fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, 11.08.2019. n/z Budynek glowny Sejmu.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 3 Grudnia 2020

Sejm schowa się za 3-metrowym ogrodzeniem. Są już trzy oferty budowy

Sejm chce odgrodzić się od obywateli, jednakże ów pomysł zrodził się nie pod wpływem protestów, a już rok wcześniej. O całej sprawie alarmowała Gazeta Wyborcza w 2019 r., jednakże politycy dopiero teraz ogłosili przetarg na wykonanie wielkiego płotu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy narodził się pomysł grodzenia Sejmu
  • Jakie podmioty wzięły udział w przetargu
  • Ile pieniędzy władza chce przeznaczyć na budowę płotu

Sejm chce się grodzić

Pomysł zagospodarowania terenu przy ul. Wiejskiej i ogrodzenia Sejmu 3,5 metrowym płotem pojawił się już w 2019 r., ale wówczas spalił na panewce.

- Na komisji ładu przestrzennego radni PiS chcą, by w planie zagospodarowania w rejonie ul. Wiejskiej umożliwić postawienie wokół Sejmu 3,5-metrowego ogrodzenia - informowali radni Koalicji Obywatelskiej Gazetę Wyborczą.

Masz długi? Sylwester dla ciebie jest nie tylko datą zabawy. Zostały już tylko 4 tygodnie, potem możesz mieć kłopotyMasz długi? Sylwester dla ciebie jest nie tylko datą zabawy. Zostały już tylko 4 tygodnie, potem możesz mieć kłopotyCzytaj dalej

Radny KO relacjonował, że autorem poprawki był Wiktor Klimiuk tłumacząc budowę płotu kwestiami bezpieczeństwa osób przebywających w budynku Sejmu oraz pracowników parlamentu.

"Radni Prawa i Sprawiedliwości składają poprawkę, której celem jest... umożliwienie otoczenia Sejmu murem w wysokości do 3,5 m. Ciekawe, na czyje zamówienie?" - pisał na swoim Twitterowym radny KO, Marek Szolc.

Władza chciała budować płot już w 2017 r., ale wtedy konserwator zabytków nie zgodził się na jego budowę. Jego zdaniem projekt płotu godzi w przyjęte standardy dotyczące powojennych budynków oraz w swojej istocie jest agresywny.

W dobie pandemii są niezbędni, wciąż poszukują chętnych do pracy. Czeka nawet 8 tys. zł wypłatyW dobie pandemii są niezbędni, wciąż poszukują chętnych do pracy. Czeka nawet 8 tys. zł wypłatyCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Są chętni na zbudowanie muru wokół Sejmu

Dyskusja wokół budowy muru na Wiejskiej rozgorzała na nowo przy okazji protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Rzeczpospolita napisała, że Sejm buduje "potężną przeszkodę mającą uchronić Sejm przed demonstrantami". Pamiętajmy jednak, że demonstranci to nadal obywatele RP.

To nie sami policjanci odgradzają Sejm od obywateli, to nie sami policjanci używają pałek teleskopowych, ktoś nimi rządzi. Rządzi nimi dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość - powiedział w w wywiadzie dla Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy i dodał, że jego ugrupowanie złożyło w tej sprawie specjalny wniosek, aby zakończyć odgradzanie się władzy od obywateli.

Od soboty ogromne zmiany dla kierowców. Podstawowy mandat znika na dobreOd soboty ogromne zmiany dla kierowców. Podstawowy mandat znika na dobreCzytaj dalej

Mimo to rząd PiS nie ustaje w swoich działaniach i chce, aby mur wokół Sejmu jednak powstał. Termin na składanie ofert przetargowych pod jego budowę upłynął w środę, a na stronie Kancelarii Sejmu zostały przedstawione trzy z nich.

"Trzy firmy chcą wybudować nową bramę wjazdową na teren Sejmu. Najtańszą ofertę złożyła firma WIBAR-Instalacje, która za swoje usługi oczekuje 675 tys. zł brutto; konsorcjum firm BRAMAR i EFEKT-METAL wyceniło swoją pracę na 1 mln 127 tys. 910 zł brutto. Najdroższą ofertę przedstawiła firma Modanta - 1 mln 476 tys. zł brutto" - informuje bankier.pl.

Co więcej, wyżej wyceniające swoją pracę podmioty oferują dodatkowe warunki gwarancyjne, natomiast WIBAR-Instalacje nie przedstawił żadnych z nich. Ile pieniędzy chce na budowę płotu wokół Sejmu przeznaczyć władza?

Z danych opublikowanych na rządowych stronach wynika, że jest to dokładnie 754 tys. 126 zł netto plus VAT. Wykonawca ma także pół roku na wywiązanie się z umowy od momentu jej podpisania.

Odebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychOdebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
  2. Tragiczny wypadek. Młody kierowca śmiertelnie potrącił pieszego
  3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
  4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
  5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
  6. Polska w żałobie. Alfred Kucharczyk przegrał z koronawirusem
  7. Zapiecz ziemniaki, kapustę kiszoną i kiełbasę - rodzina oniemieje z wrażenia. Zapiekanka idealna na obiad

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News