Sejm nie spełnia wymagań niektórych posłów. Dom Poselski znajduje się w opłakanym stanie
By Lukas Plewnia from Berlin, Deutschland - Hotel Sejmowy, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31807243
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Grudnia 2019

Posłom nie podoba się w Domu Poselskim. Skarżą się na warunki

Sejm: posłowie narzekają na warunki, jakie panują w hotelu dla posłów i senatorów. Zdaniem niektórych budżety posłów są mocno obciążone, m.in. z powodu braku aneksów kuchennych w Domu Poselskim - informuje Interia.

Sejm: Posłowie skarżą się na warunki

Sejm zdaje się nie spełniać wymagań niektórych posłów. "Proponuję spróbować się utrzymać w Warszawie za 6,5 tys. zł na rękę i dietę 2,5 tys. zł" - powiedział Interii Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD zapytany o życie w hotelu sejmowym. Według niego poselski budżet jest mocno obciążony, choćby ze względu na brak aneksów kuchennych w Domu Poselskim.

“W pokoju mogę zrobić sobie jedynie herbatę, poza tym muszę stołować się na mieście (...). To są wszystko koszty. Gdybym chciał sobie zrobić śniadanie, to mam to utrudnione. Nie mogę sobie ani podgrzać parówki, ani usmażyć jajecznicy, bo nie ma gdzie” - powiedział Interii Kulasek.

Interia przypomniała posłowi, że parlamentarzyści mają prawo do ryczałtu na wynajęcie mieszkania. Wynosi 2,5 tys. zł, czyli dokładnie tyle, co zakwaterowanie w hotelu sejmowym przez cały miesiąc. - Da radę wynająć za to kawalerkę, oczywiście. Trzeba jednak wziąć pod uwagę nocne głosowania, liczbę posiedzeń komisji: posłowie zapisywali się do kilku, bo chcieli pracować. Nie chcemy być figurantami - zaznacza Kulasek.

Jest oficjalne stanowisko ZUS ws. trzynastej emerytury. Emeryci powinni to wiedziećJest oficjalne stanowisko ZUS ws. trzynastej emerytury. Emeryci powinni to wiedziećCzytaj dalej

Musiał się tłumaczyć

Jednak później poseł próbował się tłumaczyć ze swoich słów. “9 tys. zł to zupełnie wystarczająca pensja poselska, większość Polaków nie zarabia na tym poziomie; sensem mojej wypowiedzi było to, że gdyby każdy poseł musiał "stołować się" tylko na mieście to tej pensji mogłoby nie wystarczyć” - powiedział PAP sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek.

W rozmowie z PAP poseł zaznaczył, że jego wypowiedź dla Interii miała dotyczyć warunków w Domu Poselskim. "Sens wypowiedzianych przeze mnie słów był inny. Oczywiście ta kwota 9 tys. zł to jest dobra pensja, zupełnie wystarczająca na przeżycie w Warszawie. Ta wypowiedź dla Interii przez to, że nie była autoryzowana została źle zinterpretowana" - tłumaczył poseł.

Kiedy zwrócono mu uwagę, że jego wypowiedź jest jednoznaczna i nie budzi wątpliwości do interpretacji, odpowiedział, że został zapytany o warunki w hotelu poselskim. "Wiemy, że te pokoje poselskie są reliktem PRL-u, Kancelaria Sejmu też mówi, że przygotowuje się do głębokiego remontu hotel poselskiego. Powiedziałem, że najbardziej brakuje mi aneksu kuchennego i to był kontekst tej wypowiedzi, bo nie można sobie nawet zrobić śniadania. Powiedziałem, że w związku z tym trzeba się stołować w Warszawie, a wiemy, ile kosztuje wyżywienie w restauracjach i że pensja poselska by nie wystarczyła na to. Tylko w takim kontekście były użyte słowa o pensji poselskiej" - zaznaczył Kulasek.

Od piątku nowe zasady ruchu na jezdni. Jeśli się nie dostosujesz, zapłacisz mandatOd piątku nowe zasady ruchu na jezdni. Jeśli się nie dostosujesz, zapłacisz mandatCzytaj dalej

“Gdyby każdy poseł musiał się stołować na mieście, to tej pensji poselskiej w wysokości 9 tys. zł mogłoby nie wystarczyć. To jest wystarczająca pensja, większość Polaków nie zarabia na takim poziomie. Jestem przekonany, że będę w stanie z tej pensji również odłożyć środki na przyszłość" - dodał Kulasek.

Wcale nie jest tak kolorowo

Interia podaje, że prawie wszyscy rozmówcy krytykowali warunki, jakie panują w hotelu dla posłów i senatorów. Kancelaria Sejmu ma w planach remont, a nawet wyburzenie budynku. “Rzeczpospolita” pisała że budowa nowego Domu Poselskiego może potrwać nawet pięć lat i miałaby kosztować 215 mln zł. Natomiast remont wyceniono na 189 mln zł.

Marcin Kulasek zapytany przez Interię o wygląd hotelu poselskiego powiedział, że "meble pamiętają późnego Gierka, jest ciasno. Część ma wyremontowane łazienki z prysznicem, część wciąż dysponuje starymi wannami". Natomiast Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej zwraca uwagę, że pokoje mniejsze mają 12 mkw, a większe nie więcej niż 15 mkw.

Za wycięcie drzewa na własnej posesji słono zapłacisz. Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotychZa wycięcie drzewa na własnej posesji słono zapłacisz. Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotychCzytaj dalej

- Słyszałem już legendy o tym, że mieszkamy w wielkich luksusach. Nie wiem, czy hotel poselski dostałby jakieś gwiazdki - powiedział Interii poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bierzesz ślub kościelny? Ksiądz może zadać ci intymne pytania, zmiana przepisów
  2. Ukryta kamera nagrała, co weterynarz robi kotu, gdy nikt nie patrzy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Właśnie poinformowano, kiedy Polacy dostaną 13-stą emeryturę. Większość będzie wściekła

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News