Restauracja-bar SPHINX, ulica 10 Lutego, Gdynia
wikipedia/Antekbojar
Autor Wiktoria Pękalak - 6 Sierpnia 2020

Sądne dni dla popularnej sieci restauracji. Jest szansa, że więcej tam już nie zjemy

Kapitały własne sieci Sfinks idą mocno w dół. Być albo nie być firmy zależy od kredytodawców, m.in. Banku Ochrony Środowiska.

Restauracje sieci Sfinks zagrożone

Business Insider podaje, że 31 sierpnia odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy Sfinks Polska, którzy będą decydować o dalszym istnieniu spółki oraz o pokryciu straty netto za 2019 r. (16,69 mln zł) z zysków z lat przyszłych. Sytuacja sieci wyglądała niekorzystnie jeszcze przed rozpoczęciem się epidemii - zysków Sfinks nie odnotowywał od 11 kwartałów, a pod koniec marca kapitały własne spółki były ujemne i wynosiły -33 mln zł.

"Zamieszczenie w planowanym porządku obrad uchwały w sprawie dalszego istnienia spółki spowodowane jest stratami wykazanymi w sprawozdaniu z sytuacji finansowej spółki na dzień 31 grudnia 2019 roku, które przewyższają sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz jedną trzecią kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 397 k.s.h. w takiej sytuacji zarząd obowiązany jest niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie celem powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki. Zarząd rekomenduje walnemu zgromadzeniu głosowanie za uchwałą w sprawie dalszego istnienia spółki" - głosi informacja w uzasadnieniu projektu.

Biedronka wycofuje zakażoną wędlinę. Spożycie grozi rozwinięciem chorobyBiedronka wycofuje zakażoną wędlinę. Spożycie grozi rozwinięciem chorobyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielka awaria w całej Polsce. Miliony osób bez jakiegokolwiek dostępu
2. Waloryzacja emerytur i rent 2021. W przyszłym roku będzie podwyżka, wiadomo już ile naprawdę zyska każdy emeryt
3. PKO BP ma niezwykłą propozycję, która poważnie namiesza. Polki i Polacy mogą już zacierać ręce

Sytuacja Sfinksa właściwie przesądzona

Być albo nie być Sfinksa właściwie nie zależy od akcjonariuszy, ponieważ bez względu jaka decyzja zostanie podjęta na zgromadzeniu, decydujący głos ma w tej kwestii kredytodawca spółki - BOŚ Bank. Ujemne kapitały własne spółki oznaczają, że jedynym źródłem jej finansowania są długi. Sfinks ma do spłacenia 287 mln zł zobowiązań, z czego 65,7 mln przypada na kredyt w Banku Ochrony Środowiska.

Inwestycje Sfinksa

Właściwie na początku epidemii spółka chciała się jeszcze ratować - tak przynajmniej się wydaje. Pod koniec czerwca Sfinks ruszył z akcją “Franczyza za 1 zł”. Program był skierowany jest dla właścicieli gastronomii, dotkniętych skutkami epidemii wirusem COVID-19. Rozpoznawalność marki miała pozwolić przedsiębiorcom rozruszać interes. Plan polegał on na przekształceniu lokalu w jeden z konceptów Sfinxa: restaurację Sphinx, Piwiarnię Warki, Chłopskie Jadło, Fabrykę Pizzy, czy Metę. Opłata franczyzowa na pierwszy rok działalności pod nowym szyldem miała wynosić 1 zł miesięcznie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wstrząsające informacje, koronawirus w dużej fabryce w Polsce. Zatrudnia tysiące osób
  2. Porażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego. Chodzi o koniec pandemii
  3. Samolot rozbił się przed supermarketem. Na miejscu są służby. Wiadomości ze świata
  4. Rzucili rękawicę Lidlowi i Biedronce. Efekt? Ceny dwukrotnie tańsze
  5. Wyjdziesz na spacer i się zatrujesz. Szkodliwych roślin jest więcej niż myślisz
  6. Justyna Żyła pokazała zdjęcie z nowym przystojnym partnerem. Gotuje dla niego wykwintne potrawy
Kapitalna akcja w Lidlu, gratisy się posypią. Ale lepiej się pospiesz, czasu nie jest dużoKapitalna akcja w Lidlu, gratisy się posypią. Ale lepiej się pospiesz, czasu nie jest dużoCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News