Sedesowce we Wrocławiu na Placu Grunwaldzkim
wikimedia/Piotron
Autor Kasper Starużyk - 1 Lutego 2020

Wiecie w którym stoją mieście? Doczekały się wielu "przezwisk", oryginalna architektura PRL-u

Zespół budynków stojący na wrocławskim Placu Grunwaldzkim jest jednym z najciekawszych przedsięwzięć architektonicznych epoki PRL. Sedesowce, Bunkrowce, Wrocławski Manhattan, wrocławianie nazywają je w różnoraki sposób.

Zaprojektowane przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak, stojące w centrum Wrocławia "Sedesowce" zadziwiają wielu turystów z Polski i Europy. Nietypowy dla polskiej architektury zespół budynków mieszkalno-usługowych doczekał się wielu nazw.

Ciekawoski na temat "Wrocławskiego Manhattanu"

Budynki miały nawiązywać do architektury śródziemnomorskiej i przypominają budynki stojące w miastach rumuńskich, bułgarskich czy też tych z byłej Jugosławii. Problem polega jednak na tym, że w tamtejszych krajach słońce przemierza niebo o wiele wyżej, co zaowocowało zbyt małym nasłoneczeniem mieszkań w kompleksie.

Budowane w latach 70. XX w. budynki nie były więc zbyt atrakcyjne do mieszkania w pierwszy latach po swoim powstaniu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że klimat w Polsce robi się coraz cieplejszy, a ilość opadów we Wrocławiu znacznie się zmniejszyła na przełomie ostatnich dekad, co zaowocało większą ilością dni słonecznych i letnich dni upalnych, mieszkania w Sedesowcach stają się coraz bardziej atrakcyjne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nie pomogą 13-tki, ani 500 plus dla seniorów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News