, że mamy do czynienia z niewielką skrzynką. W jej środku znajdowało się kilka pakunków owiniętych w lniane płótna. Był to między innymi szkielet gęsi, która została złożona w ofierze oraz w osobnym zawiniątku gęsie jajo. W trzecim pakunku była drewniana skrzynka, w której spoczywało owinięte w płótno jajko (najprawdopodobniej ibisa).

Szykują się nowe zasiłki. Ich koszt może wynieść 1136 zł na uprawnionegoSzykują się nowe zasiłki. Ich koszt może wynieść 1136 zł na uprawnionegoCzytaj dalej

"Obok kamiennego pojemnika, w szczelinie, archeolodzy odkryli jeszcze jedno zawiniątko. Tym razem cztery warstwy lnianego płótna kryły wykonaną z drewna skrzyneczkę, w której - w kolejnym zawiniątku - znajdowała się fajansowa skrzyneczka w kształcie kapliczki, która zawierała na obudowie jedno z imion faraona Totmesa II.oraz drugi zawierał jajo gęsi" - informuje portal bankier.pl.

Totmes II był mężem słynnej królowej Hatszepsut. Zasiadł na tronie jako 13 latek, a umarł po trzech latach. W ocenie egiptologa było to dynastyczne małżeństwo "z musu". W niedalekiej okolicy, w której znaleziono depozyt, znajduje się słynna tarasowa świątynia wzniesiona dla tej kobiety faraona, ale - jeszcze bliżej - pozostałości po świątyni Totmesa III - syna Totmesa II.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmiertelny wypadek na torach pod Żyrardowem. Nie żyje mężczyzna, ogromne opóźnienia pociągów
  2. Nietypowy objaw czerniaka. Trzeba dokładnie przyjrzeć się dłoniom
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Martyna Wojciechowska przekazała fanom wspaniałą nowinę. Ogromne szczęście jej i córki
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News