sinice w bałtyku
Autor Paulina Musianek - 5 Sierpnia 2019

Dobra wiadomość dla wszystkich planujących wakacje nad Bałtykiem. Sinice odpuszczają

Sinice w Bałtyku odpuściły, ku uciesze urlopowiczów. Zniesiono zakaz kąpieli. Nie można kąpać się tylko w dwóch kąpieliskach nad jeziorami.

Sinice w Bałtyku zmorą turystów

Sinice w Bałtyku to coroczny problem osób, które wybierają nasze polskie morze na swój wakacyjny urlop. Zakwity sinic, czyli bakterii, z wyglądu podobnych do glonów, doprowadziły w lipcu do zamknięcia wielu plaż i zakazu kąpieli, szczególnie tych położonych na Helu oraz w Trójmieście. Niestety obecne lato stwarza idealne warunki do rozwoju sinic. Temperatura wody wyższa niż 16 stopni C., słaby wiatr i zbyt rzadkie opady deszczu przyczyniają się do zakwitów. Z tego powodu, lipcowa fala upałów przyniosła nam też sinice w Bałtyku.

Wysokie kary za parkowanie koło Biedronki. Klienci już powiadomili policjęWysokie kary za parkowanie koło Biedronki. Klienci już powiadomili policjęCzytaj dalej

Czerwone flagi zdjęte

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny sinice jak na razie minęły i można już pływać w Bałtyku. W końcu zdjęto czerwone flagi sygnalizujące zakaz kąpieli w czterech kąpieliskach w Gdańsku: Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Klipper Jelitkowo i Gdańsk Jelitkowo. Można kąpać się już też w kąpielisku nr 6 w Darłówku Zachodnim w woj. zachodniopomorskim, w którym wcześniej wykryto podwyższoną ilość bakterii escherichia coli. Zakazem kąpieli zostały objęte jedynie dwa kąpieliska nad jeziorami w województwie zachodniopomorskim.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują ratownicy. Sytuacja może się jednak zmieniać, jak podkreśla GIS. Prądy morskie oraz wiatr mogą przesuwać sinice.

Dlaczego sinice są tak niebezpieczne dla człowieka?

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, absolutnie zakazane jest wchodzenia do wody i lepiej tego nie bagatelizować. Niektóre sinice mogą produkować bardzo szkodliwe dla zdrowia toksyny. Mogą wywoływać one podrażnienia skóry w wyniku kontaktu z wodą, a także nieprzyjemne objawy zatrucia pokarmowego, jeśli woda dostała się nam do ust. Sinice powodują również rumień skórny, bóle mięśniowe, zawroty głowy, podrażnienie oczu i gorączkę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News