Wkrótce przed Sejmem stanie potężna brama
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 20 Listopada 2020

Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami

Sejm za czasów „dobrej zmiany” odgrodził się od obywateli jak nigdy. Wkrótce odgrodzi się jeszcze bardziej, bowiem planowana jest budowa gigantycznej bramy, mającej uchronić parlament przed demonstrantami. Przetarg na jej budowę rozpisano tuż po wybuchu protestów kobiecych w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jednej z przesłanek dopuszczających aborcję.

Sejm zagrodzi potężna brama

- Łażę (do Sejmu – red.) od 25 lat i nie pamiętam barierek na wysokości Czytelnika - napisała w środę na Twtitterze jedna z doświadczonych dziennikarek, która jak wspomniała w poście bywa w Sejmie od ćwierćwiecza. W związku z odbywającym się tamtego dnia protestem zorganizowanym przez Ogólnopolski Strajk Kobiet, barierki ustawiono jeszcze dalej, gdyż ciągnęły się one aż do placu Trzech Krzyży, co jest rekordem nawet jak na „dobrą zmianę”, gdyż to właśnie za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości Sejm jak nigdy odgrodził się od obywateli.

Barierek wkrótce ma być mniej, ale Sejm odgrodzi się od obywateli jeszcze bardziej. Kancelaria Sejmu jak informuje „Rzeczpospolita” rozpisała przetarg na potężną bramę, która ma uchronić parlament przed demonstrantami.

Brama jak podaje dziennik stanie w miejscu, gdzie najczęściej w ostatnich latach gromadzili się demonstrujący, czyli w okolicach wjazdu od ulicy Górnośląskiej, w pobliżu budynku Senatu. Dwuskrzydłowa brama ma mieć 3 metry wysokości i ponad 8 metrów szerokości. Zaplanowano również obok dwie furtki, również na wysokość 3 metrów i szerokości na 1,36 metrów. Ze względu na znaczne rozmiary bramy, ma być ona zamykana jedynie na noc i w czasie demonstracji.

Decyzja o rozpisaniu przetargu na budowę bramy zapadła w szczególnym momencie, bowiem 10 listopada, czyli niedługo po wybuchu protestów kobiecych, w związku z ogłoszonym 22 października wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z konstytucją jednej z przesłanek dopuszczających możliwość przerywania ciąży. Przygotowania do tej decyzji z pewnością ruszyły dużo wcześniej, ale nie na tyle, by przetarg trafił do planu zamówień na 2020 rok. Posłowie opozycji w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreślają, że choć szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska chętnie mówi o planowanych inwestycjach, to o tej nie wspomniała ani słowem.

Ministerstwo Finansów wydało pilny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo PolakówMinisterstwo Finansów wydało pilny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo PolakówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. Anita Werner nie powstrzymała swojego rozmówcy na czas. Na dziennikarkę spadły gromy
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankęCzytaj dalej

Komentarz Centrum Informacyjnego Sejmu

Celu budowy bramy nie ukrywa Centrum Informacyjne Sejmu. - Inwestycja zredukuje konieczność stosowania przez Kancelarię Sejmu, straż marszałkowską i inne służby, w tym policję, droższych i mniej efektywnych rozwiązań doraźnych, co jest szczególnie istotne w kontekście prób wtargnięcia na teren Sejmu osób nieuprawnionych oraz aktów dewastacji budynków sejmowych – czytamy w komentarzu Centrum Informacyjnego Sejmu udzielonego „Rzeczpospolitej”.

Budowa bramy w kontekście licznych w ostatnim czasie protestów nie zaskakuje Jerzego Dziewulskiego, byłego antyterrorysty i wieloletniego posła Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Nie mogą tam ciągle płotem być policjanci – komentuje w rozmowie z dziennikiem Dziewulski.

– Takie odgradzanie się od obywateli jeszcze niedawno mogło się wydawać śmieszne. Teraz robi się przerażające – to z kolei komentarz posła Koalicji Obywatelskiej Jarosława Urbaniaka, który zwraca uwagę, że projektanci budynków sejmowych nadali kompleksowi formę otwartą.

Niemal całkowite odgrodzenie Sejmu od obywateli nastąpiło po powrocie Prawa i Sprawiedliwości do władzy w 2015 roku. Już rok później ówczesny marszałek Sejmu zdecydował, że wejście na teren parlamentu będzie możliwe jedynie po okazaniu uprawniających do tego dokumentów. Z czasem pojawiły się kolejne utrudnienia jak m.in. kraty między hotelem sejmowym a parlamentem. Funkcjonariuszy straży marszałkowskiej wyposażono zaś w broń ostrą.

Poseł Urbaniak nie ukrywa, że liczył na to, że wraz z odejściem marszałka Kuchcińskiego tego rodzaju praktyki zostaną zażegnane, stąd ogromne zaskoczenie, że za czasów słynącej z większej koncyliacyjności marszałek Elżbiety Witek pojawił się pomysł budowy gigantycznej bramy.

Brama ma powstać w ciągu pół roku od podpisania umowy przez wykonawcę. Jej powstanie nie oznacza jednak, że w okolicach Sejmu nie zobaczymy już policyjnych barierek. Wciąż będą one musiały być ustawiane od strony ul. Wiejskiej, gdzie teren parlamentu chronią jedynie roślinność i niewielki murek.

Nauczyciele masowo na zwolnienie lekarskie. Liczba L4 wzrosła dwukrotnieNauczyciele masowo na zwolnienie lekarskie. Liczba L4 wzrosła dwukrotnieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Justyna Żyła szokuje Polskę. Jej nowy ukochany dotykał ją po ciele na oczach tysięcy Polaków (FOTO)
  7. W kilka chwil zrobisz obłędne domowe rogaliki. Nie ma lepszego przepisu
W Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćW Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News